fbpx

Ciągniki - nowości rolnicze

Większy i ważący o wiele więcej od samochodu osobowego ciągnik rolniczy przewrócił się niczym zabawka po zderzeniu z osobówką – to świadczy o tym, jak duża była siła uderzenia.
Wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Traktor” prowadzili policjanci z hrubieszowskiej komendy policji (województwo lubelskie). Akcja ma poprawić stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zmniejszyć ilość zdarzeń drogowych, przede wszystkim tych z udziałem ciągników rolniczych.
Od miesięcy obserwujemy spadek rejestracji nowych ciągników rolniczych, dane z Cepik będące bazą dla comiesięcznego raportu publikowanego przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych jasno pokazują, że trwa kontynuacja spadków, które rok do roku wyniosły już 15,2%.
Zmiażdżony przód auta i obrażenia ciała to efekt wypadku, który miał miejsce 31 sierpnia 2022 roku we Włodawie (województwo lubelskie) – kierujący samochodem osobowym marki Nissan uderzył w maszynę podczepioną do ciągnika rolniczego.
Choć w lipcu 2022 roku zostało zarejestrowanych 1174 nowych ciągników, To drugi najlepszy tegoroczny wynik pod względem ilości rejestracji w jednym miesiącu. Od początku bieżącego roku zostało zarejestrowanych 6772 nowych ciągników i jest to gorszy wynik niż w analogicznym okresie 2021 roku o 1130 szt. Oznacza to spadek o 14,3% w stosunku do zeszłego roku.
Po tym jak 54-latek wjechał wprost pod lokomotywę kolei wąskotorowej, jego pojazd rozpadł się na dwie części, a on sam z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
Ciągnik rolniczy to ze swej natury pojazd o przeznaczeniu funkcjonalnym. Dla optymalnego działania niezbędne jest więc odpowiednie dobranie wszelkich jego elementów, a także zadbanie o ich jakość i niezawodność. Nie inaczej dzieje się z oponami. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, o czym powinno się pamiętać przy ich wyborze. Zadania nie ułatwiają natomiast różne systemy oznakowania rozmiarów, jak również liczne podziały. Jakie opony wybrać do ciągnika? / materiał partnera
Każda osoba, która chociaż raz zetknęła się z pracą na roli, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo jest ona wymagająca. Poza podstawowymi pracami, w których część wykonywana jest ręcznie, rolnik ma też mnóstwo obowiązków, które wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu i maszyn.
Wynik o 309 sztuk gorszy niż przed rokiem i łączna liczba 928 nowych ciągników rolnizych zarejestrowanych w czerwcu 2022 roku – tak można podsumować 25% procentowy spadek w porównaniu do czerwca 2021 roku, kiedy zarejestrowano 1237 maszyn.
Rynek nowych ciągników rolniczych kolejny miesiąc z rzędu odnotowuje spadki, co prawda ich dynamika spada ale nadal są one dwucyfrowe. Najlepiej w tym zestawieniu prezentuje się marka New Holland, bowiem nadal jest liderem, jednak odnotowuje też największe spadki.