18.8°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
1/5

Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne

Napisał  Lip 29, 2018

Jeśli chcesz mieć własną suszarnię, zbóż czy kukurydzy, na stałe, albo tylko na pewien określony czas, nie musisz planować wielkiej inwestycji i budować silosów.

Suszarnia może bowiem mieć charakter mobilny i jako taka, może przyjechać do twojego gospodarstwa na pewien tylko czas, na zasadzie dzierżawy. Mobilną suszarnię zaprezentowała w Poznaniu na tegorocznej wystawie Polagra Premiery firma Pedrotti Polska z Ząbkowic Śląskich.

Ruchoma suszarnia Pedrotti już wcześniej grzała się w blasku medali na imprezach branżowych. Ma na koncie m.in. złoty medal i tytuł Hit targów Polagra, a wystawiona obecnie w Poznaniu cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Spółka Pedrotti Polska oferuje obecnie dziewięć modeli mobilnych suszarni od szeregu Super Farmer TC 50, o pojemności zsypu 8 metrów sześciennych i wydajności dobowej (w tonach) dla rzepaku i zbóż – 45, a dla kukurydzy 22, po model Large Maxi 550E Super Big.

Ta ostatnia suszarnia ma pojemność zsypu 62,5 metrów sześciennych, a wydajność – odpowiednio 320 i 190 ton. Rozdział cenowy suszarni między nimi kształtuje się od 99 tys. złotych po 359 tys. złotych netto, przy czym Pedrotti oferuje suszarnie kompletne i wyposażone dodatkowo w system dokładnego oczyszczania, czyli tzw. aspirację Total.

Dla zainteresowanych parametrami podajemy przegląd modeli – wybór między wymienionymi suszarniami, sortując dane w układzie pojemność zsypu w metrach sześciennych – wydajność w t/dobę rzepak i zboża / kukurydza:
- Super Farmer TC 90 – 12 – 70/35
- Super 120 E elektryczna – 15 – 90 / 45
- Super 120 E traktorowa – 15 – 90 / 45
- Super 120 E plus elektryczna – 19 – 110 / 55
- Large Maxi 220 – 250 E stacjonarna – 31,2 – 160 / 100
- Large Maxi 220 – 250 E przewoźna – 31,2 – 160 / 100
- Large Maxi 400 E Big elektryczna – 50 240 / 150

Modele Super Farmer TC 50 i Super Farmer TC 90, których sumaryczne zapotrzebowanie mocy kształtuje się na poziomie poniżej 25 kW polecane są gospodarstwom z głównym zabezpieczeniem energetycznym odpowiednio od 25 A do 40 A.

Rolnicy zainteresowani suszarniami mogą wybierać zamiast modelu na olej opałowy także wersje z palnikami gazowymi, które przetwarzają gaz ziemny (wysokometanowy GZ 50, zaazotowany GZ 35), lub skroplony. Do wyboru jest także obecność wymiennika ciepła – suszarnie mogą występować bez niego lub z nim.

Oprócz najmniejszej suszarni – Super Farmer TC50, każda z pozostałych suszarń może być opcjonalnie wyposażona w nowoczesny wymiennik cieplny Compact o wydajności cieplnej około 94%, dostosowanym parametrami do danego modelu suszarni.

Jak zapewniano na poznańskiej Polagrze, wersje Super 120E, Super 120E Plus i Large – Maxi 220-250 E Mobile mogą dodatkowo być wyposażone w opcję hydraulicznego składania suszarni z zamiennych pozycji ustawienia „do pracy” i „do transportu”, co pozwala na zmianę ustawienia suszarni w czasie krótszym niż minuta. Jest to przydatne w sytuacji, gdy często przemieszczamy suszarnię.

Wybór opcji uzupełnia też możliwość zamówienia modelu ze smarowaniem ciągłym i automatycznym, przy czym system ten może być wykorzystany w nowych, zamawianych właśnie u producenta modelach, jak i w już działających suszarniach z tradycyjnym systemem smarowania.

Pedrotti informuje, że system zapewnia automatyczne i ciągłe smarowanie wszystkich podzespołów we właściwych proporcjach, bez konieczności cyklicznego dozowania różnej ilości smaru w wielu miejscach i różniących się odstępach czasowych.

Podsumowując i jednocześnie próbując ułożyć wizytówkę suszarni Pedrotti, mamy urządzenie, w którym możemy wybrać: model w zakresie pojemności zsypu od 8 do 88 metrów sześciennych, i w wersji z wymiennikiem ciepła lub bez niego, model z napędem elektrycznym lub na WOM, model napędzany olejem napędowym, lekkim olejem opałowym Ekoterm, gazem ziemnym lub skroplonym, i model wyposażony dodatkowo w system hydraulicznego składania, lub system automatycznego smarowania.

Do tego suszarni ma możliwość suszenia ziarna siewnego, daje gwarancję wstępnego oczyszczenia ziarna (system aspiracji Total w wyposażeniu standardowym), i gwarancję uzyskania ziarna suszonego o optymalnej jakości (bez zanieczyszczeń, i jednorodnej wilgotności, bez zapachów pleśni i fermentacji, bez uszkodzeń, ale za to z połyskiem). Przy okazji gwarancji – producent daje pełną gwarancję na dwa sezony lub tysiąc godzin pracy maszyn.

Jak się dowiedzieliśmy na Polagrze, co roku Pedrotti sprzedaje w Polsce lub wynajmuje (minimum na tydzień) kilkadziesiąt swoich suszarni.

(rtr) Paweł Okoński

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama