REKLAMA

Sto lat niepodległości czasem wielkich przemian w rolnictwie

Redakcja - Prawo i Finanse
01.12.2018
chat-icon 0

Podczas pierwszego dnia Narodowej Wystawy Rolniczej odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „1918-2018 – Stulecie przemian polskiej wsi”.

REKLAMA

Podczas pierwszego dnia Narodowej Wystawy Rolniczej odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „1918-2018 – Stulecie przemian polskiej wsi”.

Kiedy przypominamy wszystko co działo się przez ostatnie 100 lat nie można zapominać o rolnictwie i skoku cywilizacyjnym jaki się w nim dokonał – zwrócił uwagę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji.

Nie ma łatwych spraw w rolnictwie. Globalizacja i zmiany klimatyczne stawiają przed nami nowe wyzwania. Tylko wspólne ustalenie kierunków i sposobów działania sprawi, że będziemy mogli na nie odpowiadać – podkreślił szef resortu rolnictwa. 

Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na Narodową Wystawę Rolniczą zaprosił kilku swoich poprzedników na tym stanowisku. 

Referaty dotyczące różnych aspektów zmian zachodzących na polskiej wsi w ostatnich stu latach zaprezentowali naukowcy z ośrodków naukowych. Dotyczyły one praktycznie wszystkich dziedzin życia i pracy na terenach wiejskich.

Dr hab. Małgorzata Machałek prof. Uniwersytetu w Szczecinie wygłosiła referat na temat modernizacji wsi na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Z kolei o zmianach kulturowych na wsi w ostatnich 100 latach, o inspiracjach folklorem wielu artystów, o roli twórców ludowych w włączaniu kultury ludowej do kultury masowej mówił mgr Jacek Żukowski z Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.

W ciągu ostatnich stu lat polską wieś nie ominęły też represje i dyskryminacja rolników przez komunistów w okresie PRL-u o czym mówił podczas dzisiejszej konferencji naukowej dr hab. Jacek Romanek z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. 

Natomiast zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma przedstawił referat o represjach wobec działaczy ludowych w latach 1946-1947. 

Dr Agnieszka Łuczak z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przedstawiła analizę porównawczą reform rolnych dwudziestolecia międzywojennego i dekretu PKWN z 1944 roku. 

(rpf) jp / MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA