logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Claas Scorpion 9055-6030 – pomocnik przydatny w gospodarstwie! fot, Claas

Claas Scorpion 9055-6030 – pomocnik przydatny w gospodarstwie!

Napisał  Paź 29, 2017

W niezapomnianych polskich komediach - „Samych swoich”, czy „Koglu moglu” główni aktorzy przerzucali siano zwyczajnie, za pomocą wideł.

Dziś jednak sięgnęliby po wyspecjalizowany sprzęt, który może podnieść i wsypać w wyznaczone miejsce więcej materiału w ciągu kilkunastu sekund, niż jeden człowiek ręcznie przez cały dzień.

Claas przedstawia ładowarki teleskopowe o groźnie brzmiącej nazwie Scorpion, serii 9055-6030. Ładowarki te aspirują do miana „kluczowych maszyn przeładunkowych w każdym gospodarstwie”.

Claas zapewnia, że „dzięki aktualizacji do stopnia emisji 4 maszyny z serii Scorpion nie tylko oferują większą wydajność przy wyższej opłacalności, lecz jednocześnie zapewniają też poprawę komfortu”.

Przed konstruktorami Claasa stanęło dość trudne zadanie – zapewnić dobrą widoczność operatorowi zasłoniętemu w swojej kabinie zarówno korpusem zawierającym silnik, jak i długim ramieniem roboczym.

Kabina jest bowiem usytuowana z lewej strony osi maszyny i w dodatku nie może być ustawiona za wysoko, by nie przeszkadzać w pracy wysięgnika. Dlatego wykorzystano każdy chyba punkt, który mógłby być przydatny w dodaniu plusów za komfort pracy.

Konstrukcja kabiny ładowarki dopuszcza zatem bogate i płaskie oszklenie, zapewniające dobrą widoczność i realistyczny obraz. A konstrukcja kraty ochronnej ma spełniać zasadę: „minimum ograniczeń, maksimum widoczności”.

Ponadto operator nie może rozpraszać się, tracąc cenne sekundy w poszukiwaniu wskaźników i dopiero w następnym momencie w rozpoznawaniu wskazań zegarów w kabinie – dlatego kierowca, który do kabiny wchodzi korzystając z regulowanych stopni i opcjonalnego – demontowanego uchwytu, może szybko i instynktownie odczytywać wskazania na okrągłych wskaźnikach, wyróżnionych kolorystycznie na słupku A.

Operatora wspiera ponadto inteligentny system asystowania Smart Handling, dzięki któremu może on płynnie i precyzyjnie podnosić i opuszczać ładunki w osi pionowej.

A bezpieczeństwo i komfort pracy ma zapewniać koncepcja prowadzenia powietrza, elektroniczna regulacja liczby obrotów wentylatora oraz zmiana jego kierunku pracy przy pełnej liczbie obrotów.

Ładowarka teleskopowa Claasa może w modelach 9055 i 7055 pochwalić się udźwigiem do 5,5 ton. Sprzyjają temu podwozie z dużymi kołami i masywne segmenty teleskopowego ramienia, które wpływają na skuteczność pojazdu w pracy.

Claas podaje, że m.in. dzięki temu Scorpion jest najmocniejszą ładowarką w swojej klasie. Spójrzmy zatem nad detale.

Ładowarka Scorpion może podnieść ładunek na wysokość do 8,75 m – co z kolei pozwala jej sięgnąć nad standardowe wysokości ogrodzeń wielkopowierzchniowych obszarów składowych.

Scorpion napędzany jest silnikiem o mocy 136 KM (100KW) i 500 Nm, przy czym modele duże, czyli 9055 i 7055 są napędzane silnikiem Deutz 4,1 l o mocy 156 KM (115 kW).

Producent zapewnia, że „w połączeniu ze sprawdzonymi napędami jezdnymi Varipower” Scorpiony można prowadzić „jednocześnie w delikatny i precyzyjny sposób, niezależnie od prędkości”. Siłowniki ramienia podnoszenia oraz przechylania wyposażone są w tłumiki pozycji końcowej.

Wydatek hydrauliki roboczej Load Sensing wynosi do 187 l.

Z tyłu maszyny ulokowano pas do załadunku, pas do zabezpieczania podczas transportu, smarownicę, narzędzia. Mogą one trafić do położonych nisko w przeciwwagach dwóch dużych schowków o pojemności łącznej 44 litrów (w Claasie 9055-7044).

(rtr) Paweł Okoński

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia