REKLAMA

Szef PSL: resort rolnictwa zwleka ze specustawą w sprawie ASF

Redakcja - Prawo i Finanse
31.08.2016
chat-icon 0

Ministerstwo Rolnictwa zwleka z pracami nad specustawą w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) - uważa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo nie ma pomysłu jak rozwiązać sytuację, abdykowało z odpowiedzialności za wieś i rolnictwo - ocenił.

PAP / Tomasz Gzell
REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa zwleka z pracami nad specustawą w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) - uważa lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministerstwo nie ma pomysłu jak rozwiązać sytuację, abdykowało z odpowiedzialności za wieś i rolnictwo - ocenił.

"Pan minister Jurgiel zapowiadał specustawę. Myśleliśmy, że będzie ona przyjęta na najbliższym rządzie. Tradycyjnie posiedzenia odbywają się we wtorki, a dzisiaj, okazuje się, nie zbiera się Rada Ministrów. Nie ma specustawy, nie ma posiedzenia, widać, że Ministerstwo Rolnictwa nie ma pomysłu, jak rozwiązać sytuację. Moim zdaniem abdykowało z odpowiedzialności za polską wieś i rolnictwo" - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas wtorkowej konferencji w Sejmie.

Jak zaznaczył, przy bierności resortu rolnictwa, ASF dociera już pod Warszawę. "Brak twardych decyzji. Domagamy się informacji, która będzie udzielona przez rząd w ramach informacji bieżącej na forum Sejmu 6 września. Będziemy pytać o fatalną sytuację rolnictwa, niskie ceny i o nieporadność w sprawach ASF" - zapowiedział lider PSL.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się zarzutów Kosiniaka-Kamysza na Twitterze. "Pan przewodniczący Kosiniak-Kamysz jako były Minister powinien wiedzieć, że ustawy można procedować w trybie obiegowym" - czytamy.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział w miniony piątek, że zanim projekt specustawy trafi do Sejmu, musi zostać zaakceptowany przez Radę Ministrów. Jak dowiedziała się PAP, może to nastąpić właśnie w trybie obiegowym.

Celem planowanych działań jest m.in. umożliwienie rolnikom sprzedaży zwierząt, które osiągnęły już wagę ubojową. Minister wskazał na kilka możliwych rozwiązań są to: dopłaty do cen, możliwość wykupu albo zakup na rezerwy materiałowe lub normalny skup przez zakłady.

W poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało, że ministerstwo przygotowuje specustawę, która ma wesprzeć producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z ASF. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki wyraził nadzieję, że projekt specustawy będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po przerwie wakacyjnej (odbędzie się ono w dniach 5-6 września br.).

Resort rolnictwa - jak zapowiedział Bogucki - pracuje także nad inną specustawą. Będzie ona dotyczyła zmiany przepisów kilku ustaw w kwestii odstrzału dzików, bezpieczeństwa hodowli trzody chlewnej, systemu wydawania świadectw zdrowia dla zwierząt, systemu identyfikacji zwierząt. Dotychczas mimo zalecanego sanitarnego odstrzału 40 tys. sztuk dzików, zabito 5 tys. sztuk.

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w połowie lutego 2015 roku. w ubiegłym roku choroba dotyczyła głównie dzików, wirusa też wykryto w trzech małych gospodarstwach rolnych. Rozprzestrzenienie się ASF nastąpiło od końca lipca tego roku, odnotowano już 15 przypadków wirusa w gospodarstwach w tym roku. W sumie dotychczas w Polsce wykryto 18 ognisk ASF, a choroba wyszła poza województwo Podlaskie do województwa Lubelskiego i Mazowieckiego.

W zeszłym tygodniu rzecznik rządu Rafał Bochenek zapewnił, że w sprawie afrykańskiego pomoru świń są podejmowane na bieżąco konkretne działania - tą kwestią zajmuje się m.in. Główny Inspektorat Weterynarii, na miejscu są obecne właściwe służby, a premier Beata Szydło powołała międzyresortowy zespół do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA