REKLAMA

Szydełkowe arcydzieła – koronkarstwo jest jak nałóg

Redakcja - Rozrywka
06.07.2016
chat-icon 0

Za koronkarstwem stoi długa historia, która w Polsce rozpoczęła się w XVI wieku wraz z przybyciem na nasze ziemie królowej Bony. To dzięki niej nastąpiło rozpowszechnienie koronkarstwa w Polsce.

fotolia
REKLAMA

Za koronkarstwem stoi długa historia, która w Polsce rozpoczęła się w XVI wieku wraz z przybyciem na nasze ziemie królowej Bony. To dzięki niej nastąpiło rozpowszechnienie koronkarstwa w Polsce.

I chociaż w późniejszych czasach z jego popularnością bywało różnie, to jednak nie odeszło ono w niepamięć, a wręcz jest dzisiaj traktowane często jako hobby, szczególnie na wsiach, gdzie kobiety poddają się tej sztuce, traktując ją jako odskocznię od codziennej krzątaniny w gospodarstwie. Szydełkując samotnie w zaciszu własnego domu bądź w gronie koleżanek w Kołach Gospodyń Wiejskich, tworzą zapierające dech w piersiach serwety, obrusy i inne ozdoby.

Obecnie koronki wykonuje się najczęściej na szydełku z różnej grubości kordonków, czyli bawełnianych lub jedwabnych nici dostępnych chyba we wszystkich możliwych kolorach. Również możliwych do wykonania wzorów jest mnóstwo, wiele z nich podpowiada wyobraźnia. I to właśnie w ręcznym robieniu szydełkowych ozdób jest najlepsze – że można zainicjować coś zupełnie swojego, oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju.

Koronkarstwa można się nauczyć i wcale nie jest to trudna sztuka – wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. W wielu Kołach Gospodyń Wiejskich kobiety oferują swoją pomoc chętnym nauczyć się tego fachu. Można również spróbować własnych sił samemu, zaczynając od prostych łańcuszków, słupków i półsłupków.

Jak się tego nauczyć?

Łańcuszek. Robimy pierwszą pętelkę, a następnie nabieramy włóczkę na szydełko i przeciągamy ją przez oczko. W ten sposób otrzymujemy oczko łańcuszka. Czynność powtarzamy do uzyskania pożądanej długości łańcuszka.

Słupek. Robimy początkową pętelkę, a następnie wykonujemy dowolną ilość oczek łańcuszka. Mając łańcuszek, wbijamy szydełko w oczko poprzedniego rzędu nabierając kolejne oczko. Powtarzamy czynność do wyczerpania oczek łańcuszka.

Półsłupek. Ponownie rozpoczynamy od wykonania dowolnej długości łańcuszka. Następnie wkłuwamy szydełko w oczko poprzedniego rzędu i wbitym w oczko szydełkiem łapiemy włóczkę i przeciągamy ją przez oczko.

Kiedy opanujemy sztukę sprawnego posługiwania się szydełkiem wykonując łańcuszki, słupki i półsłupki, będzie można przejść do bardziej skomplikowanych wzorów. Najważniejsze w nauce szydełkowania jest to, aby oczka były takiej samej wielkości, a sploty ani niezbyt ciasne, ani zbyt luźne.

Nim się spostrzeżemy, zaczną wychodzić nam spod szydełka oryginalne, cieszące wzrok i spotykające się z uznaniem oraz budzące podziw domowników cudeńka, co zapewne będzie stanowiło motywację do tworzenia kolejnych, bardziej kunsztownych wzorów.

 

Staramy się na Waszym portalu rolniczym okiemrolnika.pl przedstawiać różne formy spędzania wolnego czasu (poza wiadomościami rolniczymi takimi jak technika rolnicza, hodowla bydła i trzody, uprawa, prawo i finanse oraz wiele innych). Chętnie przygotujemy materiał, który zostanie zasygnalizowany przez naszych czytelników, może to właśnie do Was przyjedziemy aby przygotować interesujący reportaż! Zgłoszenia można przesyłać na e-mail: redakcja@okiemrolnika.pl

 

(rro)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA