REKLAMA

Susza rolnicza: 31 października ostatnim dniem na złożenie wniosku o pomoc

Redakcja - Prawo i Finanse
31.10.2022
chat-icon 0

Wnioski o suszę rolniczą należy składać wyłącznie w formie elektronicznej

Obecnie szkód spowodowanych suszą nie szacują już tzw. komisje gminne, a jedyną możliwością na złożenie wniosku o tzw. suszowe jest skorzystanie w tym celu z publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”.

REKLAMA

Wnioski o suszę rolniczą należy składać wyłącznie w formie elektronicznej[/caption]

Obecnie szkód spowodowanych suszą nie szacują już tzw. komisje gminne, a jedyną możliwością na złożenie wniosku o tzw. suszowe jest skorzystanie w tym celu z publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. 

Po fali krytyki i skarg na działanie aplikacji z jaką musiała zmierzyć się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ostatecznie przedłużono możliwość zgłaszania szkód rolniczych spowodowanych suszą do 31 października 2022 roku – wcześniejszy termin obowiązywał do 15 października bieżącego roku. Dziś, 31 października 2022 roku rolnicy próbujący złożyć wniosek przez aplikację muszą najpierw przebrnąć przez logowanie do profilu zaufanego, który dziś zwyczajnie chwilami "nie daje rady". Do redkacji portalu www.okiemrolnika.pl zgłaszają się rolnicy sygnalizzujący problem.

Dużo zapytań dotyczących funkcjonowania aplikacji suszowej ARiMR oraz logowania do Profilu Zaufanego przesyłają równiez użytkownicy Forum Okiem Rolnika, którzy chcą się dowiedzieć, czy problem dotyczy tylko ich samych, a być może większej grupy rolników.

„Udało się komuś dzisiaj zalogować na profil gov?” – pyta Małgorzata na Forum Okiem Rolnika

- Serwer jak w większości przypadków przeciążony, za dużo chętnych na ostatnią chwilę – odpowiedział Marek.

- Przed chwilą bez problemu – dodaje Marta

- Od 11 system ruszył ale złożyć ten wniosek jest ciężko – komentuje Piotr

Każdy producent rolny, który złożył wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym wystąpiła susza i posiada Profil Zaufany, może złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

Wniosek wypełniony i uzupełniony o informacje o wszystkich uprawach, należy podpisać Profilem Zaufanym i wysłać w aplikacji do 31 października. Plusem jest fakt, że producent rolny ma prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej kolejnych upraw rolnych – do czasu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku o oszacowanie strat Profilem Zaufanym.

- Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym, który przekazywany jest do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń. Aplikacja posiada informacje o wysokości i zakresie szkód określone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Zatem zbiór plonów nie ma wpływu na szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wysokość pomocy suszowej wynosi:


10 000 zł – jeśli szkody w gospodarstwie wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej


5000 zł – jeśli szkody w gospodarstwie wynoszą nie więcej niż 30% i nie mniej niż 1% średniej rocznej produkcji rolnej.

To nie jedyna pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, bowiem do 15 listopada 2022 roku rodziny rolnicze mogą składać wnioski o tzw. pomoc klęskową. Jest to forma pomocy dla rodzin, które utraciły płynność finansową.

> czytaj tutaj: Wniosek o pomoc „suszową” w ramach wsparcia dla rodzin rolniczych. Do kiedy można starać się o pomoc?

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA