-0.3°C

reklama
Prasoowijarka Krone Comprima – szybciej prasuje i owija fot. Paweł Okoński

Prasoowijarka Krone Comprima – szybciej prasuje i owija

Napisał  Maj 23, 2018

Prasoowijarka Krone Comprima CV 150 XC X-treme promowana jest jako maszyna dla wymagających oraz, jak zapewnia producent, skonstruowana do pracy w każdych warunkach i charakteryzująca się dużą żywotnością.

Według informacji Agromixu Rojęczyn, prezentującego produkty marki Krone w czasie Agro Show w Bednarach, może ona uformować w czasie sezonu 8000-12000 bel.

Największym atutem prasoowijarki jest dwukrotnie większa wydajność w czasie o połowę krótszym. Prasa Comprima z owijarką ma synchronicznie realizować wiele czynności. System sterowania pozwala na sprawną i szybką pracę podwójnej owijarki, opasującej balot folią. Gdyby doszło do zerwania folii, to już będą alarmować o tym dotykowe sensory. Z kolei w czasie owijania, stół owijarki może przyjmować kolejną belę.

Owijarka wykorzystuje rolki folii o szerokości 500 i 750 mm. Operator reguluje wstępne naprężenie w zakresie 50% - 70% przesuwając zębate, podwójne koła walcowe na ramionach owijarki, co z kolei sprzyja oszczędzaniu folii i dostosowaniu się do folii o różnych właściwościach.

Wybiera też na monitorze liczbę warstw: 2 – 4 – 6 – 8, i za pomocą dźwigni na przekładni przenośnika listwowego – wspomnianą szerokość folii.

- Podwójnie pracuje się zgrabniej: podwójne ramię owijarki pracuje z dwoma rolkami folii jeszcze szybciej – zapewnia Krone w materiale przedstawiającym Comprimę. - Krótkie czasy owijania zwiększają wydajność maszyny, a dobre prowadzenie boczne zapewnia głęboka niecka stołu owijarki.

Stół owijarki ma przenośnik listwowy do właściwego napędu beli, a do kolejnych usprawnień urządzenia należą: mechanizm zacisku folii z ząbkowanym uchwytem, układ aktywnego prowadzenia noży, zapewniającego dokładne rozdrabnianie, a także funkcja automatycznego przestawiania się na pracę z jedną folią w przypadku skończenia się, albo pęknięcia folii.

Jak zapewnia Krone, hydrauliczne napędy przenośnika łańcuchowo – listwowego i podwójnego ramienia owijarki są w pełni do siebie dostosowane, co skutkuje bardzo dobrym nakładaniem się folii.

Sam mechanizm foliowania wart jest opisu. Otóż po zakończeniu owijania ramię mocujące mechanizmu zaciskowego chwyta folię, prowadzi w dół i zakleszcza. Folia w tym momencie zostaje pomarszczona – tworzą się fałdy.

Nie bez powodu oczywiście, bo dzięki nim folia – teraz wielowarstwowa i pofałdowana – jest po prostu gruba i mocno tkwi w mechanizmie zaciskowym. W tym układzie mocne trzymanie pozwala na płynne rozpoczęcie procesu owijania folią, pewnego i wydajnego.

Comprima ma wzmocnioną budowę prasy, w zakresie łańcuchów, kół zębatych, łożysk, do tego ma większą prędkość obrotową podbieracza, mocniejszy rotor tnący i bardzo mocny pas w komorze prasowania NovoGrip, szerszy o 30% od standardowych modeli.

Przypomnijmy garść podstawowych informacji, podkreślonych w czasie premiery w Bednarach: prasa zmiennokomorowa, wiązanie siatką i folią, szerokość robocza podbieracza wynosi 2,15 m, przygotowuje baloty o szerokościach od 1 do 1,5 metra, ma podwójne ramię owijające, własny układ hydrauliczny, a także rotorowy system tnący Multi Cut, składający się z dwudziestu sześciu noży tnących.

Agromix daje na nią trzy lata gwarancji, lub obejmuje nią pracę w zakresie trzydziestu tysięcy bel.

(rtr) Paweł Okoński 

reklama reklama
reklama reklama reklama reklama reklama
reklama