fbpx
Ciągniki - nowości rolnicze - Okiem Rolnika
Pomimo niewielkiego spadku w stosunku do października, w listopadzie 2021 roku odnotowano ponownie wysoką, przekraczającą ponad 1000 sztuk, ilość rejestracji nowych ciągników rolniczych.
Niesamowite osiągi w świecie motoryzacji to już niemal codzienność. Kolejne samochodowe koncerny uczestniczą w wyścigu, czyje auto będzie najszybsze, najlepsze, najbardziej ekonomiczne czy najmocniejsze.
Traktor stanowi jeden z najważniejszych sprzętów w gospodarstwie. Dziś nowoczesny rolnik nie wyobraża sobie codziennej pracy bez swojego Zetora, Johna Deere’a czy New Hollanda. Tym bardziej że w 2021 roku sprzedawcy odnotowali spory skok w liczbie zakupów nowych traktorów - rolnicy zdecydowali się nabyć prawie 4100 pojazdów. To oznacza o 45% więcej transakcji niż w poprzednim roku. Natomiast za wzrostem sprzedaży nowych traktorów stoi także większa liczba zakupionych pojazdów używanych.
Prawdopodobną przyczyną kolizji, która miała miejsce 14 listopada 2021 roku w miejscowości Sosnowica, było zaśnięcie kierowcy za kierownicą.
Droga publiczna to przestrzeń w której muszą obok siebie funkcjonować i sprawnie przemieszczać się zarówno pojazdy osobowe jak i te specjalistyczne, często mające nietypowe gabaryty i poruszające się wolniej od pozostałych uczestników ruchu drogowego. Są to między innymi pojazdy rolnicze, a najpopularniejsze i najczęściej spotykane to ciągniki.
Biorąc pod uwagę rolniczy charakter terenów wiejskich w Polsce, można przyjąć, że to pojazdy rolnicze powinny mieć tam co najmniej przywileje, a może nawet pierwszeństwo na drogach publicznych przecinających tereny uprawne i hodowlane.
Traktor stanowi niezbędne narzędzie dla każdego rolnika. Co roku na rynku pojawiają się coraz nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie maszyny, które mają za zadanie usprawnić pracę w gospodarstwie. Jednak zanim staniesz przed wyborem kupna pojazdu, musisz zmierzyć się z ważną kwestią, jaką jest prawo jazdy na traktor. Bez tego nie będziesz mógł legalnie użytkować maszyny.
Zdarzenie miało miejsce rankiem 8 października 2021 roku w miejscowości Szczereż (województwo małopolskie, powiat nowosądecki, gmina Łącko). Kierujący ciągnikie rolniczym tuz po godzinie ósmej rano, na drodze publicznej portącił rowerzystę.
Wrzesień 2021 roku to kolejny miesiąc w którym ilość rejestracji nowych ciągników rolniczych przekracza tysiąc sztuk.
Czytającym tytuł tego artykułu cała sytuacja może wydawać się zabawna, ale w rzeczywistości to przede wszystkim niewłaściwe zachowanie kierującego samochodem osobowym i skandaliczna reakcja sąsiada, który holując uszkodzony pojazd swoim ciągnikiem rolniczym z pijanym kierowcą za kierownicą holowanego pojazdu.