fbpx
Spadki na rynku nowych przyczep rolniczych w styczniu 2023 roku fot. Paweł Pąk

Rynek nowych przyczep rolniczych: Początek roku ze spadkami

Napisał  Lut 18, 2023

W styczniu 2023 roku zarejestrowano 8,1% (44 sztuki) mniej nowych przyczep rolniczych niż w analogicznym okresie 2022 roku, a łączna liczba rejestracji w pierwszym miesiącu bieżącego roku wyniosła 502 sztuki. Spadek ten jednak nie wzbudził aż takich emocji jak sytuacja na rynku nowych ciągników rolniczych, a tam wielkie zawirowanie, bowiem po wielu latach nastąpiła zmiana lidera. Markę New Holland na pierwszym miejscu zastąpił John Deere.

Informacje, korzystając z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK, podała w informacji prasowej Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Na rynku przyczep lider się nie zmienił, nadal jest nim polski producent przyczep rolniczych Pronar z 203 zarejestrowanymi nowymi przyczepami rolniczymi. Oznacza to spadek roczny o 20 sztuk (9%), a udziały udziały marki w rynku w styczniu wyniosły 40,4%.

Na drugim miejscu w styczniowym zestawieniu ląduje marka Metal-Fach z 52 rejestracjami i udziałami w rynku w wysokości 10,4% i wzrostem o 3 punkty procentowe.

Podium zamyka marka Metaltech, notująca w styczniu 2023 roku 8,4% udziałów rynkowych oraz 42 zarejestowane przyczepy.

Na czwartym miejscu znalazła się marka Wielton z 35 sztukami zarejestrowanych przyczep i 7% udziałów rynkowych.

Piąte miejsce w styczniu przypadło marce Mar-Pol z 23 szt. zarejestrowanych przyczep. Udział rynkowy tej marki w rynku wynosi 4,6%.

Najwięcej nowych przyczep rolniczych, tj. 65 sztuk w styczniu 2023 roku zarejestrowano w Wielkopolsce. Niemal identyczną ilość, bo 64 przyczepy zarejestrowano w województwie mazowieckim, a 56 sztuk w województwie lubelskim.

W czasie gdy spada ilość rejestrowanych nowych przyczep rolniczych, rośnie rynek wtórny, bowiem w  styczniu 2023 roku zarejestrowano aż o 17,8% więcej przyczep używanych (547 sztuk), a to wynik o 83 przyczepy lepszy niż w pierwszym miesiącu 2022 roku.

(rtr) pp / Źródło: PIGMiUR, CEPIK

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!