fbpx
Przyczepy Kverneland z systemem Isobus - idealne do zbioru zielonki fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika

Przyczepy Kverneland z systemem Isobus - idealne do zbioru zielonki

Napisał  Paź 23, 2017

Marka Kverneland kojarzy się przede wszystkim z pługami dedykowanymi ciężkim warunkom. Ale  firma ta sprzedaje również inny sprzęt, nowatorski w rozwiązaniach, i reklamowany oczywiście jako taki, który może być eksploatowany przy dużych obciążeniach i tam, gdzie inny sprzęt może nie dać rady.

Do takich maszyn spod znaku Kvernelanda należą m.in. przyczepy samozbierające typu Taarup 10040, 10045, i 10055. Przeznaczone są dla średnich i dużych gospodarstw, do szybkiego i wydajnego zwożenia zielonki z pola i spełniają założenia firmy, która zaprojektowała te pojazdy według następującej specyfikacji: pojemność od 40 do 55 mkw, i z dopuszczalną masą całkowitą od 13 do 20 ton.

Kverneland zapewnia, że elementy takie jak skrętna oś, bezkrzywkowy podbieracz o szerokości 2,1 m, skręcana konstrukcja rotora (rotor V-Max o średnicy 800 mm, którego palce są przykręcane i spiralnie ułożone w kształcie litery V, co zapewnia wydajną i płynną pracę), napęd za pomocą przekładni, inteligentny system sterowania i komunikacji między ciągnikiem a przyczepą ISOBUS, a do tego cztery łańcuchy przenośnika listwowo – łańcuchowego oraz walce wyładowujące – składają się na wachlarz atutów „solidnego sprzętu oferowanego średnim i dużym gospodarstwom” - „sprzętu dla najbardziej wymagających”. Tym bardziej, że przyczepa ma burty i ramę zbudowane z solidnych profili stalowych, a ponadto resorowane podwozie tandemowe z możliwością skrętnej tylnej osi reklamowane jest jako wytrzymałe.

Wspomniane modele Taarup 10040, 10045 i 10055 mogą ciąć zielonkę przy pomocy wspomnianego rotora tnącego, zaprojektowanego by przenosić duże obciążenia. Szerokość rotora wynosi 1,42 m, a długość cięcia przy użyciu noży tnących wynosi do 40 mm. Noże te – w sumie 35 - mogą być wyjmowane z rotora bez użycia narzędzi.

Pierwszy z modeli – w wersji 10040 R i 10040 RD – jest przyczepą o pojemności 40 metrów sześciennych, wysokości 3,3, m – niewielkiej stosunkowo, co jest korzystne dla transportu prowadzonego w terenie zabudowanym (wiadukty, obiekty infrastruktury nad drogą), i dopuszczalnej masie całkowitej 14 ton. Zapewnia dużą wydajność, przy małym zapotrzebowaniu mocy. Ta przyczepa jest krótsza i niższa od modeli 10045 i -55, przy zachowaniu tego samego wyposażenia standardowego.

Przyczepy 10045R i 10045RD mają pojemność 45 metrów sześciennych, dopuszczalną masę całkowitą 17 ton, a minimalne zapotrzebowanie mocy wynosi zaledwie 110 KM. One też przeznaczone są dla mniejszych i średnich gospodarstw, używających niewielkich ciągników.

Z kolei dla dużych gospodarstw i dla firm usługowych Kverneland poleca modele 10055R i 10055RD. Mają pojemność 55 metrów sześciennych i DMC 20 ton. Producent przedstawia je jako przedstawicieli typu przyczepy samozbierającej z rotorem, która zapewnia ogromną wydajność podczas zbioru zielonki. Bogate wyposażenie standardowe pozwala na wygodną obsługę maszyny, nie wysiadając z kabiny operatora”.

(rtr) Paweł Okoński

Udostępnij:

Skomentuj