22.3°C

partnerzy:

reklama
1/9

Czy twoja prasa jest już gotowa do sezonu?

Napisał  Kwi 27, 2019

Niebawem rozpocznie się zbiór zielonek a po nim słomy. Warto więc już dziś zabrać się za przygotowanie prasy do sezonu. Zobacz jak to zrobić tak, aby pracowała wydajnie i bezawaryjnie.

Niby oczywiste
Często pomijaną czynnością jest sprawdzenie ciśnienia w ogumieniu. Od jego prawidłowej wartości zależy nie tylko optymalne przetaczanie się prasy po łące, czy polu ale również ten parametr ma bardzo duży wpływ na zużywanie się opon. Prawidłowa wartość ciśnienia powietrza w ogumieniu podana jest w instrukcji obsługi oraz można ją odczytać z indeksu umieszczonego na oponach.

Jak posmarujesz, tak pojedziesz
Kolejna czynność związana z przygotowaniem prasy zbierającej do sezonu to odpowiednie smarowanie. Prasa to maszyna, która zbiera pokarm dla zwierząt, bez względu na to czy jest to słoma siano, czy materiał na sianokiszonkę. Dlatego jedynym zalecanym i koniecznym do stosowania jest olej biodegradowalny.

SERWIS PRASA CASE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0003    SERWIS PRASA CASE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0004

W nowoczesnych prasach, tak jak np. w modelu RB344 R ze stajni CASE IH, stosuje się systemy centralnego smarowania, dzięki czemu olej wlany do zbiornika, poprzez specjalne wężyki przekazywany jest do punktów smarowania. To daje operatorowi komfort codziennej obsługi technicznej i powoduje zmniejszenie ryzyka, polegające na tym, że w którymś z punktów smarnych zabraknie oleju.

Konieczne jest stosowanie zasad opisanych w instrukcji obsługi, w której w przypadku firmy CASE IH bardzo przejrzyście opisane są sposoby wykonywania czynności obsługowych. Podczas smarowania centralnego łańcucha prasy, należy zwrócić uwagę na to, by w tym czasie prasa była uruchomiona. Dzięki temu smar zostanie rozprowadzony po całej powierzchni.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na następujące punkty: wszystkie koła zębate przenoszące napęd w prasie, i w tym przypadku stosuje się pojedyncze smarowniczki, do których smar stały doprowadzany jest przy pomocy tawotnicy.

SERWIS PRASA CASE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0002    SERWIS PRASA CASE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0006

Na co jeszcze zwrócić uwagę
Nasmarowanie prasy, to nie wszystko. Przed sezonem, poczynając od przodu maszyny trzeba sprawdzić, czy w poprzednim sezonie nie „zgubiliśmy” palca podbieracza. Uszkodzone palce wymienia się na nowe. Warto sprawdzić również, czy na krzywkach prowadzących nie ma zbyt dużych luzów.

SERWIS PRASA CASE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0001    SERWIS PRASA CASE TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0005

Sprawdzeniu podlega również napięcie łańcuchów w prasie i ewentualnie jego regulacja. Przed wyjazdem w pole lub na łąkę należy przeprowadzić wstępne ustawienia maszyny. Dotyczy to stopnia zgniotu, liczby owinięć siatką. Bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie działania hamulca siatki. Zbyt mocne jego napięcie powodować będzie „wciąganie” i zrywanie siatki.

Dobre przygotowanie prasy do sezonu, to mniej problemów podczas pracy!

(rtr) Paweł Pąk

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama