SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

29.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Agro Show 2017: FastBale Kvernelanda – prasuje i owija bez zatrzymywania się fot. Paweł Okoński

Agro Show 2017: FastBale Kvernelanda – prasuje i owija bez zatrzymywania się

Napisał  Wrz 25, 2017

Najnowsza prasa rolująca Kverneland była w zasięgu ręki... każdego gościa Agro Show! Warto było ją zobaczyć z bliska i dowiedzieć się o niej jak najwięcej od obsługi stoiska, która w pierwszej kolejności informuje, że to pierwsza taka prasa w Polsce – tym bardziej więc warto było ją zobaczyć!

Prasy rolujące Kvernelanda są reklamowane jako odpowiednie maszyny do prasowania dobrze zbitych bel. Odpowiednie - czyli optymalne. Ta najnowsza – prasoowijarka non stop FastBale, dedykowana produkcji kiszonki, siana i słomy - ma dwie komory formujące balot: wstępną z 14-oma walcami, i drugą – główną z 17 walcami.

Gwarantuje jednoczesną pracę na dwóch balotach – formowanym i już uformowanym, a właśnie owijanym siatką i dwiema rolkami folii. Maszyna może zatem być stale w ruchu, a jej operator nie musi się zatrzymywać, na czas owijania i zrzutu balotu. Po prostu jeden zebrany już balot jest owijany, a niezależnie od tego, w komorze już powstaje drugi. Gdy balot trafia na stół owijarki, ta podnoszona jest do góry, dając pole do działania satelitarnym ramionom owijającym belę.

Te ramiona obracają się wokół poziomej osi, a dwie napędzane rolki podpierają w tym czasie balot. Operator nie musi przy tym skupiać się na sterowaniu maszyną, bo proces prasowania, foliowania i zrzutu beli jest całkowicie zautomatyzowany. Jeśli jednak chciałby chociaż coś kontrolować, poza kierowaniem ciągnikiem, może rzuć okiem na monitor, na którym wyświetlany jest obraz z opcjonalnej tylnej kamery „IsoMatch Eye”, sprzężonej z komputerem IsoMatch Tellus.

Kamera ta śledzi proces owijania beli folią i następnie wystawienia jej poza prasę, na pole za maszyną. System sterowania maszyną z kabiny ciągnika za pomocą komputera nosi nazwę Isobus. Rotor tnący prasy ma średnicę 800 mm, pięćdziesiąt zębów ze stali Hardox, co w sumie – jak zapewnia Kverneland – daje „niezrównaną wydajność zbioru masy”. Pięć rzędów palców podpartych łożyskowaniem w środkowej części decyduje o skuteczności podbieracza, który do tego ma dwie bieżnie zmniejszające o połowę standardowe obciążenie na krzywce i wydłużające czas bezawaryjnej pracy.

FastBale ma podbieracz o szerokości 2,2 m, z ogumionymi kołami kopiującymi i rolką dociskową, centralne smarowanie łańcuchów i łożysk, i zapewnia formowanie beli o wymiarach 1,23x1,22 m. Tylna część owijająca może być złożona – np. na czas transportu. Prasoowijarka ma własne oświetlenie drogowe LED, oś pojedynczą, opony 600/55-26,5'', a w opcji – 700/50-26,5''.

Kverneland ma także w swojej ofercie prasy rolujące typu 6250 (przeznaczona do prasowania suchego materiału, prasa stałokomorowa z komorą łańcuchowo – walcową), model 6350 (prasa stałokomorowa, komora walcowa z rotorem tnącym na długość 40 lub 70 mm, podbieracz 2,2 m, przeznaczona do produkcji zbitych bel kiszonki), model 6716 (zmiennokomorowa, komora z pięciu bezszwowych pasów i trzech walców, zapewniająca regulowaną średnicę prasowanych bel od 0,6 do 1,65 m, także ma rotor tnący z 14 lub 25 nożami tnącymi – jak poprzedni model), a także model 6720 (prasa zmiennokomorowa, wypuszczająca bele o średnicy do 2 metrów, można w niej sterować parametrami beli: gęstością inną dla słomy, siana i kiszonki, z indywidualnymi ustawieniami rdzenia i stref beli – środkowej i zewnętrznej).

(rtr) Paweł Okoński

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama