REKLAMA

Stanowisko resortu rolnictwa w sprawie stosowania antybiotyków w hodowli zwierząt

Redakcja - Prawo i Finanse
12.03.2018
chat-icon 0

Na podstawie badań przeprowadzonych w województwie lubelskim,Najwyższa Izba Kontroli wysunęła wniosek, żeantybiotyki są powszechnie używane w hodowli zwierząt gospodarskich.

fot. Fotolia.com
REKLAMA

Na podstawie badań przeprowadzonych w województwie lubelskim, Najwyższa Izba Kontroli wysunęła wniosek, że antybiotyki są powszechnie używane w hodowli zwierząt gospodarskich.

Z raportu wynika, ze antybiotyki stosowało około 70% rolników zajmujących się hodowlom zwierząt na Lubelszczyźnie i około 80% rolników specjalizujących się w produkcji indyków i kurcząt rzeźnych - za każdym razem użycie antybiotyków było uzasadniane względami leczniczymi. 

NIK uważa, że luki w nadzorze nad rynkiem antybiotyków są jednak na tyle poważne, że urzędowy obraz może nie odpowiadać rzeczywistości. 

Najwyższa Izba Kontroli nie przesądzając o zasadności podawania antybiotyków zwierzętom w hodowlach, ani nie rozstrzygając, czy preparaty były podawane profilaktycznie, czy w uzasadnionych przypadkach leczniczych - wskazuje, że skala i zakres ich stosowania budzą uzasadnione obawy co do skutków, jakie może to spowodować teraz i w przyszłości.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest jednak innego zdania. Według rządu teza o powszechnym stosowaniu antybiotyków w hodowlach zwierząt w Polsce oraz możliwym zagrożeniu dla zdrowia konsumenta jest bezpodstawna.

Według resortu rolnictwa, stosowanie antybiotyków po postawieniu diagnozy przez lekarza weterynarii oraz zachowanie okresu karencji, jest jak najbardziej uzasadnionym działaniem i nie powinno budzić wątpliwości.

Resort zwrócił uwagę, że kwestia doboru leków leży w kwestii lekarza weterynarii, a decyzje przez niego podejmowane, zapisywane są w dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej, które z kolei są monitorowane przez Inspekcję Weterynaryjną.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało również, że mając na świadomości, jakie zagrożenie może nieść ze sobą nieodpowiednie stosowanie antybiotyków, przygotowało zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej działania, których celem byłoby zmniejszenie ilości stosowanych (w uzasadnionych przypadkach) antybiotyków przez lekarzy weterynarii. 

Działania miałyby polegać na monitorowaniu antybiotykooporności, szkoleniach dla hodowców oraz na współudziałe w przygotowaniu i rozpowszechnianiu rekomendacji terapeutycznych dla lekarzy weterynarii.

(rpf) Krzysztof Przepióra, MRiRW, NIK

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA