SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

19.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
John Deere 6250R – lekki, mocny i inteligentny fot. Paweł Okoński

John Deere 6250R – lekki, mocny i inteligentny

Napisał  Paź 11, 2017

John Deere zaprezentował ostatnio w Bednarach swój nowy model ciągnika 6250R, który, jak zapewnia, wraz z modelem 6230R, jest nowym najwyższym modelem, lekkim i mocnym, o czym świadczą dane: 9,3 tony masy pojazdu, 15 ton maksymalnej dopuszczalnej masy i z mocą nawet 300 KM.

Stosunek masy do mocy ma nadawać ciągnikowi nowy wymiar w prowadzeniu na drodze i w polu. Ponadto wygodzie kierowcy sprzyja nowy joystick John Deere CommandPRO.

Oba nowe modele spełniają wymogi rygorystycznej normy emisji spalin Stage IV, dzięki filtrowi  cząstek stałych DPF John Deere i układowi płynu DEF, mieszanemu ze spalinami w katalizatorze by zmniejszyć emisję Nox. Przy okazji - niskie zużycie płynu DEF kształtuje się na poziomie 2-3% zużycia oleju napędowego.

John Deere 6250R napędzany jest silnikiem 6,8 l typu PowerTech PSS o mocy znamionowej 250 KM, maksymalnej mocy z IPM – 300 KM, i z przekładnią bezstopniową AutoPowr.  

Dwie turbosprężarki o zmiennej i stałej geometrii ustawione są w układzie szeregowym, co „zapewnia większy moment obrotowy przy niskich prędkościach oraz lepszą reakcję silnika na zróżnicowane obciążenie”. Silnik wykorzystuje układ dwustopniowego doładowywania, w którym turbosprężarka o zmiennej geometrii zwiększa ciśnienie wytwarzane przez turbosprężarkę o stałej geometrii.

Ten silnik – jak dalej głosi John Deere - „jest wyposażony w nowe zaawansowane komponenty - chłodzona głowica cylindrów zapewnia doskonałe zarządzanie ciepłem, a wzmocnione tłoki stalowe wpływają na wyjątkowy stosunek masy do mocy, utrzymując długi czas eksploatacji silnika”. Dodajmy, że serwis Johna Deere ocenia na 750 godzin pracy okres między wymianami oleju.

Mocna sylwetka ciągnika przyciąga wzrok dużymi oponami: tylne o ponad dwumetrowej średnicy (205 cm) mają indeks prędkości SRI aż do 975, podczas gdy przednie – SRI 750. Cała konstrukcja opiera się na mocnym szkielecie, czyli na pełnej ramie, a silnik i przekładnia są montowane na niej na blokach izolacyjnych, zmniejszających naprężenie i hałas w czasie pracy.

Rozstaw osi wynosi 2900 mm, co zapewnia stabilność ciągnika. Przednia oś TLS Plus jest amortyzowana, gwarantuje przy tym dobrą przyczepność i osiągi w polu, dzięki przekazywaniu do 10 procent więcej mocy na podłoże.

Samopoziomujące zawieszenie odciąża kierowcę, bo automatycznie reguluje szybkość reakcji i czułość, przy tym zapewnia „synchronizację z układem wykrywania obciążenia podnośnika w celu kompensacji efektu skoku mocy w warunkach wymagających dużego uciągu”.

Kabina operatora oceniana jest jako przestronna, ma 3,33 m sześc. objętości, zapewnia przy tym niski poziom hałasu – 71 db(A) i dobrą widoczność we wszystkie strony. Do tego jest dobrze oświetlona przez nawet 12 świateł LED-owych, co sprawia, że kierowca ma dobre warunki do szybkiej oceny wskaźników i do pracy w ogóle, niezależnie od poziomu oświetlenia zewnętrznego (dodajmy cztery regulowane światła robocze w linii kabiny oraz na tylnych błotnikach, a także światła na masce – sześć reflektorów polowych, punktowych i drogowych na kracie maski silnika).  

W kabinie ulokowano konsolę sterowania CommandARM i panel sterowania CommandCenter czwartej generacji z funkcją Bluetooth. Elementy sterownicze - SCVs, AutoTrac, iTEC, klimatyzacja, oświetlenie, radio, napęd na cztery koła i regulacja pozycyjna podnośnika, są pod ręką, a zamontowany na konsoli CommandARM panel CommandCenter ma funkcję przeciągania, przypominającą obsługę tabletu. Do tego wyświetlacz GreenStar 3 2630 może być ulokowany na dowolnym prawym słupku narożnym kabiny.

W opcji można zamówić dach panoramiczny, który jeszcze bardziej – o 30 procent - poszerza pole widzenia operatora, co jest szczególnie przydatne podczas pracy z ładowaczem czołowym, podobnie jak opcjonalnie można zamówić szerokokątne, ogrzewane lusterka teleskopowe ustawiane elektrycznie. I na zakończenie listy udogodnień dla kierowcy – operatora wspomnijmy o obrotowym, regulowanym fotelu, z amortyzacją pneumatyczną, który dostosowuje się do wagi operatora.

Operator może także chwalić precyzyjne prowadzenie wsparte przez system kierowania bez użycia rąk AutoTrac, wykorzystujący odbiornik StarFire 6000.

Walory tego ostatniego są następujące: sygnał RTK o 2,5-centymetrowej dokładności między przejazdami, charakteryzujący się długoterminową powtarzalnością, włącznie z 14-dniowym trybem RTK Extend w razie utraty linii widoczności, nowy SF3 zapewniający 3-centymetrową dokładność między przejazdami i powtarzalność w każdym sezonie, a także ulepszony sygnał SF1 o 15-centymetrowej dokładności między przejazdami.

Co ciekawe, w czasie Agro Show 2017, w Bednarach obok ciągnika ustawiono symulator jego kabiny, na którym można było osobiście wypróbować jego atuty.

Układ hydrauliczny ciągnika zapewnia 160 l/min przy 1500 obr./min. Podzespoły bloków zaworów SCV zaprojektowano z myślą o łatwej obsłudze: z tyłu umieszczono do sześciu złączy zaworów SCV i złącz Power Beyond. „Szerokie szyny zaczepu zapewniają idealny prześwit do zadań wymagających użycia WOM, a ich układ daje operatorowi doskonałą widoczność tylnego podnośnika i miejsc podłączeń podczas zaczepiania narzędzi” - twierdzi John Deere.

(rtr) Paweł Okoński

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama