logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Pięć wałów Kvernelanda fot. Kverneland

Pięć wałów Kvernelanda

Napisał  Gru 09, 2017

Brona może okazać się narzędziem, które mimo prostej zasady działania, może występować w kilku różniących się od siebie wariantach. Kverneland w bieżącym katalogu produktów w samych tylko ciężkich bronach z ramą sztywną i składaną wyróżnia pięć typów wałów, stosowanych w zależności od warunków i wymagań gleby.

Cechą typową dla modeli jest konstrukcja wanny oparta na podwójnym profilu, co sprawia, że mimo iż jest lekka, to jednocześnie zachowuje wysoką odporność na zginanie. Szerokość robocza brony może wynosić od dwóch i pół do sześciu metrów.

Kverneland także i w tym przypadku dedykuje brony zastosowaniu w ciężkich warunkach, dopuszczając jednocześnie wykorzystanie ciągników o mocy do 350 KM.

Sztywną konstrukcję ramy uzupełniają - wśród atutów brony - zastosowane w niej hartowane koła zębate, duża odległość między dwoma wytrzymałymi łożyskami stożkowymi i mocny wał.

Bezproblemowej pracy sprzyja także to, że zęby w czterech wirnikach rozmieszczonych heliakalnie na kształt rozgałęziających się promieni słońca, są ustawione pod różnymi kątami natarcia, by uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez kamienie.

Dodatkowym efektem tego ustawienia jest odpowiednie wyrównywanie gleby. Kverneland informuje, że takie umieszczenie wirników zmniejsza szczytowe obciążenia na tych elementach, które przenoszą napęd, sprzyja płynnej ich pracy i mniejszemu zużyciu paliwa.

Zęby natomiast mogą być zablokowane w pozycji roboczej przez sworzeń i zawleczkę, a w razie konieczności ich wymiany można jej dokonać bez konieczności wzywania serwisu i sięgania po wyspecjalizowane narzędzia.

Równie łatwy jest też system regulowania głębokości pracy – wspornik regulacji głębokości można wyposażyć w pojedyncze ramię lub równoległobok, a następnie w łatwy sposób, za pomocą sworznia ustawić wybrany typ wału.

Brony Kvernelanda mają możliwość stosowania jednego z pięciu typów tylnych wałów, w zależności od warunków gleby, na jakiej mają pracować: Rurowego, Packera, Crackera, Flexiline i Actipacka. Modele bron NG-M (szerokość robocza 2,5 – 3 m, rama sztywna, 10-12 wirników, ciągnik o mocy maksymalnie 140 KM) oraz NG-M F20 (odpowiednio 4-5 m, rama składana, 16-20 wirników, maksymalna moc ciągnika do 200 KM) wykorzystują wały Rurowy, Packer, Cracker i Actipack, podczas gdy modele – Seria H (3-3,5-4, rama sztywna, 12-14-16 wirników, moc 180 KM), NG-S (3-3,5-4-4,5, rama sztywna, 12-14-16-18 wirników, moc 250 KM), NG-H F30 (4-4,5-5-6, rama składana, 16-18-20-24 wirniki, moc 300 KM) i NG-H S F35 (4-4,5-5-6, rama składana, 16-18-20-24 wirniki, moc 350 KM) - dodatkowo jeszcze wał Flexiline.

Kverneland wyróżnia brony serii H z ramą sztywną, przeznaczając je do średnich gospodarstw rolnych i usługodawców do przygotowania gleby, lub do zastosowania w połączeniu z siewnikiem, NG-S z ramą sztywną - do pracy w trudnych warunkach na glebach kamienistych (między uchwytem zęba a dnem wanny zaprojektowano 125-milimetrowy prześwit, który wyklucza ryzyko zablokowania brony kamieniami), i F20 z ramą składaną - dla ciągników średniej klasy, na średnie powierzchniowo pola.

(rtr) Paweł Okoński

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia