logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama

Powłoki natryskowe, które dają cień i ograniczają ciepło w szklarni

Napisał  Paź 30, 2017

Jak w dość prosty sposób zmniejszyć ryzyko stresu cieplnego u roślin szklarniowych?

Zastosować rozpraszające promieniowanie powłoki, które nakłada się równie łatwo, jak w razie potrzeby – zmywa. Proponowała je na ostatnich XIX Dniach Ogrodnika, pod nazwą ReduSystems, firma Mardenkro, która specjalizuje się w rozwiązaniach dotyczących kontroli nad warunkami klimatycznymi w szklarniach.

Powłoki są zmywalnymi osłonami, które w zależności od grubości warstwy i wyboru odpowiedniego – jednego z kilku dostępnych środków - pozwalają kontrolować wpływ słońca – rozpraszają bezpośrednie promieniowanie słoneczne, pozwalając światłu wniknąć w głąb roślin, a w efekcie wpłynąć na wyższą wydajność i lepszą jakość upraw. Jednocześnie – np. w przypadku nowej powłoki ReduFuse IR zapewniają ochronę przed promieniowaniem cieplnym. Powłoki te przy tym – jak zapewnia producent – są odporne na ścieranie.

Powłoki ReduSystems można nakładać za pomocą pistoletu natryskowego – w przypadku stosunkowo niewielkich powierzchni, maszynowo, a nawet przy użyciu śmigłowca, czy samolotu, do aplikowania na wielkie powierzchnie w bardzo krótkim czasie – oczywiście w przypadku należytego doświadczenia pilota.

Jedną z oferowanych powłok jest ReduSol – środek cieniujący, którego zadaniem jest odbijanie energii słonecznej (zapewnia cieniowanie do 80%), choć powstrzymuje też w pewnym stopniu nadmierne ciepło. Jest silnie odporny na zmywanie, a usuwa się go stosując osobny środek – ReduClean (nakładany w dniach przed deszczem, by woda deszczowa skutecznie go spłukała). Do tego odporny jest na mróz. W czasie dni deszczowych pozwala na większą przepuszczalność światła.

Tę powłokę można nakładać na powierzchnie ze szkła, z folii akrylowych, plastikowych i folii na poliwęglan. Rozcieńcza się go wodą i wówczas nakłada się na suchą i czystą powierzchnię dachu szklarni. Producent precyzuje ilość wody do rozcieńczenia w zależności od późniejszego efektu – stopnia zacienienia, jaki chcemy uzyskać.

Drugi ze środków – ReduHeat – też ma za zadanie zapewnienie cienia, zawiera przy tym specjalny pigment przepuszczający promieniowanie świetlne, zapewniające wzrost roślin, a jednocześnie odbijający promieniowanie cieplne. Zaleca się, by nakładać go metodą maszynową. Pozostałe cechy, dotyczące nakładania i usuwania, ma jak poprzednik.

(rup) Paweł Okoński

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia