Targi Rolne „Agro Pomerania” w Barzkowicach
Ponad 950 producentów maszyn i sprzętu rolniczego, firm oferujących środki do produkcji rolnej oraz przetwórstwa rolno-przemysłowego zaprezentuje swoją ofertę podczas targów rolnych, które rozpoczną się 9 września w Barzkowicach (Zachodniopomorskie).
Ponad 950 producentów maszyn i sprzętu rolniczego, firm oferujących środki do produkcji rolnej oraz przetwórstwa rolno-przemysłowego zaprezentuje swoją ofertę podczas targów rolnych, które rozpoczną się 9 września w Barzkowicach (Zachodniopomorskie).
29.Barzkowickie Targi Rolne "Agro Pomerania 2016" to największa impreza o charakterze rolniczym w województwie zachodniopomorskim. Targi potrwają do niedzieli 11 września; skierowane są m.in. do rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz organizacji i instytucji zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
"Szacujemy, że samych firm maszynowych oraz związanych bezpośrednio ze środkami produkcji rolnej będzie ponad 300, a wszystkich podmiotów ponad 950" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach Jaromir Pałusiński. Spodziewa się on ponad 130 tys. odwiedzających z kraju i zagranicy.
Jak podkreślił, podczas targów zostanie zaprezentowanych dużo nowości w zakresie technologii, techniki produkcji oraz nasiennictwa.
Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
"Po raz drugi w kraju organizowana będzie wystawa bydła mięsnego. Na targach podziwiać będzie można ponad 100 sztuk bydła co najmniej 10 ras" – poinformował Pałusiński.
Podczas "Agro Pomeranii" odbędzie się wystawa koni, a także drobnego inwentarza: królików oraz ptaków ozdobnych. "Zaplanowaliśmy pokaz trzody chlewnej; tutaj ciekawostką będzie prezentacja świni kędzierzawej rasy mangalica, która jest użytkowana w kierunku słoninowym" – zaznacza dyrektor.
Podczas targów w Barzkowicach zaprezentowane zostaną również najnowsze technologie związane z rolnictwem. "Nie zamieniamy nowoczesnego pługu na sochę. Upraszczamy technologię, aby wydatek na jeden hektar był jak najniższy i optymalny" - zaznacza Pałusiński.
Jak powiedział, zaplanowano prezentację zestawów do uprawy paszowej. "To nowość w technologii uprawowej polegająca na tym, że nie uprawia się całego hektara pola, tylko jego wycinek. Redukuje to koszty i wydatek energetyczny, jak również chroni pole przed tzw. efektem stopy płużnej, która jest zmorą współczesnego rolnictwa korzystającego z ciężkich ciągników" – tłumaczył.
Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
Wydarzeniem towarzyszącym targom będzie I Festiwal Serów. "To impreza skierowana zarówno dla tych, którzy chcą zostać serowarami, jak i tych, którzy lubią sery konsumować" - dodaje.
Swoją ofertę zaprezentują również producenci tradycyjnych i regionalnych produktów żywnościowych pochodzących z Pomorza Zachodniego.
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Organizatorem targów jest Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. (PAP)
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Ścielarki do słomy BVL – efektywne zarządzanie ściółką na twoim gospodarstwie
Ścielarka do słomy – fakty i mity
Wielu rolników uważa, że ścielarka do słomy do obory to urządzenie, które pozwala na pościelenie całych balotów lub kostek słomy bez dodatkowego przygotowania. Choć takie urządzenia istnieją, nie są one optymalnym rozwiązaniem dla zarządzania ściółką. W przypadku ścielarek BVL kluczowym aspektem jest stosowanie materiału wstępnie przygotowanego. Oznacza to, że używa się:
- sieczki słomianej,
- sieczki słomiano-wapiennej,
- trocin,
- separatora (wysuszonego i zgranulowanego materiału powstałego po oczyszczaniu i dezynfekcji gnojowicy).
Takie podejście
Dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych – jak skorzystać z dostępnych programów?
Dofinansowanie zakupy maszyn rolniczych – co to właściwie oznacza?
Niekiedy nawet używane maszyny rolnicze mogą być naprawdę ogromnym wydatkiem, który znacznie obciąży budżet gospodarstwa. W takiej sytuacji warto rozważyć inne sposoby na zdobycie niezbędnych środków, które potem pozwolą na zakup konkretnych pojazdów. Może być to między innymi finansowanie zakupu maszyn rolniczych. Obecnie przyznawane są różnego rodzaju dotacje, także z Unii Europejskiej, ale też prywatne punkty świadczą takie usługi i warto się przyjrzeć ich ofercie.
Na jakie maszyny rolnicze można uzyskać fundusze?
W przypadku takiego dofinansowania warto wcześniej poznać szczegóły transakcji. Jednym z pytań, które często
Mulczowanie – cena za godzinę
Jedno z podstawowych pytań związanych z usługą dotyczy jej ceny. W wyniku tego przed podjęciem decyzji wiele osób zastanawia się, co to właściwie jest mulczowanie, ile kosztuje i co daje. W przygotowanym przez nas wpisie zamieściliśmy odpowiedzi na tak ważne pytania.
Co to jest mulczowanie? Objaśnienie pojęcia
Mulczowanie terenu jest procesem polegającym na rozdrabnianiu pozostałości po roślinach, takich jak gałęzie, trawy czy drobne krzewy. Czynność wykonujemy przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu o nazwie mulczer. Ten sprzęt jednocześnie przyczynia się do poprawienia struktury gleby oraz jej zdolności do zatrzymywania wody.
Mulczowanie znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, wśród których
E-Doręczenia ułatwieniem również dla beneficjentów ARiMR
To znacząca zmiana i ułatwienie w obiegu i dostarczaniu korespondencji do instytucji publicznych. Zmiana wchodzi w życie od pierwszego stycznia 2025 roku i dotyczy między innymi szpitali, urzędów, szkół, które będą przyjmować korespondencję również za pośrednictwem e-Doręczeń.
Od nowego roku z tej usługi będzie można korzystać w kontakcie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pozwoli na:
- wysyłanie i odbieranie e-listów za potwierdzeniem odbioru z dowolnego miejsca;
- uniknięcie wizyt na poczcie;
- zaoszczędzenie kosztów wysyłki;
- przyspieszenie obiegu dokumentów.
e-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru.
(rpf) Źródło: ARiMR
Coraz mniej zainteresowanych nowymi ciągnikami rolniczymi
Przed rokiem w listopadzie zarejestrowano 836 nowych ciągników rolniczych, to wynik lepszy o 77 sztuk niż w jedenastym miesiącu 2024 roku, kiedy zarejestrowanych zostało 759 sztuk. Od pierwszego stycznia 2024 roku w Polsce zarejestrowanych zostało 7385 nowych traktorów. To wynik niższy o 1577 sztuk niż w analogicznym okresie zeszłego roku. To spadek o 17,6 %.
Na pierwszym miejscu utrzymuje się marka John Deere. Ciągniki z logo jelenia na masce od stycznia do końca listopada zostały zarejestrowane w ilości 1057 sztuk. To jednak wynik słabszy o 416 sztuk od zeszłorocznego. W pierwszych jedenastu miesiącach 2024 roku udziały John Deere wyniosły 14,3%.
Kubota zajmując
Jak odstraszyć jarzębia od kur – skuteczne sposoby
Jednym z częściej wymienianych drapieżników jest jastrząb. Ze względu na swoje przystosowania łowieckie potrafi w nieodpowiednim momencie spowodować znaczne szkody w stadzie kur. Jak odstraszyć jastrzębia?
Jak odstraszyć jastrzębia od kur i kiedy należy to zrobić?
Rolnicy prowadzący chów drobiu często stają przed wyzwaniem zabezpieczenia kurników i ogrodzeń w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić ptakom drapieżnym atak na kury przebywające na wybiegach. Kluczowe są monitorowanie terenu oraz określenie, czy w otoczeniu gospodarstwa regularnie pojawiają się jastrzębie.
Na wolnym wybiegu można wskazać rejony szczególnie narażone, na przykład sąsiadujące z zalesionymi obszarami, które jastrząb traktuje jako naturalną kryjówkę. W
Jeździł po pijaku cudzym ciągnikiem. Może za to słono zapłacić
A to nie jedyne przewinienie 28-latka, który już wcześniej dostał dożywotni sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami. Zdarzenie miało miejsce drugiego stycznia 2025 roku w jednej z miejscowości w gminie Rajgród (województwo podlaskie, powiat grajewski). Do funkcjonariuszy wpłynęło zgłoszenie od mieszkańca gminy o zatrzymaniu mężczyzny, który odjechał jego ciągnikiem zabranym z garażu znajdującego się na posesji. Właściciel ciągnika ruszył w pościg za skradzionym pojazdem zajeżdżając w pewnym momencie drogę i uniemożliwiając tym samym dalszą jazdę.
Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że amator cudzej własności jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie 28-latka. Okazało się też, że mężczyzna ma dożywotni sądowy zakaz
Grypa ptaków – kolejne ogniska pod koniec roku
Największe śmiertelne żniwo w Polsce zbiera natomiast wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI. U schyłku 2024 roku pojawiły się kolejne i być może nie ostatnie w grudniu ogniska tej choroby. Jedno z ognisk zlokalizowano w województwie warmińsko-mazurskim, a drugie na Śląsku. Zostały one stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 21 i 24 grudnia 2024 r. wykonanych przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy (PIWet - PIB) w Puławach.
Ognisko HPAI o numerze porządkowym 46 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym, które utrzymywało 20 981 indyków rzeźnych, zlokalizowanym w miejscowości Targowisko Dolne (województwo warmińsko-mazurskie, powiat iławski, gmina Lubawa).
Ognisko HPAI numer 47
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.