logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Monosem NG Plus 4 - gdy liczy się precyzja fot. Paweł Pąk

Monosem NG Plus 4 - gdy liczy się precyzja

Napisał  Lut 14, 2018

Wysoki poziom nawożenia nie zawsze wystarczy do tego, aby uzyskać satysfakcjonujące plony. We współczesnym rolnictwie równie duże znaczenie ma rodzaj uprawy, termin siewu czy technika jego wykonania.

W przypadku cebuli, marchwi, pietruszki siew wymaga ogromnej precyzji, dlatego wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu. Firma Monosem specjalizuje się w produkcji siewników punktowych, które wprowadziła na rynek europejski już w 1989 roku.  

Siewnikiem, który łączy precyzję i uniwersalność jest Monosem NG Plus 4, który swoje zastosowanie znajdzie także w przypadku wysiewu kukurydzy, buraków, słonecznika, bobiku, fasoli czy rzepaku. Uniwersalność zastosowania umożliwia talerzowy system wysiewający, który sprawdza się niezależnie od typu gleby i sposobu uprawy. Dwa talerze sekcji wysiewającej mogą być dopasowane zarówno do uproszczonych, jak i klasycznych warunków pracy.

Model NG Plus 4 zachował najlepsze cechy poprzednich wersji siewników - precyzję, szczelny aparat wysiewający, doskonale dopasowaną tarczę, które gwarantują wysokość jakość siewu przeprowadzanego w optymalnych warunkach.

Jednym z celów konstruktorów było stworzenie maszyny, która zachowałaby swoją precyzję przez lata. Między innymi dlatego obudowa aparatu wysiewającego stworzona została ze stopu aluminium, który nie ulega odkształceniu. Sprawia to, że bez względu na wiek siewnika i zmiany temperatury, precyzja siewu zawsze będzie wysoka.

Komfort pracy podnosi rozgarniacz do brył resztek roślinnych, który udrażnia linię siewu w momencie kiedy na napotka na swojej drodze bryły ziemi, małe kamienie czy resztkę roślin. Ziarno w dnie bruzdy jest natomiast optymalnie wysiewane poprzez czubek redlicy. Dzięki specjalnemu kształtowi tuby prowadzącej, ziarno jest delikatnie doprowadzane do bruzdy przy jednoczesnej regularności wysiewu.

Wysiewane ziarno przykrywane jest warstwą ziemi poprzez tylny blok ugniatający, złożony z 2 kół w kształcie litery „V”, który zamyka bruzdę wokół ziarna, zapewniając mu już na samym początku optymalne warunki do zakiełkowania i rozwoju.

Regulacja zgarniacza i podciśnienia odbywa się za pomocą jednej dźwigni. W przypadku wysiewu dużych ziaren następuje maksymalne przyssanie ich do tarczy wysiewającej, a dźwignię zgarniacza wystarczy dopasować do wielkości ziarna. Podczas siewu drobniejszych ziaren, siła podciśnienia jest regulowana razem z dźwignią zgarniacza względem wielkości materiału siewnego.

W zależności od warunków pracy, istnieje również możliwość zastosowania dodatkowego wyposażenia, do którego zalicza się dodatkową sprężynę dociskową, wąskie koła boczne, obrotowy rozgarniacz gwiaździsty czy wąskie koła ugniatające.

(rtr) Krzysztof Przepióra

reklama reklama reklama reklama
reklama

Ogłoszenia