Stokłosa żytnia – jak wygląda, czym zwlaczać?
Za szczególnie niebezpieczny chwast uznawana jest miotła zbożowa i perz właściwy. Okazuje się jednak, że stokłosa żytnia, która jeszcze kilka lat temu była uważana za bliską wyginięcia, również może stanowić bardzo poważny problem. Jak z nią walczyć?
W jaki sposób rozpoznać ten uciążliwy chwast? Jakie preparaty pomagają zniwelować stokłosę? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Stokłosa żytnia - historia
Stokłosa żytnia to chwast znany już z neolitu - ostatniego okres epoki kamienia. W niektórych miejscach uprawiano ją jako zboże. Zanim powszechnie zaczęto stosować metody chemicznego zwalczania chwastów, nasiona stokłosy były spożywane wraz ze zbożami.
Kuc szetlandzki – opis, hodowla, cena
W czasach wielkiego głodu ze stokłosy przygotowywano zacierkę, kaszę i pieczono chleb. Pieczywo bazujące na ziarnie stokłosy było nieco gorzkie, ale nadawało się do jedzenia.
Jak wygląda stokłosa żytnia?
Jak wygląda chwast stokłosa? Może on osiągać od 30 do 120 cm wysokości. Posiada charakterystyczne, sztywne, cienkie źdźbła pozbawione włosków. Warto zaznaczyć, że źdźbła te wyrastają pojedynczo. Liście stokłosy żytniej są rurkowate i lekko owłosione. Ich boki są delikatnie postrzępione. Kwiatostany, które najpierw mają zielony kolor, a później stają się ciemnożółte lub brązowe, zawierają 5-15 pojedynczych kwiatów. Owocami tego uciążliwego chwastu są duże ziarniaki mające barwę ciemnobrunatną.
Pszenica „Avenue” – charakterystyka, opinie, cena, gdzie kupić
Stokłosa żytnia - jakie stanowiska preferuje?
Stokłosa żytnia najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i umiarkowanie ubogich. Doskonale radzi sobie na glebach o średniej żyzności o pH od lekko kwaśnego (ok. 5-6) do obojętnego (ok. 6-7). Najczęściej spotykana jest na polach uprawnych, ugorach i przydrożach, gdzie ma pełen dostęp do światła.
Stokłosa żytnia - występowanie
Dawniej stokłosa żytnia występowała powszechnie jako chwast w całym kraju. Jednak w latach siedemdziesiątych XX wieku zauważono znaczny spadek jej liczebności. Z czasem gatunek ten został uznany za zagrożony wyginięciem. Niestety w ostatnich latach zauważono, że stokłosa żytnia zaczęła się ponownie pojawiać na polach. Największą ilość stokłosy obserwuje się we wschodniej i północnej Polsce. Wzrost liczebności tego chwastu wynika przede wszystkim ze zmian w agrotechnice, polegających na uproszczeniu metod uprawy. Stokłosy najczęściej pojawiają się w uprawach zbóż, ale można zaobserwować je też w rzepaku czy kukurydzy.
Stokłosa żytnia - roślina trudna do zwalczania
Stokłosa żytnia to chwast trudny do zwalczenia. Bardzo szybko kiełkuje, przez co zajmuje miejsce przeznaczone dla plonów. Przy niewłaściwym zwalczaniu może rozprzestrzenić się w błyskawicznym tempie. Z jednej sadzonki powstaje od kilkuset do kilku tysięcy ziarniaków, które kiełkują w następnym roku.
Zatem, jak pozbyć się stokłosy żytniej? Czym zwalczać ten chwast? Ważne, aby oprócz stosowania oprysków rozważyć agrotechnikę, która może znacząco ograniczyć rozwój stokłosy żytniej. Poleca się wykonywanie głębokiej orki, stosowanie płodozmianu i opóźnianie terminu siewu.
Pszenica „Opoka” – charakterystyka, opinie, ile na hektar
Stokłosa żytnia - zwalczanie środkami chemicznymi
W walce ze stokłosą żytnią najlepiej wykorzystać herbicydy. Szczególnie polecane są preparaty należące do grupy B w kwalifikacji HRAC, które zawierają w swoim składzie propoksykarbazon sodowy, sulfosulfuron, propoksykarbazon sodu, mezosulfuron metylowy i flufenacet.
Walkę ze stokłosą żytnia warto rozpocząć już jesienią, ponieważ najczęściej wschodzi ona w tym samym czasie co zboża ozime. Zaleca się również systematyczne wykaszanie większych skupisk tych chwastów oraz ręczne usuwanie pojedynczych stokłos. Te uciążliwe są wyższe od zbóż, dlatego można łatwo je dostrzec i zniwelować. Należy pamiętać, że niezwalczona stokłosa z czasem staje się coraz silniejsza. Z tego względu trzeba działać sprawnie i kompleksowo. Łącząc herbicydy z odpowiednimi praktykami agrotechnicznymi, można znacząco zwiększyć skuteczność walki ze stokłosą. Odpowiednia strategia pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się tego chwastu i przeciwdziała wzmacnianiu się stokłosy.
Szkodniki i ich naturalni wrogowie – czy można ograniczyć użycie insektycydów?
(rup)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
to niezłe dziadowstwo jest trudne do wyplenienia