SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

20.2°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Rozsiewacze Bogballe serii M - wielofunkcyjność, precyzja i skuteczność fot. Tomasz Kodłubański

Rozsiewacze Bogballe serii M - wielofunkcyjność, precyzja i skuteczność

Napisał  Lut 21, 2018

Rozsiewacze nawozów serii M, stworzony w małej miejscowości Bogballe przez duńskich konstruktorów sprzętu rolniczego to doskonały przykład idealnego połączenia w jednej maszynie wielofunkcyjności, precyzji oraz skuteczności podczas prac polowych.

Rozsiewacz serii M dzięki nowatorskiemu systemowi Quadro daje możliwość wykonywania aż czterech funkcji takich jak: wysiew normalny z poczwórnym pokryciem nawozu, wysiew graniczny, manualna próba kręcona oraz czyszczenie zbiornika z resztek nawozów. Jednym z właścicieli rozsiewacza M2 Plus 2250 jest rolnik z woj. Łódzkiego Stanisław Kudrawski.

- Komputer kontroluje zasiew pola, co pozwala na bardzo precyzyjne i skuteczne monitorowanie dozowania oraz przepływu nawozu i jednocześnie umożliwia elektroniczne planowanie zasiewu pola dzięki inteligentnemu oprogramowaniu Calibrator Zurf. Komputer pokładowy wraz z systemem ważenia kontroluje i dokonuje ciągłego pomiaru wagi rozsiewanego nawozu podczas pracy ciągnika. Program elektroniczny otrzymuje dane z wagi, co pozwala na precyzyjne automatyczne dostosowanie niezbędnej dawki i optymalizację kosztów zużycia nawozu - mówi rolnik.

Prace nad danymi dotyczącymi wysiewu nie muszą się ograniczać do pracy bezpośrednio w kabinie rozsiewacza. Dzięki pamięci przenośnej możemy transferować dane zarówno z komputera stacjonarnego do Calibratora Zurf jak i przenosić świeże dane ‘z pola’ do pamięci urządzenia stacjonarnego.

- Maszyna dysponuje prawdziwie nowatorskim system wysiewu dodaje rolnik. Skuteczność i dokładność wysiewu normalnego, podczas którego tarcze obracają się do siebie, zapewnia system – In Center, w którym precyzyjny przejazd maszyny zapewnia podwójne pokrycie nawozu i niezwykle dokładny obraz wysiewu. Nad prawidłowym wysiewem granicznym, przy tarczach obracających się od siebie, czuwa system Off Center zapewniający dwa odrębne obrazy wysiewu z minimalnym obustronnym pokryciu nawozu przy jednoczesnym bardzo dobrym wysiewie na wewnętrznej stronie pola.

Na wyposażeniu każdego rozsiewaczy serii M jest przestawna tarcza zmniejszająca otwór wylotowy, co daje możliwość rozsiewania różnorodnych mikrogranulatów i roślin drobnoziarnistych.

Mimośrodowe mieszadło dostosowuje szybkość obrotów do struktury i twardości nawozów jakie planuje się rozsiewać. System dozowania nawozu pracuje po obydwu stronach maszyny przy użyciu dwóch zasuw dostosowujących swoją szybkość otwierania i zamykania do szybkości pracy mieszadła oraz ilości wysiewanego nawozu.

- Zintegrowany kątomierz gwarantuje właściwe ustawienie szerokości roboczych bez konieczności dostosowywania innych ustawień maszyny - wyjaśnia Kudrawski. Tylko jedna próba kręcona przeprowadzana w pół minuty wystarczy by ustalić pożądaną ilość wysiewu niezależnie od bieżącej dawki wysiewanych nawozów oraz prędkości pracy rozsiewacza.

- Rozsiewacz ma większą ładowność i efektywność pracy dzięki sprzętowi pomocniczemu. Usuwanie resztek nawozów z szerokiej gamy zbiorników o pojemnościach pomiędzy 1250 a 4050 litrów, których dno jest wykonane ze stali nierdzewnej, dokonuje się szybko i łatwo się po obydwu stronach rozsiewacza - wylicza rolnik.

Prace polowe doskonale uzupełnia ładowacz do big bagów BM1250 również firmy Bogballe, którego teleskopowe ramię może podnieść z pola ciężar nawet do 1250 kg. Pracujący na ciągniku mogą czuć się komfortowo ponieważ siłowniki hydrauliczne są wyposażone w zawory bezpieczeństwa.

W trakcie prac polowych często wykorzystywane są mniejsze ciągniki, które skutecznie mogą współpracować z rozsiewaczem o dużej pojemności dzięki podwoziu Bogballe M-trail z regulowanym rozstawem kół. Również takie ciągniki mogą być używane poprzez 3-punktowy układ zawieszenia wraz z rozsiewaczem do nawożenia „na kłos”

(rtr) Tomasz Kodłubański

reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon ziemniaka

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail