20.6°C

Pronar 1025A - mocny ciągnik do dużych i średniej wielkości gospodarstw fot. Tomasz Kodłubański

Pronar 1025A - mocny ciągnik do dużych i średniej wielkości gospodarstw

Napisał  Cze 11, 2018

Pronar 1025A to mocny ciągnik często spotykany model w polskich gospodarstwach. Stylistyka ciągników z Narwi zmieniała się dość dynamicznie w ciągu ostatnich kilku lat. Ciągnik ten przeznaczony jest do wykonywania prac w średnich i dużych gospodarstwach rolnych przy współpracy z maszynami zawieszanymi, przyczepianymi i z napędem od WOM.

- Ciągnik ma moc znamionową przy 2200 obr/min. 74+4 kW (105KM) i pojemność skokową 4752 cm3.Wyposażony w sprzęgło cierne suche dwutarczowe i mechaniczną czterobiegową synchronizowaną skrzynię biegów. Dobrze rozwiązany jest układ tylnego i przedniego mostu w tym modelu. Tylny most z przekładnią zębatą stożkową i blokadą hydrauliczną mechanizmu różnicowego, przedni most napędowy typu belkowego z reduktorami planetarnymi i napędem włączanym automatycznie przy poślizgu kół tylnych - mówi Paweł Kurulewski rolnik używający tego modelu ciągnika.

Ciągnik maWOM niezależny i zależny, pompę o wydatku 45,0 dm3/min, trzypunktowy układ zawieszenia narzędzi oraz zewnętrzny układ hydrauliczny z 3 parami szybkozłączy typu ZSR.

- Ciągnik jest bardzo sterowny ponieważ posiada hydrostatyczny układ kierowniczy marki DANFOSS, hamulec roboczy suchy tarczowy niezależny uruchamiany mechanicznie oraz mechaniczny hamulec postojowy oraz instalację elektryczną 12 V z dwoma akumulatorami 12 V i alternatorem 14 V - 0,7 kW - twierdzi Kurulewski. 

- Dodatkowo kabina bezpieczna, komfortowa z wentylacją, ogrzewaniem, z uchylnym dachem i oknami, wycieraczkami szyby przedniej i tylnej oraz siedziskiem komfortowym marki GRAMMER lub SEAT z zagłówkiem - podkreśla rolnik.

Warto zaznaczyć, że zdjęcie osłon silnika i podniesienie maski jest proste i wygodne. Niestety rura wydechowa oraz olejowy filtr powietrza mogą zasłaniać widok z kabiny, gdyż nie są umieszczone przy jej narożnikach.

- Można także chwalić dobre oświetlenie ciągnika. Cztery reflektory robocze z przodu i dwa z tyłu ułatwiają pracę w nocy, a obsługa wszystkich świateł jest prosta. Na pochwałę zasługują również bardzo duże lusterka wsteczne, których pozycję można regulować w dowolna stronę - dodaje użytkownik.

(rtr) TK

reklama