5.1°C

1/2

Zetor Proxima – ciągnik ma wykonać pracę, a nie być jeżdżącym komputerem

Napisał  Lut 19, 2019

Gdyby spróbować znaleźć uniwersalną linię w ramach danej marki, najbardziej charakterystyczną i łączącą najlepsze cechy, to w przypadku Zetora można wyróżnić rodzinę ciągników rolniczych Proxima.

Reprezentują ją uniwersalne ciągniki kołowe, dedykowane do jak najlepszej współpracy z maszynami rolniczymi, urządzeniami przemysłowymi i pracy w charakterze środków transportu rolniczego, czyli pełen zakres techniki rolniczej.

Podczas tegorocznej edycji targów Polagra Premiery zaprezentowano pełną gamę serii Proxima – modele CL, GP i HS. CL są podstawą, napędzane są silnikiem o mocy 70,4 kW, z momentem obrotowym 420 Nm, mechaniczną skrzynią biegów z rewersem, i – czym chwali się Zetor – z wieloma wariantami skrzyni biegów: ilość biegów; 10/2 lub 12/12 oraz – jako jedyny model - z biegami pełzającymi 20/4.

Hydraulika ma sterowanie mechaniczne. CL ponadto ma najniższą prędkość jazdy 0,22 km/godz (przy obrotach znamionowych silnika 2200 obr./min). Proxima w wariancie CL ma 6 + 1 końcówek zewnętrznych, 150 litrów pojemności zbiornika, i długość 4710 mm przy rozstawie 2308 mm.

Modele GP posiadają większą moc silnika i nowocześniejszą skrzynię biegów: 78,4 kW, o momencie obrotowym maksymalnym 471 Nm, i skrzynią też mechaniczną 2 stopnie z rewersem. Ilość biegów 16/16, a w sterowaniu hydrauliką pojawia się opcja elektroniczna Hitch Tronic – jak podaje Zetor „wyjątkowy system automatycznej regulacji tylnego zawieszenia trzypunktowego.

System nie wymaga ustawiania typów regulacji i ich kombinacji. Ustawiana jest tylko głębokość robocza narzędzia. Po osiągnięciu przez narzędzie podłączone do zawieszenia trzypunktowego ustawionej głębokości, system regulacji zmierzy opór gleby, a zmierzona wartość zostanie wykorzystana jako wartość wyjściowa do automatycznej regulacji tylnego zawieszenia trzypunktowego”.

Ciągniki w tym wariancie są trochę dłuższe – 4827 mm, przy rozstawie 2328 mm i ośmiu plus jedna końcówkach.

Najlepsze parametry mają modele HS, o mocy 86,2 kW, z mechaniczną skrzynią z automatycznym wzmacniaczem momentu obrotowego 3 stopnie, z rewersem elektrohydraulicznym, i dużej ilości biegów 24/24.

Hydraulika i ilość końcówek są takie same jak w GP, ale model HS jest najdłuższą Proximą, przy długości całkowitej 4941 mm i rozstawie 2442 mm.

Szesnastozaworowe silniki tych Zetorów mają pracować pod pełnym obciążeniem praktycznie przez cały czas, bez względu na obciążenie, czyli bez opcji Power Boosta, udostępniającej większą moc tylko w pewnych warunkach.

Ich zaletą ma być niskie zużycie paliwa, duża niezawodność i prostota konstrukcji – a w efekcie niskie koszty eksploatacji. Silniki te otrzymały najwyższe oceny w testach Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego (DLG). Ciągniki nimi napędzane mają katalizator DOC, aktywny filtr cząstek stałych DPF, SCR i ASC.

Producent podaje następujące dane techniczne i specyfikację:
- maksymalna siła podnoszenia 42 kN,
- rozdzielacz dodatkowy 4 (GP i HS) – 3 – 2 – 1 sekcja , 1 sekcja z kick – out, 3 sekcje z zaworem zwrotnym,  
- mechaniczna aretacja w skrajnej pozycji rozdzielacza,
- regulacja prędkości opuszczania TUZ,
- małe kroki ramion przy sterowaniu z zewnątrz,
- pełnoprzepływowy filtr hydrauliki zastosowany przed pompą
- mechaniczna regulacja TUZ od górnego zaczepu,
- rozdzielacz hydrauliczny dostępny bez demontażu hydauliki.

Zetor zapewnia, że praca w kabinie nowych ciągników Proxima jest przyjemnością dla operatora: kierowca ma wokół siebie przestrzeń, do tego ma dobrą widoczność we wszystkie strony, a zamontowane urządzenia – pod kontrolą w zasięgu ręki.

Okno dachowe zapewnia widok na ładowacz czołowy. Siedzenie w Zetorze ma być ergonomiczne, wygodne i wytrzymałe, co więcej – także pasażer ma wygodne, choć na pierwszy rzut oka proste i składane siedzenie.

Producent zapewnia, że deska rozdzielcza została tak skomponowana, by wyświetlać wszystkie parametry w jednym miejscu, za to w różnych kolorach, tak by były intuicyjnie odczytywane.

(rtr) Paweł Okoński

reklama