FarmNet OkiemRolnika Screening OK

 

13.9°C

partnerzy:

reklama
reklama
1/5

Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne

Napisał  Lip 29, 2018

Jeśli chcesz mieć własną suszarnię, zbóż czy kukurydzy, na stałe, albo tylko na pewien określony czas, nie musisz planować wielkiej inwestycji i budować silosów.

Suszarnia może bowiem mieć charakter mobilny i jako taka, może przyjechać do twojego gospodarstwa na pewien tylko czas, na zasadzie dzierżawy. Mobilną suszarnię zaprezentowała w Poznaniu na tegorocznej wystawie Polagra Premiery firma Pedrotti Polska z Ząbkowic Śląskich.

Ruchoma suszarnia Pedrotti już wcześniej grzała się w blasku medali na imprezach branżowych. Ma na koncie m.in. złoty medal i tytuł Hit targów Polagra, a wystawiona obecnie w Poznaniu cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Spółka Pedrotti Polska oferuje obecnie dziewięć modeli mobilnych suszarni od szeregu Super Farmer TC 50, o pojemności zsypu 8 metrów sześciennych i wydajności dobowej (w tonach) dla rzepaku i zbóż – 45, a dla kukurydzy 22, po model Large Maxi 550E Super Big.

Ta ostatnia suszarnia ma pojemność zsypu 62,5 metrów sześciennych, a wydajność – odpowiednio 320 i 190 ton. Rozdział cenowy suszarni między nimi kształtuje się od 99 tys. złotych po 359 tys. złotych netto, przy czym Pedrotti oferuje suszarnie kompletne i wyposażone dodatkowo w system dokładnego oczyszczania, czyli tzw. aspirację Total.

Dla zainteresowanych parametrami podajemy przegląd modeli – wybór między wymienionymi suszarniami, sortując dane w układzie pojemność zsypu w metrach sześciennych – wydajność w t/dobę rzepak i zboża / kukurydza:
- Super Farmer TC 90 – 12 – 70/35
- Super 120 E elektryczna – 15 – 90 / 45
- Super 120 E traktorowa – 15 – 90 / 45
- Super 120 E plus elektryczna – 19 – 110 / 55
- Large Maxi 220 – 250 E stacjonarna – 31,2 – 160 / 100
- Large Maxi 220 – 250 E przewoźna – 31,2 – 160 / 100
- Large Maxi 400 E Big elektryczna – 50 240 / 150

Modele Super Farmer TC 50 i Super Farmer TC 90, których sumaryczne zapotrzebowanie mocy kształtuje się na poziomie poniżej 25 kW polecane są gospodarstwom z głównym zabezpieczeniem energetycznym odpowiednio od 25 A do 40 A.

Rolnicy zainteresowani suszarniami mogą wybierać zamiast modelu na olej opałowy także wersje z palnikami gazowymi, które przetwarzają gaz ziemny (wysokometanowy GZ 50, zaazotowany GZ 35), lub skroplony. Do wyboru jest także obecność wymiennika ciepła – suszarnie mogą występować bez niego lub z nim.

Oprócz najmniejszej suszarni – Super Farmer TC50, każda z pozostałych suszarń może być opcjonalnie wyposażona w nowoczesny wymiennik cieplny Compact o wydajności cieplnej około 94%, dostosowanym parametrami do danego modelu suszarni.

Jak zapewniano na poznańskiej Polagrze, wersje Super 120E, Super 120E Plus i Large – Maxi 220-250 E Mobile mogą dodatkowo być wyposażone w opcję hydraulicznego składania suszarni z zamiennych pozycji ustawienia „do pracy” i „do transportu”, co pozwala na zmianę ustawienia suszarni w czasie krótszym niż minuta. Jest to przydatne w sytuacji, gdy często przemieszczamy suszarnię.

Wybór opcji uzupełnia też możliwość zamówienia modelu ze smarowaniem ciągłym i automatycznym, przy czym system ten może być wykorzystany w nowych, zamawianych właśnie u producenta modelach, jak i w już działających suszarniach z tradycyjnym systemem smarowania.

Pedrotti informuje, że system zapewnia automatyczne i ciągłe smarowanie wszystkich podzespołów we właściwych proporcjach, bez konieczności cyklicznego dozowania różnej ilości smaru w wielu miejscach i różniących się odstępach czasowych.

Podsumowując i jednocześnie próbując ułożyć wizytówkę suszarni Pedrotti, mamy urządzenie, w którym możemy wybrać: model w zakresie pojemności zsypu od 8 do 88 metrów sześciennych, i w wersji z wymiennikiem ciepła lub bez niego, model z napędem elektrycznym lub na WOM, model napędzany olejem napędowym, lekkim olejem opałowym Ekoterm, gazem ziemnym lub skroplonym, i model wyposażony dodatkowo w system hydraulicznego składania, lub system automatycznego smarowania.

Do tego suszarni ma możliwość suszenia ziarna siewnego, daje gwarancję wstępnego oczyszczenia ziarna (system aspiracji Total w wyposażeniu standardowym), i gwarancję uzyskania ziarna suszonego o optymalnej jakości (bez zanieczyszczeń, i jednorodnej wilgotności, bez zapachów pleśni i fermentacji, bez uszkodzeń, ale za to z połyskiem). Przy okazji gwarancji – producent daje pełną gwarancję na dwa sezony lub tysiąc godzin pracy maszyn.

Jak się dowiedzieliśmy na Polagrze, co roku Pedrotti sprzedaje w Polsce lub wynajmuje (minimum na tydzień) kilkadziesiąt swoich suszarni.

(rtr) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama reklama