REKLAMA

Stracił 43 tysiące złotych przy próbie zakupu ciągnika w internecie

Nie obejrzysz – nie kupuj! Ta zasada mogła uratować 58-latka przed utratą niemałej kwoty, jednak ten postanowił wpłacić całą kwotę za ciągnik, który do niego nie dotarł…

fot. Lubelska Policja
26 marca 2023 chat-icon0

REKLAMA

Sprawą zajęli się policjanci z Lublina, specjalizujący się w oszustwach internetowych. To do nich zgłosił się mężczyzna, który na tej „transakcji” stracił aż 43 tysiące złotych.

- Po dokonaniu płatności, sprzedawca początkowo zwodził kupującego i zmieniał termin dostawy ciągnika. Ostatecznie przestał odbierać telefon i zerwał kontakt. Apelujemy o rozwagę przy zakupach internetowych! – czytamy w komunikacie prasowym lubelskiej policji.

Ogłoszenie o sprzedaży ciągnika rolniczego mężczyzna pod koniec lutego na jednym z portali ogłoszeniowych. Jego zainteresowanie wzbudziła atrakcyjna cena, nawiązał więc kontakt telefoniczny  poprzez wiadomość ze sprzedającym. Po wymianie kilku maili i przeprowadzeniu rozmów telefonicznych mężczyźni uzgodnili warunki zakupu, a sprzedający przesłał mu mailowo umowę kupna-sprzedaży. Z załączonego do wiadomości dokumentu kupujący wywnioskował, iż transakcja odbywa się pod nadzorem portalu aukcyjnego.

- Po podpisaniu umowy 58-latek odesłał ją sprzedającemu, a następnie w formie elektronicznej otrzymał fakturę z danymi firmy i numerem rachunku bankowego – informuje lubelska policja.

Kupujący zgodnie z ustaleniami przelał na wskazane w fakturze konto bankowe pieniądze w kwocie 43 tysięcy złotych. Jednak gdy ciągnik nie pojawił się u kupującego w przewidywanym terminie, mężczyzna zaczął ponaglać sprzedawcę. Ten jednak zwodził go i wskazywał kolejne terminy dostarczenia sprzętu. Ostatecznie zerwał kontakt z kupującym. To skłoniło mieszkańca Lublina do stwierdzenia, że został oszukany i zgłosił sprawę na policję.

Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez funkcjonariuszy z Lublina, którzy kolejny już raz apelujż o ostrożność podczas zakupów w internecie.

- Rozsądek i ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Sprawdzajmy opinie o sprzedających, czytajmy regulamin portalu. Pamiętajmy, że mamy możliwość zapłaty za towar w różnej formie, w tym również przy jego bezpośrednim odbiorze. Ważne jest, abyśmy zakupów dokonywali przez sprawdzony portal aukcyjny – apeluje nadkomisarz Kamil Gołębiowski.

(rpf) pp / Źródło: Lubelska Policja


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ważny termin dla producentów tytoniu

Redakcja - Prawo i Finanse 11 maja 2023 chat-icon0

Każdy producent surowca tytoniowego, który jest wpisany do specjalnego rejestru producentów ma obowiązek cyklicznego przekazywania do Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR Informację o produkcji i zbyciu surowca.

15 maja 2023 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego za rok sprawozdawczy 2022/2023 – przypomina Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina.

Jakie informacje musi przekazywać do KOWR producent tytoniu?

Są to cykliczne, coroczne informację o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego, zawierającą dane dotyczące m.in.:  - powierzchni uprawy poszczególnyc

REKLAMA

Jakie dopłaty do zbóż, rzepaku i rzepiku?

Redakcja - Prawo i Finanse 12 maja 2023 chat-icon1

Rolniku! Przygotuj magazyny przed nowymi żniwami, sprzedaj swoje zboże i uzyskaj: dopłatę 2200 zł do hektara pszenicy z budżetu państwa – brzmi główne hasło kampanii promującej dopłaty.

Z komunikatu ARiMR wynika, że sprzedając: pszenicę, pozostałe zboża oraz rzepak i rzepik do 15 czerwca rolnik może otrzymać dopłatę. Na przykład dla pszenicy jest to 2200 złotych dopłaty do hektara.

Z kolei wysokość dopłat za pozostałe zboża, czyli kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszanki zbożowe, grykę oraz za rzepak i rzepik będzie zróżnicowana w zależności od regionu i odległości od wschodniej granicy.

Środki na dopłaty będą pochodziły z budżetu państwa, a jednym z podstawowych warunków jaki należy spełnić, jest sprzedanie swojego zboża do 15 czerwca 2023 roku oraz wziąć fakturę VAT lub VAT RR za sprzedane zboże.