REKLAMA

Szaleństwo cenowe na GDT. Rosnące koszty nie dadzą dobrze zarobić producentom

Rosnące w stosunku rocznym ceny mleka na amerykańskiej GLobal Dairy Trade (GDT) ze względu na rosnące koszty produkcji nie dadzą dobrze zarobić.

Na giełdzie Global Dairy Trade (GDT) w drugim tygodniu kwietnia mogliśmy obserwować kilkuprocentowe wzrosty w stosunku do poprzedniego miesiąca i nawet kilkudziesięcioprocentowe w odniesieniu do kwietnia 2021 roku.

fot. Adobe Srock
12 maja 2022 chat-icon1

REKLAMA
Rosnące w stosunku rocznym ceny mleka na amerykańskiej GLobal Dairy Trade (GDT) ze względu na rosnące koszty produkcji nie dadzą dobrze zarobić.[/caption]

Na giełdzie Global Dairy Trade (GDT) w drugim tygodniu kwietnia mogliśmy obserwować kilkuprocentowe wzrosty w stosunku do poprzedniego miesiąca i nawet kilkudziesięcioprocentowe w odniesieniu do kwietnia 2021 roku.

Cena masła w drugim tygodniu kwietnia 2022 roku w Stanach Zjednoczonych ukształtowała się na poziomie 5 881 USD/t i była o 3,0% niższa niż w poprzednim tygodniu i o 5% niższa niż przed miesiącem. Jednak w porównaniu do kwietnia 2021 roku zaobserwowaliśmy spory wzrost, bowiem w ciągu roku masło podrożało aż o 51,0%. Cena masła na GDT w połowie kwitnia 2022 roku wynosiła wynosiła 6 640 USD/t i była o 3,7% niższa niż w poprzednim notowaniu oraz o 4,8% niższa niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami sprzed roku masło było o 13,6% droższe.

W połowie kwietnia 2022 r. cena odtłuszczonego mleka w proszku w USA (cena OMP) wynosiła 4 035 USD/t i nie zmieniła się od poprzedniego notowania, ale o 0,3% niższa niż przed miesiącem oraz aż o 51,0% wyższa niż w kwietniu 2021 roku. Na GDT 19 kwietnia 2022 roku odtłuszczone mleko w proszku sprzedawano za 4 408 USD/t, czyli o 4,2% taniej niż dwa tygodnie wcześniej i o 3,1% taniej niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami sprzed roku OMP było o 23,7% droższe.

W połowie kwietnia w Stanach Zjednoczonych, cena pełnego mleka w proszku ukształtowała się na poziomie 4 983 USD/t i była na zbliżonym poziomie jak w poprzednim notowaniu oraz jak przed miesiącem. W relacji rocznej pełne mleko w proszku było o 29,5% droższe. 19 kwietnia na GDT pełne mleko w proszku zbywano po cenie 4 207 USD/t, tj. o 4,4% taniej niż w poprzednim notowaniu oraz o 9,2% taniej niż przed miesiącem, ale o 2,61% drożej niż w 2021 roku.

REKLAMA
W Stanach Zjednoczonych 22 kwietnia 2022 roku cena sera Cheddar osiągnęła poziom 5 275 USD/t i była o 1% wyższa niż tydzień wcześniej, o 5% wyższa niż w marcu. W porównaniu z cenami sprzed roku, ser Cheddar był o 33,5% droższy. W połowie kwietnia na GDT cena sera Cheddar ukształtowała się na poziomie 6 185 USD/t i była o 3,9% niższa niż w poprzednim notowaniu, o 3,7% niższa niż miesiąc wcześniej, ale o 28,3% wyższa niż przed rokiem.

(rpf) kp / Źródło: PFHBiPM


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 15 maja 2022

szaleństwo a koszty jeszcze większe szaleństwo i tak zwariować aż można od tego...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Robert Telus: Problemem jest zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych

Redakcja 20 maja 2023 chat-icon1

Wyznacznikiem cen zboża w Europie jest paryska giełda MATIF, a obecnie są one najniższe od trzech lat – dodał minister, przypominając o podjętych ostatnio przez Radę Ministrów decyzjach dotyczących podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża, dodał też, że dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar, co po przeliczeniu daje około 550 zł dopłaty do tony pszenicy sprzedanej w tym czasie.

Wcześniej proponowane stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100 proc. Zmieniono również zapisy, dzięki którym dopłaty niezależnie od wielkości gospodarstwa, przysługują do pierwszych trzystu hektarów. Tak samo rozwiązana została kwestia dopłat do zakupu nawozów. Kolejnym rozwiązaniem wspomnianym przez ministra są niskooprocentowane kredyty dla rolników.

– Nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest

REKLAMA

Grypa ptaków uderza ponownie we francuskie drobiarstwo

Super Visor 16 maja 2023 chat-icon0

W końcu sytuacja uległa poprawie i wydawało się, że francuska branża drobiarska w końcu poradziła sobie z wirusem grypy ptaków w największych zagłębiach produkcyjnych, a w marcu 2023 roku sytuacja epizootyczna uległa zdecydowanej poprawie.

Niepokojące są jednak niedawne doniesienia z Francji, bowiem od 4 maja gwałtownie, do ponad dwudziestu, wrosła liczba nowych ognisk HPAI, a z największymi zmagają się producenci kaczek w południowo – zachodniej części kraju.

Pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem ma pomóc zarządzony przez francuskie władze ubój drobiu w najbardziej wrażliwym regionie kraju oraz ponowne zaostrzenie środków sanitarnych.

Koncentracja wysiłków ma miejsce przede wszystkim w gospodarstwach utrzymujących kaczki, a władze zdecydowały o ubojach prewencyjnych stad drobiu zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ferm, na których potwierdzono zakażenia wirusem. Większy zasięg niż dotychczas mają też strefy buforowe.

(rzw) Źródło:

REKLAMA