fbpx
Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem fot. Massey Ferguson

Massey Ferguson 5710 – średni ciężki ciągnik z ogromnym potencjałem

Napisał  Sty 03, 2023

> MF 5700 stanowi część udanej serii Global, która jest przeznaczona do obsługi małych i średnich gospodarstw. Jej atutem jest dedykowana przekładnia Dyna-4, która jest dostosowana do wielu różnorodnych zadań.

> Ciągnik wyróżnia się mocnym układem hydraulicznym, kabiną, która zapewnia doskonałą widoczność oraz wygodnym joystickiem do sterowania pracą maszyny.

> Przed zakupem tego ciągnika warto zwrócić uwagę na jakość błotników, typ układu oczyszczania spalin oraz zapotrzebowania na moc w gospodarstwie.

Dlaczego warto zainteresować się ciągnikiem Massey Ferguson 5710?

Massey Ferguson to producent, który zawsze brał pod uwagę opinię swoich klientów. Dzięki temu każda nowa seria maszyn zawierała liczne udogodnienia, z których korzystali rolnicy na całym świecie. Model 5710 zadebiutował w 2018 roku. Należy do serii Global – zestawu ciągników charakteryzujących się prostą budową, które sprawdzają się najlepiej w gospodarstwach o małym lub średnim areale.

Massey Ferguson 5710 został wyposażony w zaawansowaną przekładnię Dyna-4, która jest obsługiwana przez operatora bez użycia sprzęgła. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników wszechstronnych maszyn, które są przeznaczone przede wszystkim do wykonywania prac na polu. Wspomniana już przekładnia to urządzenie typu semi - powershift. To rozwiązanie polega na połączeniu skrzyni manualnej ze skrzynią powershift. W tym rozwiązaniu możliwa jest zmiana czterech półbiegów pod pełnym obciążeniem.

Dodatkowym wzmocnieniem samej przekładni Dyna-4 może być sprzęgło hamulcowe. Jego użycie ułatwia sterowanie maszyną i sprawia, że praca z ładowaczem jest dużo przyjemniejsza. Obsługa tej funkcji jest znacznie prostsza, ponieważ wymaga jedynie użycia pojedynczego pedału hamulca. W momencie jej włączenia przekładnia jest automatycznie przestawiana w tryb neutralny.

Kolejnymi ulepszeniami skrzyni biegów są funkcje AutoPower oraz AutoEco, dzięki którym półbiegi w traktorze są uruchamiane w sposób automatyczny. Kierowca może także wybierać następstwo załączania się poszczególnych półbiegów. Prędkość maksymalna, którą można uzyskać w tej maszynie to 40 km/h.

Kluczowym elementem ciągnika Massey Ferguson 5710 jest 4-cylindrowy silnik AGCO Power o mocy 100 KM, który posiada zbiornik o pojemności 4,4 litra. Jego praca charakteryzuje się długim skokiem, dzięki czemu można uzyskać wysoki poziom momentu obrotowego w pełnym zakresie prędkości obrotowej w silniku. W tym wypadku maksymalny moment można uzyskać przy zaledwie 1500 obrotach na minutę. To nie jedyna zaleta tej maszyny rolniczej:

  • przeszklona kabina ciągnika - zapewnia doskonałą widoczność, również w rejonie między kołami, a silnikiem. Maszyna posiada ściętą maskę i wyróżnia się dużą zwrotnością, przez co jest polecana przez wielu rolników do obsługi ładowacza czołowego,

  • joystick z wyświetlaczem - to rozwiązanie znacznie ułatwia pracę z modelem MF 5710. Wygodny panel sterowania posiada szereg funkcji, które wspierają pracę rolnika na wielu poziomach,

  • rozbudowany układ hydrauliczny - napędzany za pomocą dwóch mocnych pomp zębatych. Pierwsza – o wydatku 32l/min. zasila wszystkie układy wewnętrzne maszyny, natomiast druga – o wydajności 58l/min służy do tylnego podnośnika o udźwigu 4,3 tony. Istnieje również możliwość dołączenia do układu hydraulicznego dodatkowego systemu o przepływie rzędu 98l/min.,

  • opcjonalny rewers – to konstrukcja z mechanizmem typu Power Shuttle, która umożliwia zmianę kierunku ruchu bez potrzeby używania sprzęgła. Dodatkowym elementem jest też sprzęgło określane przez producenta jako Super Creeper. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku pracy w trybie najniższych prędkości.

Każdy model z serii MF 5700 zostały wyposażone w WOM, który działa w zakresie prędkości 540/540E lub 1000 obrotów na minutę.

Na co warto uważać przy obsłudze ciągnika MF 5710?

Pomimo, że MF 5710 należy do kategorii najlepszych maszyn rolniczych o mocy do 100 KM, to wciąż można znaleźć pewne elementy wymagające poprawy. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na następujące aspekty pracy z ciągnikiem:

  • skręcanie ciągnikiem z podczepioną kosiarką lub innym sprzętem może być utrudnione. Problem pojawia się w modelach, które wykorzystują zbyt sztywne wzmocnienia do przednich błotników. W rezultacie promień skrętu nie jest wystarczająco wąski do pokonywania ciasnych uwroci. Dlatego zdecydowanie warto wybrać błotniki, które są bardziej elastyczne,

  • w modelach z oznaczeniem S zastosowano nowy układ oczyszczania spalin, aby dostosować konstrukcję ciągnika do normy Tier 4 Final. Powoduje to konieczność uzupełniania płynu AdBlue, więc jest to dodatkowy obowiązek dla każdego użytkownika pojazdu,

  • maszyna nie jest optymalnie skonfigurowana pod transport. Podczas przewożenia większej ilości płodów rolnych podczas jazdy może brakować dynamiki, dlatego do celów transportowych eksperci sugerują wybór mocniejszych maszyn - które dysponują większym momentem obrotowym.

(rtr) Michał Ziemski

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!