Świnia złotnicka pstra – charakterystyka, opinie, cena, hodowla
W Polsce rasa świń złotnicka pstra jest jedną z tych objętych programem ochrony zasobów genetycznych.
Powstała ona w latach 1946-1949. Początkowo świnie te trafiły do województwa olsztyńskiego. Później rasa złotnicka pstra była hodowana w okolicach stolicy Wielkopolski. Aby dowiedzieć się więcej na temat świni złotnickiej, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Świnia złotnicka pstra – charakterystyka
Świnie złotnickie pstre należą do najstarszych ras, które zostały wyhodowane na terenie Polski. Powstały w okresie powojennym poprzez krzyżowanie zwierząt z Wilna i Nowogródka. Charakteryzują się czarno-białym, łaciatym umaszczeniem. Ich głowa jest średniej wielkości, natomiast tułów długi i lekko spłaszczony. Waga loch świni złotnickiej pstrej może osiągać 300 kg, a knurów nawet do 350 kg.
Świnia złotnicka pstra – hodowla
Świnie złotnickie pstre nie są odpowiednie do hodowli w fermach wielkotowarowych. Najlepiej czują się w małych gospodarstwach na wolnym wybiegu. Mogą być przez cały rok hodowane w systemie szałasowym. Są odporne na warunki pogodowe. Świnie pstre złotnickie nie mają dużych wymagań żywieniowych. Ich dieta może bazować na ubocznych produktach przemysłu rolno-spożywczego i paszach gospodarskich. W menu świni pstrych złotnickich warto umieścić zielonkę, ziemniaki, dynie czy śruty zbożowe.
Świnia złotnicka – cena
Ile kosztuje świnia złotnicka pstra? Nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Cena uzależniona jest od pewnych czynników, takich jak wiek zwierzęcia, waga czy płeć. Aby sprawdzić dokładne koszty zakupu, najlepiej przejrzeć ogłoszenia na różnych serwisach. Można też zadać pytanie o ceny na forach internetowych, gdzie hodowcy wymieniają się różnymi informacjami.
Świnia złotnicka – gdzie kupić?
Świnie złotnickie pstre można kupić w kilku miejscach, m.in. w gospodarstwach hodowlanych specjalizujących się w tej rasie. Istnieje również możliwość zakupu poprzez portale ogłoszeniowe, gdzie hodowcy sprzedają swoje zwierzęta. Należy jednak pamiętać, aby kupować świnie tylko z zaufanych źródeł. W przeciwnym razie istnieje spore ryzyko nabycia zwierząt chorych lub obciążonych genetycznie.
Świnia złotnicka pstra – opinie o mięsie tej rasy
Świnie pstre hodowane są przede wszystkim na mięso. Jednak ze względu na fakt, iż rosną wolniej, wybierane są głównie przez pasjonatów prowadzących ekologiczne gospodarstwa. Mięso ze złotnickich pstrych zdecydowanie różni się od tego pozyskiwanego z innych świń. Jest marmurkowate, jędrne i soczyste. Ponadto wykazano, że nie ma wad typu PSE oraz nie traci aromatu po obróbce termicznej.
Świnia pstra złotnicka – nie tylko na mięso
Świnie złotnickie pstre mogą również pełnić funkcje pozaprodukcyjne. Często wykorzystywane są w agroturystyce ze względu na charakterystyczny wygląd. Ich ciekawe umaszczenie przyciąga wzrok osób odwiedzających gospodarstwa. Złotnickie pstre zdecydowanie wyróżniają się na tle innych ras.
Hodowla rasy złotnickiej pstrej – czy można liczyć na dofinansowanie?
Osoby decydujące się na hodowlę świni złotnickich pstrych mogą uzyskać dofinansowanie w ramach pakietu „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie”. Należy jednak pamiętać, że muszą spełnić pewne wymagania. Przede wszystkim, aby uzyskać wsparcie finansowe, trzeba wpisać zwierzęta do ksiąg zarodowych w związkach hodowców. Ponadto należy mieć potwierdzony udział w programie ochrony zasobów genetycznych. Kluczowe jest też posiadanie planu działalności rolnośrodowiskowego dla gospodarstwa.
(rzw)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
piękna rasa