15.8°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
reklama
Pamiętaj o przeglądzie maszyn przed sezonem fot. Paweł Pąk

Pamiętaj o przeglądzie maszyn przed sezonem

Napisał  Mar 16, 2018

Zbliża się sezon prac polowych. Do pracy w polu wrócą maszyny odstawione na jesieni do garaży lub budynków gospodarczych.

Warto sprawdzić czy podstawowe elementy decydujące o sprawnym działaniu maszyny są w dobrym stanie. Podstawowa znajomość techniki rolniczej powinna wystarczyć do samodzielnego wykonania takiego małego przeglądu.

Najbardziej narażone na zużycie są paski klinowe, łańcuchy i akumulatory.
Przed pracami wiosennymi warto umyć paski klinowe w ciepłej wodzie z mydłem lub w 10% mieszaninie spirytusu glicerynowego.

Można je także umyć w płynnym amoniaku, pamiętając, aby nie używać do tego zabiegu oleju napędowego, benzyny, terpentyny lub podobnych rozpuszczalników.

Przy zdejmowaniu pasa nie należy używać ostrych dźwigni do jego podważania gdyż może dojść do jego zerwania lub zniszczenia.

Po demontażu paski przechowujemy w pomieszczeniach chłodnych, suchych, nie narażonych na działanie promieni słonecznych, z dala od urządzeń grzewczych.

Jeśli nie zdejmujemy pasów z maszyny, koniecznie należy je poluzować na napinaczu.
Szybkoobrotowe przekładnie łańcuchowe wymagają zdjęcia łańcuchów, następnie oczyszczenia ich oraz konserwacji w rozgrzanej do temperatury 60-80 stopni celsjusza mieszaninie składającej się ze smaru grafityzowanego, oleju wrzecionowego lub smaru stałego ŁT-43 i łoju.

Tak zakonserwowany łańcuch można zwinąć w rolkę, owinąć papierem parafinowym i przechowywać z dala od źródeł ciepła. Łańcuchy w przekładniach wolnoobrotowych można zabezpieczać bez konieczności ich zdejmowania.

Po oczyszczeniu przy pomocy szczotki i naftą konserwuje się je smarem grafityzowanym rozcieńczonym naftą lub benzyną ekstrakcyjną, nakładając smar pędzlem na ogniwa łańcucha.

Obsługa akumulatorów sprowadza się do ich wymontowania, sprawdzenia poziomu elektrolitu i ewentualnego uzupełnienia wodą destylowaną do właściwego poziomu. Przechowuje się je w pomieszczeniach chłodnych, suchych, gdzie nie ma ujemnej temperatury. Aby akumulator zachował sprawność, musi być naładowany.

Należy to robić przynajmniej raz na trzy miesiące. Nie wolno ładować zamarzniętego akumulatora, bo grozi to wybuchem.

Tak przygotowana maszyna powinna pozwolić rolnikowi na pewny wyjazd w pole i wykonywanie bez stresu niezbędnych zabiegów agrotechnicznych.

(rtr) Tomasz Kodłubański

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama
reklama