-1.4°C

Sadzarki serii Patryk od Weremczuka na nowy sezon fot. Weremczuk

Sadzarki serii Patryk od Weremczuka na nowy sezon

Napisał  Lut 23, 2018

Interesujące maszyny do prac polowych przy warzywach na nowy sezon 2018 przygotowała firma Weremczuk. Jedną z ciekawszych jest sadzarka PATRYK-2. Zostało w nich zastosowane wiele interesujących rozwiązań techniki rolniczej.

Sadzarki do rozsady „PATRYK - 2” zostały skonstruowane w sposób umożliwiający użytkowanie maszyny jako sadzarki karuzelowej. Głównymi zespołami sadzarki jest trzypunktowy układ zawieszenia, do którego przyspawana jest belka nośna.

Na belce nośnej przymocowane są za pomocą śrub jarzmowych koła: podporowe i napędowe. Rozstawienie kół można zmieniać dopasowując do rozstawu kół ciągnika.

Do belki nośnej mocowane są poszczególne sekcje sadzarki, których rozmieszczenie można ustalać dowolnie, uzyskując rozstaw rzędów w zakresie 50–120 cm.

Wzdłuż belki nośnej zabudowany jest wałek transmisyjny. Napęd roboczy przekazywany jest za pomocą łańcuchów rolkowych od koła napędowego na wałek, a z wałka na poszczególne sekcje. Na belce nośnej sadzarek 4-rzędowych zabudowany jest wysuwnie znacznik z mechanizmem ręcznego sterowania.

Sadzarki z modułem karuzelowym przeznaczone są do wysadzania rozsady z multiplatów (z bryłką ziemi). Obsługę sadzarki stanowi operator ciągnika, oraz osoby obsługujące sekcje sadzarki.

Multiplaty mogą być mocowane na obrotowych rusztach-wieszakach lub na dwupoziomowych stołach. Szerokość międzyrzędzi uzyskujemy poprzez zmianę położenia sekcji na belce nośnej.

Aby zmienić położenie sekcji na belce nośnej należy poluzować jarzma mocujące sekcję do belki, przesunąć sekcje na żądany wymiar i dokręcić jarzma mocujące. W celu przesunięcia wałka należy wykręcić śrubę blokującą wałek w tulei widelca koła biernego, a następnie przesunąć wałek transmisyjny.

Dla sadzarki 6-sekcyjnej śruby blokujące znajdują się na skrajnych sekcjach. Zmianę odległości pomiędzy wysadzanymi sadzonkami, dla sadzarek karuzelowych, uzyskujemy poprzez wymianę kół łańcuchowych (zmianę przełożenia), przy kole napędowym.

Ustawienie głębokości wysadzania należy dokonać poprzez obrót śrubą regulacyjną ustawienia płozy, znajdującą się w środkowej części sekcji sadzarki. Odczytu głębokości ustawienia dokonuje się na listwie wskaźnika głębokości - czynności te należy wykonać dla każdej sekcji sadzarki.

(rtr) Tomasz Kodłubański

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama