logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

partnerzy portalu

reklama
Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2018 fot. Paweł Pąk

Sprzedaż ciągników rolniczych w Polsce w styczniu 2018

Napisał  Lut 16, 2018

Grudzień 2017 roku był rekordowy pod względem rejestracji ciągników rolniczych. Gwałtowny wzrost liczby zarejestrowanych maszyn w dużej mierze spowodowany był zmianą przepisów, które weszły w życie wraz ze styczniem 2018 roku pod nazwą „Mother Regulation”.

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa traktorów podczas wykonywanych prac. Zaostrzone kryteria sprawiły, że gwałtowny wzrost rejestracji był w znacznym stopniu wymuszony i nie związany z rzeczywistymi transakcjami. Oznacza to, że maszyny zostały zarejestrowane przez producentów i dilerów, a w najbliższej przyszłości zostaną sprzedane jako sprzęt używany.

Sprzedaż ciągników rolniczych rozumiana jest jako liczba rejestracji ciągników według CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Z raportu dotyczącego sprzedaży ciągników w styczniu 2018 roku wynika, że zarejestrowano zaledwie 340 nowych ciągników, co w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku oznacza spadek aż o 33,6% procent.

Marką, która zanotowała największą sprzedaż jest New Holland, która zanotowała 73 rejestracje, co daje jej 21,5% udział w rynku. Włoskie przedsiębiorstwo dominuje jednocześnie w sprzedaży ciągników w przedziałach mocy 70-100, 71-140 i 141-200 KM.

Na dalszych pozycjach znajduje się Kubota z liczbą 61 rejestracji, udziałem rynkowym na poziomie 17,9% i dominacją w sprzedaży ciągników o niższej mocy oraz Zetor, który sprzedał 43 sztuki i miał blisko 13% udział w rynku. Marką, która może pochwalić się największą wielkością sprzedaży traktorów o mocy powyżej 200 KM jest John Deere.

W pierwszym miesiącu nowego roku, największej liczby rejestracji dokonano w województwie mazowieckim (62), lubelskim (36) i wielkopolskim (33). Patrząc na podział administracyjny w rozbiciu na marki, można zauważyć zdecydowaną dominację New Hollanda, który jest najpopularniejszy w województwie dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim, podlaskim oraz wspólnie z Kubotą na Śląsku i Casem w województwie zachodniopomorskim. 

W województwie małopolskim, pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim najpopularniejsza okazała się Kubota, na Podkarpaciu Ursus, a na Warmii i Mazurach Zetor.

Z danych znajdujących się w bazie CEPiK jednoznacznie wynika, że coraz większą popularnością cieszą się maszyny o większej mocy. Średnia moc zarejestrowanych w styczniu 2018 ciągników wyniosła 106,36 KM, a w analogicznym okresie poprzedniego roku 90,9 KM.

Niewielka liczba rejestracji nowych maszyn wywołała znaczny wzrost rejestracji ciągników używanych. W styczniu 2018 roku sprzedano 1641 traktorów z „drugiej ręki”, co jest wzrostem o 26,7% w porównaniu ze styczniem 2017.

Liderem zestawienia jest Massey Ferguson (245 sprzedanych sztuk i udział w rynku na poziomie niespełna 15%), za którym plasuje się John Deee (213 sztuk, 13%) i Zetor (173 sztuki, 10,5%). W grupie pojazdów w wieku do 5 lat liderem jest białoruski Belarus, w przedziale 6-10 i 11-20 lat - John Deere, zaś powyżej 20 lat - Massey Ferguson.

Najwięcej ciągników używanych sprzedano na Mazowszu (254 sztuki), Lubelszczyźnie (236 sztuk) i w Wielkopolsce (200 sztuk). W województwie mazowieckim kupowano zazwyczaj maszyny w przedziale 6-10 lat, w wielkopolskim do 5 lat i 11-20 lat, a w lubelskim powyżej 20 lat.

(rtr) Krzysztof Przepióra, CEPiK

reklama
reklama reklama reklama reklama
reklama
300x600 bayer univo szczyt

Ogłoszenia