18.8°C

partnerzy:

reklama
Roboty mogą zrewolucjonizować zbiór warzyw fot. Plymouth University

Roboty mogą zrewolucjonizować zbiór warzyw

Napisał  Kwi 20, 2019

Rosnące zapotrzebowanie na lokalne warzywa oraz niedobór pracowników sezonowych w wyniku Brexitu to poważne problemy dla farmerów z Wielkiej Brytanii.

By pokonać te bariery, naukowcy brytyjscy pracują zaprojektowaniem, a następnie wdrożeniem robotów do zbioru warzyw. Jest to kolejna nowość dotycząca tehchniki rolniczej, powstająca w odpowiedzi na coraz większy problem z pracownikami sezonowymi, którzy są zatrudniani do prac przy zbiorach warzyw i owoców.

Wydział Robotyki Uniwersytetu w Plymouth pracuje z kilkoma partnerami nad projektem nazwanym Automatyczne Zbieranie Kapustnych w Kornwalii (ABC).

Zespół naukowców rozwinął już technologię pomagającą w żniwach i zbiorze pomidorów, malin oraz grochu. Obecnie naukowcy skupiają się na pracach nad podobnymi systemami do automatycznego zbioru kalafiora, brokułów oraz często uprawianego w Kornwalii jarmużu.

By system mógł działać sprawnie trzeba pokonać kilka problemów m.in. jak robot ma sprawdzić czy kalafior nadaje się do zbioru oraz jakie części rośliny powinien zebrać.

Rozwiązaniem problemu może być w stworzeniu obrazu w 3D i w czasie rzeczywistym, które umożliwią robotowi właściwe rozpoznanie rośliny. Naukowcy przewidują, że roboty zbierające warzywa z pola mają trafić do sprzedaży w ciągu najbliższego roku.

(rtr) TK / Plymouth University

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama