fbpx

Ciągniki - nowości rolnicze

Co jakiś czas pojawiają się oferty sprzedaży używanych ciągników i maszyn rolniczych w przetargach organizowanych np. przez Agencję Mienia Wojskowego. Tym razem zainteresowani kupnem używanego sprzętu mogą wziąć udział w przetargu organizowanym przez Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Żydowo – spółki z zarządem właścicielskim sprawowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Okazja czyni złodzieja – to stare porzekadło sprawdza się niestety współcześnie, w dodatku oszustwom sprzyja nowoczesna technologia, bowiem wielu z nich przeniosło swoją „działalność” do internetu.
> Wiele niekorzystnych zjawisk gospodarczych uderzyło w 2022 roku w wiele branż i było to mocno odczuwalne także w rolnictwie. W rezultacie tej niepewności Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR) odnotowała 17,3% spadku sprzedaży wśród nowych ciągników. > Pomimo wysokiego spadku (-26,5%) liderem wciąż pozostaje firma New Holland. Drugie miejsce zajęła firma John Deere (wzrost o 16,6%), a po niej znalazła się japońska firma Kubota (-31,4%). > Amerykańscy producenci utrzymali lub umocnili swoją pozycję, natomiast największymi przegranymi w tej rywalizacji są firmy z dalekiego wschodu. > Na rynku maszyn używanych sytuacja nie uległa dużej zmianie. Niewielki wzrost (0,95%) jest raczej symboliczny.
> Trendy dotyczące popularności aut elektrycznych są obecne również w rolnictwie. Producenci maszyn są zmuszani przez instytucje UE do spełniania zaostrzonych norm emisji spalin. > Polska firma z Przyborowa opracowuje maszyny rolnicze dużej mocy, które mają być napędzane przez biometan, pochodzący z odpadów roślinnych i pozyskiwanych z produkcji odzwierzęcej. > Na rynku pojawiły się prototypy ciągników zasilanych bateriami litowo – jonowymi. Ich wadą jest długi czas ładowania baterii i relatywnie niski czas pracy.
Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK podsumowane przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych wskazują jasno, że 2022 rok nie był udany dla producentów i dealerów zajmujących się sprzedażą nowych ciągników rolniczych.
Farmall A to seria maszyn rolniczych wypuszczona przez firmę Case IH, która jest przeznaczona dla rolników ceniących prostotę i niezawodność obsługi. Posiadają moc od 55 do 75 KM, dlatego są przeznaczone dla małych i średnich gospodarstw.
> Kupno ciągnika marki DF 5110G nie należy do najprostszych. Nabywca musi wybrać kilkanaście różnych podzespołów i komponentów, z których ma się składać jego maszyna. > Ciągnik niemieckiej produkcji ma unikalny system redukcji spalin, który nie potrzebuje zbiornika AdBlue oraz filtrów DPF. > Wyróżniają go także ciekawe rozwiązania techniczne – tarcze hamulcowe w zalewie olejowej, opcjonalny AutoWOM lub system sterowania typu EHR.
New Holland T4.75S jest uniwersalną maszyną rolniczą, która sprawdzi się w gospodarstwach o bardzo różnym profilu produkcyjnym. Ciągnik jest dostępny w kilku wariantach mocy silnika, ma dobry stosunek ceny do jakości i wiele dodatków, które zadowolą najbardziej wybrednego klienta. Traktor wyróżnia się 4 zaworowym silnikiem z 3 cylindrami, mocnym układem hydraulicznym oraz przekładnią mechaniczną, którą można wybrać spośród kilku wariantów. Dużym plusem jest niezwykle wygodna kabina kierowcy z bardzo szerokim kątem widzenia. Linia ciągnika wpływa nie tylko na jego wygląd i estetykę, ale również na komfort pracy na co dzień.
> Ciągnik Kubota L2501 to godny następca modelu L5040, który był jedną z popularniejszych japońskich maszyn wśród polskich rolników. Nowa pojazd zyskał odświeżony wygląd, wygodniejszą kabinę i bardziej ekologiczną konstrukcję. > Maszyna jest wprost stworzona do pracy w sadzie. Posiada płaską podłogę, ergonomiczny kształt kabiny oraz wąski rozstaw kół. > Popularność Kuboty wynika z prostoty obsługi, niskiej awaryjności oraz możliwości pracy nawet przy dużym obciążeniu.
> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań. > Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny. > Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.