REKLAMA

Szczury opanowały kilka gmin – czy zawiniła pobliska ferma norek?

Redakcja - Prawo i Finanse
30.12.2022
chat-icon 0

Szczury to gryzonie, których pojawienie się w większej liczbie w pobliżu miejsca zamieszkania człowieka zawsze wzbudza skrajne emocje. Tak naprawdę ludzie obawiają się tych zwierząt postrzeganych jako szkodniki, bowiem ich pojawienie kojarzy się zawsze z jakimś problemem czy też przenoszonymi przez nie chorobami.

fot. użytkownik FB
REKLAMA

Szczury to gryzonie, których pojawienie się w większej liczbie w pobliżu miejsca zamieszkania człowieka zawsze wzbudza skrajne emocje. Tak naprawdę ludzie obawiają się tych zwierząt postrzeganych jako szkodniki, bowiem ich pojawienie kojarzy się zawsze z jakimś problemem czy też przenoszonymi przez nie chorobami.

W jednej z gmin w województwie wielkopolskim mieszkańcy przejeżdżając drogą krajową nr 15 w miejscowości Czeluścin Sokołowo (województwo wielkopolskie, powiat gnieźnieński, gmina Czerniejewo) napotykają na ogromne ilości szczurów biegających po jezdni, gryzonie giną pod kołami pojazdów i leżą na drodze.

- Osobiście jechałem tą drogą i szczury przebiegały w różnych miejscach, faktem jest to iż te gryzonie przybywały z pobliskiej fermy norek w Czeluścinie. Aby się upewnić wybrałem się w nocy z 23/24 grudnia pod fermę norek w Czeluścinie z tego względu że w nocy szczury najbardziej grasują – relacjonuje na swoim profilu w mediach społecznościowych pan Remigiusz mieszkający w okolicy.

W swojej relacji mieszkaniec dodaje też, że widok był przerażający, a ogromne ilości szczurów były dosłownie wszędzie. Gryzonie biegały po polach przy fermie norek, również po drodze w kierunku Kawęczyna i Czeluścina.

Rozjechane na drodze szczury w kolejnych dniach były też widoczne na drodze w Szczytnikach Czerniejewskich, Żydowie, Pakszynie Czerniejewie i w wielu innych miejscowościach, można więc przyjąć, że problem osiągnął skalę co najmniej kilku gmin. To obszar między Wrześnią a Gnieznem.

Plaga szczurów osiąga coraz większą skalę a jak wiemy rozmnażanie się tych gryzoni przebiega bardzo szybko. Tymczasem zwierzęta te przez cały czas rozszerzają swoje terytorium. Pan Remigiusz nawołuje aby mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i podjęli działania które zmniejszą zjawisko rozprzestrzeniania się gryzoni.

- Zapewne będzie to trwało bardzo długo ponieważ gryzonie zaczną zakładać gniazda i masowo się rozmnażać jeśli nie zrobimy z tym nic. Dlatego mam ogromną prośbę dla wszystkich mieszkańców gmin w których wydano ostrzeżenia aby rozkładać trutki na szczury i wszelkimi sposobami próbować walczyć z tym zagrożeniem – apeluje pan Remigiusz.

Specjalny komunikat związany z plagą szczurów, tzw. kurendę, wydał Tadeusz Szymanek - burmistrz miasta i gminy Czerniejewa w którym prosi o wzmożoną obserwację własnych posesji w związku z pojawieniem się na terenie gminy szczurów. W przypadku zauważenia zwiększonej aktywności tych gryzoni włodarz miasta i gminy prosi o kontakt z Urzędem Miasta i Gminy w Czerniejewie pod numerami telefonów: 61 429 13 29 oraz 61 429 13 25 w celu przekazania informacji do odpowiednich służb. Burmistrz prosi też mieszkańców aby w miarę możliwości zabezpieczyli swoje posesje oraz wykonywali deratyzację. W kurendzie pojawiła się też informacja o kontakcie w sprawie plagi z ościennymi gminami oraz o zgłoszeniu sprawy szczurów do Państwowej Inspekcji Weterynarii.

Z plagą szczurów zmaga się wiele światowych metropolii oraz większych i mniejszych miejscowości, bo szczury rozmnażają się wszędzie tam, gdzie jest człowiek, powód tego „towarzystwa” jest prosty – człowiek zostawia mnóstwo odpadów. Szczury zmieniały też swoje zwyczaje wraz z rozwojem rolnictwa, bowiem nagle okazało się, że te gryzonie nie muszą już liczyć na to co jest w stanie im zaoferować natura ale mogą podkradać pożywienie od człowieka, który zaczął je magazynować. Obecnie, gdy domem szczurów przestały być już wyłącznie lasy i krzewiaste oraz podmokłe tereny, mamy do czynienia z pojawianiem się dużej ilości tych gryzoni w pobliżu naszych domów. Rozmnażanie się szczurów na tak dużą skalę można śmiało przypisać naszemu rozwojowi, bowiem zwierzęta te przez wieki zmieniały swoje zwyczaje tak jak człowiek i podążały za nami – czy tego chcemy czy nie.

(rpf) pp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA