Spulchnianie gleby – jak i czym?
Chcąc zadbać o zdrowy rozwój roślin, należy pamiętać nie tylko o odpowiednim wyborze i przygotowaniu sadzonek czy nasion, ale również o odżywieniu gleby. Do najważniejszych zabiegów należy spulchnianie, które pozwala nadać jej odpowiednie właściwości powietrzno-wodne, a także dobrą strukturę.

Gleba staje się rozluźniona, dzięki czemu stwarza dostateczną ilość miejsca dla rozwoju korzeni. Przed rozpoczęciem wysiewu czy sadzenia warto więc mieć świadomość znaczenia spulchniania gleby, a także znać najlepsze sposoby przeprowadzania tego zabiegu.
Jak i czym spulchnić ziemię? Odpowiadamy!
W tym artykule podpowiemy, jak powinna przebiegać optymalna kultywacja gleby, czego nie należy robić, a także co sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin. Przede wszystkim w kontekście przeprowadzania tego zabiegu powinno się pamiętać o jego regularności – spulchnianie ziemi należy wykonywać corocznie, jesienią bądź wiosną. Co więcej, pamiętajmy o tym, że glebę należy spulchniać niezależnie od jej rodzaju i właściwości. Wciąż panuje bowiem błędne przekonanie, że jest to konieczne jedynie wówczas, gdy ziemia jest zbita i ciężka. Rodzaj podłoża ma tutaj jednak inne znaczenie – chociażby pod względem głębokości, na jakiej należy ją przekopać.

Ile kosztuje kurs na drona dla rolnika i co obejmuje?
Dlaczego spulchnianie gleby jest ważne?
Prawidłowo przeprowadzone i regularne spulchnianie gleby ma wysoce korzystne znaczenie dla jakości uprawy roślin oraz ich zdrowego rozwoju. Jak wspomnieliśmy, spulchnianie ziemi poprawia jej strukturę – ta z kolei sprzyja jej optymalnemu napowietrzeniu i zatrzymuje odpowiednią ilość wody dzięki wzrostowi przepuszczalności. Rozluźnienie struktury gleby pozwala ponadto systemowi korzeniowemu na swobodne rozprzestrzenianie się, a także lepsze przyswajanie niezbędnych składników. Co więcej, spulchnianie ziemi jest ważne także dla obecności mikroorganizmów, które nierzadko są przydatne dla naszych upraw oraz samego podłoża.
Stara, zbita ziemia nie dostarcza uprawianym roślinom odpowiedniej ilości składników odżywczych oraz tlenu i bardzo często porasta mchem. W takiej sytuacji bardzo trudno jest ją przekopać i należy sięgnąć po specjalne urządzenia – zdecydowanie nie sprawdzi się tu bowiem metoda ręczna. Z tego powodu spulchnianie gleby należy zaplanować przynajmniej raz w roku.

Rzepak wiosną – kiedy i jak nowozić
Czym spulchnić ziemię? Kiedy sprawdzi się metoda ręczna?
Jeżeli dysponujemy małym polem uprawnym i zastanawiamy się, czym spulchnić ziemię, będziemy potrzebowali takich narzędzi, jak łopata czy specjalny spulchniacz z rączką. Jeżeli mamy do czynienia z ciężką, gliniastą glebą, należy ją przekopać na głębokości około 20 centymetrów – ważne jednak, aby nie robić tego zbyt głęboko. W przypadku, gdy ziemia jest jałowa, możemy jednocześnie ją odżywić, mieszając ją z obornikiem bądź kompostem. Natomiast inne zasady dotyczące tego, jak spulchnić ziemię, będą obowiązywały osoby prowadzące uprawy ekologiczne. W takiej sytuacji stosuje się widły amerykańskie, które wbija się jedynie w podłoże i porusza się zębami w obie strony.
Jak spulchnić ziemię w przypadku większych upraw?
Jeżeli mamy do czynienia z większym polem uprawnym, metody manualne będą wymagały zbyt dużego nakładu pracy i wysiłku. W takiej sytuacji należy sięgnąć po glebogryzarkę lub bronę. Są to proste w użyciu maszyny, które można zakupić lub wypożyczyć – co więcej niektóre z nich mogą być wykorzystywane w połączeniu z kultywatorami, pługami bądź aeratorami. Pług spulchnia ziemię, odwracając ją na drugą stronę, a przy tym niszczy chwasty. Brony i kultywatory natomiast rozdrabniają wierzchnią warstwę podłoża zamiast jego odwracania i są wyposażone w różnego rodzaju narzędzia robocze.
O czym jeszcze należy pamiętać w kontekście kultywacji ziemi?
Kultywacja ziemi to nie tylko jej spulchnianie, ale również wzbogacanie jej w niezbędne składniki odżywcze. Warto pamiętać, że to, z pomocą jakich dodatków przeprowadzimy użyźnianie gleby, będzie różnić się w zależności od charakterystyki uprawianych roślin, a także wielkości areału. Tego rodzaju zabiegi należy zawsze dokładnie planować.
(rup)

Odmiany ziemniaków jadalnych
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
glebie nie można dać się wyjałowić