logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

15°C

Lely Juno 100 - skuteczny pomocnik hodowcy fot. Tomasz Kodłubański

Lely Juno 100 - skuteczny pomocnik hodowcy

Napisał  Lut 22, 2018

Po trzech latach od wprowadzenia Lely Juno 150, firma Lely wprowadziła nowy, mniejszy, bardziej kompaktowy i atrakcyjny cenowo robot do obór: Lely Juno 100.

Dzięki mniejszym wymiarom, Juno 100 idealnie pasuje do obór z węższym i krótszym stołem paszowym. Dla obu modeli, stacja dokująca jest punktem rozpoczęcia i zakończenia każdej trasy.

Ładowarka jest instalowana w dostępnym miejscu tuż przy stole paszowym. W zależności od różnych możliwości ustawienia sensorów, robot Lely Juno może podgarniać paszę lewą lub prawą stronę stołu paszowego.

Dzięki dodatkowej instalacji listwy naprowadzającej, Lely Juno 150 w porównaniu do Juno 100 może przejeżdżać pomiędzy dwoma oborami jak również podgarniać paszę na stole paszowym usytuowanym na zewnątrz obory.

Robot poprawia pobieranie paszy, co oznacza redukcję niedojadów w stadzie. Lely Juno jest wyposażony w energooszczędny silnik i minimalną emisję CO2 do środowiska. Na podstawie rocznych danych, traktor lub np. ładowarka z szuflą zużywa dziesięć razy więcej energii i emituje średnio cztery razy więcej CO2.

Maszyna redukuje pracę fizyczną i zwiększa elastyczność pracy. W oparciu o trzykrotne podgarnianie paszy przez 10 minut w ciągu każdego dnia maszyna oszczędza 183 godziny, tj. 22 dni rocznie w ośmiogodzinnym trybie pracy.

- To co można zaobserwować w oborze to wzrost wizyt w robocie udojowym o prawie 11% - mówi Karolina Śmigielska z działu Marketing firmy Lely East Sp. z o.o. Wyższa jest także wydajność mleka, szczególnie u krów w niższej hierarchii w stadzie. Dzięki większemu pobieraniu paszy.

Stały dostęp do paszy stymuluje ruch krów i wpływa na wzrost pobierania suchej masy (+3.5%) także w nocy.

- Dostęp do podgarniętej paszy w ciągu dnia poprawia ruch krów w oborze i dostarcza błonnika przez całą dobę – dodaje Karolina Śmigielska. Zatem krowy nie mają szansy wyjadania tylko tej najsmaczniejszej paszy objętościowej lecz zjadają w ciągu dnia i nocy tą podgarniętą paszę blisko drabiny paszowej.

(rtr) Tomasz Kodłubański

reklama