fbpx

Jak wybrać wał nożowy do poplonów i kukurydzy?

Napisał  Lis 27, 2022

Aby gospodarstwo działało z maksymalną efektywnością, osoby nim zarządzające muszą je zaopatrzyć we wszystkie niezbędne narzędzia i maszyny. Ogrom podejmowanych obowiązków do zrealizowania wymaga nie tylko różnorodnych umiejętności, ale również wielu sprzętów. W końcu na polu trzeba najpierw użyźnić glebę, wysiać nasiona wybranych roślin, zebrać plon, a między jedną a drugą hodowlą zadbać o zapełnienie gruntu gatunkiem przejściowym.

 

Do tych wszystkich czynności służą rozmaite urządzenia, ponieważ praca wykonywana ręcznie zabrałaby dużo czasu. Wśród nich wymienia się różne rodzaje wałów, w tym nożowy. Do czego służy to narzędzie i w jaki sposób może przydać się w gospodarstwie?

Co to jest poplon?

Zanim jednak podpowiemy, jak wybrać wał nożowy do poplonów i kukurydzy, warto dowiedzieć się, co to jest poplon oraz dlaczego jego stosowanie jest opłacalne. Są to gatunki przejściowe, które sadzi się lub sieje między jedną a drugą hodowlą właściwych roślin. Dlaczego warto zadbać o tę kwestię? Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze, odpowiednio wybrane rośliny w na poplon znacznie redukują wyrastanie chwastów. Dzięki temu gatunki uprawne nie muszą konkurować z tymi szkodliwymi, a więc mają zapewnione maksimum składników odżywczych, jakie znajdują się glebie. A to oczywiście pozytywnie wpływa na przyrost masy, wysokość roślin oraz wielkość zebranych plonów.

Po drugie, rośliny siane w ramach poplonu chronią glebę przed wyjałowieniem. Dzieje się tak, ponieważ stanowią barierę dla promieni słonecznych, które doprowadzają do parowania wody, a więc wysuszania ziemi. To z kolei pozytywnie wpływa na utrzymanie stężenia składników mineralnych należących do grupy niezbędnych substancji dla prawidłowego wzrostu roślin.

Do czego służy wał nożowy?

Jednak decydowanie się na poplony niesie za sobą również negatywne aspekty. Wśród nich najważniejszy obejmuje to, w jaki sposób pozbyć się zasianych roślin, aby zrobić miejsce na właściwą hodowlę. W końcu poplon w pewnym momencie kończy pełnić swoją rolę i przestaje być niepotrzebny. Co zrobić, gdy chcemy siać kolejne gatunki, a pole nadal wypełniają inne rośliny?

Niektórzy rolnicy decydują się na odczekanie aż do nadejścia mrozów. Z jednej strony metoda ta ma swoje plusy, ponieważ jest całkowicie naturalna, a zatem bezpieczna dla kolejnych hodowli. Jedna z drugiej czas z roku na rok działa coraz bardziej na niekorzyść właścicieli pól. W końcu zima obecnie przychodzi bardzo późno. Z pierwszymi przymrozkami mamy do czynienia dopiero pod koniec października lub na początku listopada. To dość odległa perspektywa w kwestii trzymania się terminarza wyznaczającego daty rozpoczynania upraw i zbiorów.

Inni właściciele pól wykorzystują herbicydy do likwidacji poplonów. Wśród nich jednym z najchętniej stosowanych jest glifosat ze względu na swoją wysoką skuteczność. Jednak niektórzy sądzą, że cechuje się aż nazbyt nadgorliwym działaniem, ponieważ badania udowodniły, że substancja ta bardzo długo utrzymuje się w glebie. Oznacza to, że niezwykle łatwo przychodzi mu przenikanie do kolejno uprawianych roślin, a także akumulacja w ich tkankach. A to z kolei jest niebezpieczne, ponieważ ten organiczny związek zwiększa ryzyko zachorowalności na nowotwory oraz więcej innych poważnych schorzeń.

Z tego względu sporo rolników wybiera pozbycie się poplonu w sposób mechaniczny. Do tego celu służą różnorodne wały. Tego typu urządzenia posiadają ostrza, które służą do rozdrabniania roślin na mniejsze kawałki, które łatwiej jest usunąć z pola. Dzięki temu likwidacja zachodzi sprawnie, bezproblemowo oraz jest bardzo skuteczna.

Wał nożowy do poplonów - jak wybrać?

Na rynku istnieje wiele firm, które oferują różnorodne wały nożowe do poplonów. Jak wybrać odpowiedni egzemplarz? Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, a wtedy zakup z pewnością będzie opłacalny. Wśród nich warto wymienić między innymi liczbę obrotów oraz cięć. Im wyższa wartość tego czynnika, tym więcej materiału można zmielić z jego pomocą, a to pozytywnie wpływa zarówno na szybkość, jak i efektywność pracy. Co więcej, dzięki wydajnemu egzemplarzowi pod tym względem zaistnieje możliwość likwidacji również stosunkowo wysokich poplonów.

Co więcej, przy wyborze odpowiedniego wału nożowego do poplonów warto kierować się sposobem montażu. Należy dopasować ten czynnik do posiadanych maszyn, aby móc szybko zakładać i zdejmować narzędzie. Na sprawne wykonanie prac ma również wpływ zalecana prędkość jazdy przy stosowaniu wału nożowego. Oczywiście, im większa ta wartość, tym szybciej można poradzić sobie z likwidacją wszystkich roślin posianych w ramach poplonu. Warto również wybierać modele, których konstrukcja ma uniwersalny charakter. Dzięki temu istnieje możliwość wykorzystania ramy do zamontowania innych narzędzi niż tylko ostrzy rozdrabniających.

A jeśli chodzi o wał nożowy do kukurydzy, jak wybrać właściwy model w przypadku tej rośliny? Aby narzędzie sprawdziło się w codziennej pracy, wystarczy również wziąć pod uwagę wyżej wymienione czynniki. Wtedy zakupiony wał nożowy bez problemu poradzi sobie z postawionym przed nim zadaniem.

(rtr)

Udostępnij: