logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15.5°C

Valtra T174e Versu - piękność na gąsienicach fot. Paweł Okoński

Valtra T174e Versu - piękność na gąsienicach

Napisał  Lis 03, 2018

Na zeszłorocznej edycji Agro Show, Valtra była niewątpliwą gwiazdą – wysoki, mocny ciągnik przyciągał spojrzenia z daleka, choć goście nie patrzyli na kabinę kierowcy z napisem „nowość” na przedniej szybie, ani na zaokrągloną efektownie maskę. Najwięcej uwagi poświęcali bowiem podwoziu – czterem gąsienicom w układzie piramidy.

Valtra T174e Versu, bo o niej mowa, jest już w sprzedaży, jednak dopiero zdobywa zainteresowanie rolników. Po prostu - zalety napędu gąsienicowego nie są jeszcze powszechnie znane, a na napęd patrzy się przez pryzmat wyższej ceny.

Ciągnik napędzany jest silnikiem Agco Power 74EWF, sześciocylindrowym, o pojemności 7,4 litra. Jego moc maksymalna wynosi 129 kW (175KM), a z doładowaniem – 140 kW (190KM) przy prędkości obrotowej 1900 obrotów na minutę w trybie standard i 1700 w trybie eco.

Nominalna prędkość obrotowa wynosi w Valtrze odpowiednio przy powyższych trybach 2100 i 1800 obr/min, standardowy maksymalny moment obrotowy – 740 i 850 Nm, maksymalny moment obrotowy z doładowaniem – 780 i 900 Nm przy prędkości obrotowej silnika 1500 i 1100 w tych trybach. Wybór jednego z dwóch ustawień silnika ma znaczenie dla zminimalizowania zużycia paliwa w przeciętnych zastosowaniach i przy pracach transportowych. Te oszczędności w zużyciu paliwa mogą sięgać w seriach T 155-271 KM nawet 10 procent.  

Informacje podawane dla typu – bez wyróżniania napędu kołowego czy gąsienicowego - mówią, że ciągnik ma długość 5,8 m wraz z przednim podnośnikiem, wysokość 3,13 m, i pojemność zbiornika paliwa – 380 l. Maksymalny wydatek pompy wynosi do 200 litrów na minutę, a udźwig podnośnika – 8.100 kg lub 9.500 kg.

Przy okazji, warto przypomnieć, że w wyścigu technologicznym, w którym uczestniczą ciągniki, brana jest pod uwagę nie tylko moc silnika, ale też sprawność sprawność układu jezdnego. Ta ostatnia zależna jest od zalet technicznych tegoż i od podłoża, po którym ciągnik jedzie.

Ciągnik z napędem kołowym ma sprawność układu jezdnego ocenianą na poziomie 50-60%, podczas gdy jego odpowiednik z układem gąsienicowym – już 70-80%! Gąsienica powodując większą powierzchnię kontaktu układu jezdnego z podłożem, zmniejsza nacisk na glebę i poprawia stabilność układu na glebie: podłoże reaguje na ciężar ciągnika w mniejszym stopniu niż w przypadku kół (mniejsza powierzchnia kontaktu – większy nacisk) i w mniejszym stopniu – aż o 50% - powoduje naturalny poślizg, skutkujący przesuwaniem się ziemi w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu maszyny.

Gąsienice w efekcie sprzyjają mniejszym stratom energii, większej oszczędności paliwa w stosunku do jednostki powierzchni, i szybszemu wykonania zadania. Docenić to można szczególnie w przypadku konieczności podjęcia pracy na nierównej nawierzchni, np. po orce.

Ponadto mniejsze ugniatanie gleby, które zapewniają gąsienice, oznacza mniejsze jej zagęszczenie, mniejszy wpływ na systemy korzeniowe roślin, i na stosunki wodno - powietrzne w glebie, co powoduje z kolei lepsze warunki do wzrostu roślin i plonowania.  

(rtr) Paweł Okoński

reklama