REKLAMA

Szerszenie mogą być niebezpieczne – jak unikać z nimi kontaktu

Redakcja
22.12.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
1
chat-icon 0

Szerszeń to owad, którego jako społeczeństwo słusznie się obawiamy – jego ukąszenie jest nie tylko bolesne, ale w niektórych przypadkach również wysoce niebezpieczne. Warto jednak wiedzieć, że szerszenie są pokojowo nastawionymi owadami, a ponadto mogą okazać się pożyteczne w ogrodzie.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Nierzadko jednak ich obecność jest niepożądana. Na pytania dotyczące tego, co przyciąga szerszenie, jak je rozpoznać, a także co zrobić, aby uniknąć z nimi kontaktu, odpowiemy w poniższym artykule.

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń to bliski krewny osy – choć przypomina ją wyglądem, będzie jednak od niej wyraźnie większy. W Polsce możemy spotkać tylko jeden gatunek tego owada, czyli szerszenia europejskiego. Robotnice osiągają wielkość około 2 centymetrów, nieco większe są natomiast samce, które nie posiadają jednak żądeł i wyróżniają się dłuższymi czułkami. Ubarwienie może się różnić między poszczególnymi osobnikami. Wpływ na to ma nie tylko płeć, ale również region, z jakiego pochodzi szerszeń.

Warto również wiedzieć, jak wygląda królowa szerszeni – będzie ona widocznie większa od robotnic czy samców. Może ona bowiem osiągać nawet 4 centymetry długości. To właśnie matka wczesną wiosną rozpoczyna budowę gniazda, którą rozbudowują następnie robotnice. Obecność szerszeni może być w ogrodzie pożyteczna, ze względu na to, że żywią się one innymi owadami. Jednocześnie mogą wyrządzać szkody w elementach drewnianych, a ponadto są uciążliwe i niekiedy niebezpieczne dla człowieka.

Co przyciąga szerszenie?

Aby skutecznie unikać kontaktu z tymi owadami, warto wiedzieć, co przyciąga szerszenie. Tak jak w przypadku pszczół i os, z którymi szerszeń jest spokrewniony, będą to między innymi słodkie owocowe oraz zapachy kwiatowe, zwłaszcza intensywne. Owad ten bardzo chętnie będzie bytował w okolicy, w której rosną grusze i jabłonie, a także tam, gdzie będzie miał zapewnione odpowiednie miejsce do założenia gniazda. Szerszenie najczęściej zadomawiają się w wyższych partiach drzew, szczególnie liściastych, a także w miejscu, w którym składujemy drewno. Co więcej, ze względu na to, że szerszeń pożywia się sokiem z drzew, będzie chętnie przebywał na terenach z jesionami, brzozami, bzami oraz wierzbami.

Szerszeń – jak odstraszyć osobniki tego gatunku?

Jeżeli zależy nam na unikaniu kontaktu z szerszeniami, możemy chronić się poprzez zasadzenie odpowiednich roślin w ogrodzie. Szerszeń nie zbliży się bowiem do terenu, na którym wyczuje zapach czosnku, lawendy, mięty, a także bratków i pelargonii. Odstraszająco działają ponadto olejki eteryczne z goździków, eukaliptusa czy bazylii oraz zapach ziaren kawy i octu.

Jeżeli dojdzie do założenia gniazda przez szerszenie na naszej posesji, bardzo ważne jest jego wczesne wykrycie – jeśli nastąpi ono latem, samodzielne usuwanie gniazda będzie się wiązało z bardzo dużym niebezpieczeństwem, bowiem w jego wnętrzu może się znajdować nawet kilkaset osobników. Wówczas należy skontaktować się ze specjalistami od usuwania gniazd. Do szczególnie ryzykownych praktyk zalicza się strącanie, podpalanie czy zalewanie gniazda.

Czy szerszenie są pożyteczne?

Szerszeń cieszy się w naszym kraju złą sławą – mimo że w niektórych przypadkach jego użądlenie może być śmiertelne, na ogół nie stanowi jednak większego zagrożenia niż osa czy pszczoła. Odgrywa także bardzo ważną rolę w ekosystemie – jest odpowiedzialny za usuwanie chorych owadów, które mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Eliminuje również szkodniki żerujące na polach, takie jak muchówki. Rozważając, czy szerszenie są pożyteczne, należy mieć również na względzie to, że oprócz niepożądanych owadów pożywiają się również tymi użytecznymi, takimi jak pszczoły. To właśnie z tego powodu większość rolników decyduje się na wdrożenie odpowiednich środków mających zapobiec obecności szerszeni. Znakomita większość roślin uprawnych jest bowiem zapylana przez pszczoły, co uważa się za jeden z najistotniejszych czynników plonotwórczych. Zatem kwestia tego, czy szerszenie są pożyteczne w kontekście rolnictwa, wydaje się jednoznaczna.

(rw)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
1
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA