logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama

Sprawdź ważność zaświadczenia uprawniającego do wykonywania zabiegów ochrony roślin!

Napisał  Lut 06, 2017

Już wkrótce wiosna a wraz z jej nadejściem ruszą prace w polu, również te do których używane są opryskiwacze. Warto sprawdzić czy mamy w porządku wszystkie sprawy związane z dokumentami.

Myślimy o tym, czy opryskiwacz jest przygotowany do sezonu, czśsto zapominając czy mamy aktualne zaświadczenie uprawniające do wykonywania zabiegów ochrony roślin.

Często dzieje się tak, że dopiero nieoczekiwana kontrola uświadamia rolnikowi, że o tym zapomniał. Ważność tych zaświadczeń wynosi 5 lat. Wydaje się, że ostatnie szkolenie było niedawno, a tym czasem… czas szybko płynie.

W przypadku wykonywania zabiegów ochrony roślin bez aktualnego zaświadczenia o ukończonym szkoleniu skutkuje w najlepszym wypadku mandatem karnym, a w gorszym obcięciem dopłat.

Sezon zimowy i wiosenny to okres, w którym niemal w każdym powiecie odbywają się tego rodzaju szkolenia. Są one prowadzone przez upoważnione do tego jednostki.

Aktualnie obowiązują dwa typy tego rodzaju szkoleń. Podstawowe (dwudniowe – 14 godzin) dla osób, które ubiegają się o takie uprawnienia po raz pierwszy oraz uzupełniające (jednodniowe – 7 godzin) dla odnawiających uprawnienia.

Posiadacz takiego zaświadczenia oprócz możliwości stosowania środków ochrony roślin uzyskuje uprawnienia do zakupu środków ochrony roślin dla producentów profesjonalnych, a więc dostęp do znacznie większej palety preparatów niż producent nieprofesjonalny (uprawiający rośliny wyłącznie na własne potrzeby).

Warto zatem zapytać miejscowych doradców rolnych, pracowników gmin czy sołtysów, zajrzeć na tablicę ogłoszeń w jednostkach obsługujących rolnictwo, może gdzieś w okolicy jest jeszcze organizowane takie szkolenie.

(rup) rg 

 

reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia