16.7°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
reklama

Tume Nova Combi - skuteczny i łatwy w obsłudze siewnik

Napisał  Mar 16, 2018

Zbliża się czas siewu. Oto propozycja ciekawego i oszczędnego w eksploatacji siewnika Nova Combi firmy Tume. Nova Combi jest uniwersalnym siewnikiem kombinowanym, umożliwiającym jednoczesny wysiew nasion i nawożenie, dla wszystkich metod obsiewania gleby.

Maszyny można używać bez ograniczeń do bezpośredniego wysiewu oraz przygotowanej gleby minimalnie kultywowanej i tradycyjnie zaoranej lub zabronowanej.

Nova Combi umieszcza nasiono i nawóz w tej samej redlicy a unikalne użycie dwóch talerzy, stworzone przez firmę Tume, utrzymuje je oddzielnie.

- W pracy na polu ten siewnik ma dużo udogodnień - mówi rolnik Stanisław Łyczyński. Przede wszystkim nie zastosowano dodatkowych talerzy dla nawozu dlatego zapotrzebowanie na energię jest znacznie niższe. Poza tym redlice talerzowe są przymocowane parami, co umożliwia dobrą pracę na nierównej i wyboistej powierzchni pól.

Wreszcie duże koła ułatwiają jazdę i redukują szkodliwe ugniatanie w przypadku miękkich i podmokłych warunków. Koła traktorowe o dużej średnicy zwiększają ilość miejsca pomiędzy poszczególnymi oponami tak aby gleba nie gromadziła się na przedzie opon.

- Niski poziom oporu podczas ciągnięcia i brak części obracających się sprawia, że maszynę z łatwością pociągną nawet traktory o mocy mniejszej niż 90 KM - dodaje rolnik.

Każda redlica posiada duże przednie koło wykorzystywane do regulowania głębokości wysiewu i nawożenia. Ponieważ sterowanie odbywa przed redlicami istnieje wystarczająca ilość czasu na dostosowanie głębokości roboczej do zróżnicowanych poziomów gleby.

- Zaobserwowałem, że podczas pracy siewnika ani rowek na nasiona ani prędkość jazdy nie mają wpływu na głębokość wysiewu - twierdzi Stanisław Łyczyński.

Przednie koło ubija ziemię przed redlicą zapewniając gładki i nieblokujący się wysiew. Dodatkowo koła przygniatają źdźbła oraz inne elementy nawierzchni do ziemi, zapewniając tym samy bezproblemowe utworzenie rowka na nasiona przez redlicę. Również dzięki temu zapobiega się wpadaniu niechcianego materiału do redlicy.

Wreszcie pojemność skrzyni nasiennej Nova Combi wynosi ponad 1000 litrów na metr szerokości roboczej. Skrzynię podzielono na dwa przedziały z ruchomą ścianką rozdzielającą.

Duże drzwi (również w kierunku jazdy) ułatwiają napełnianie skrzyni. Plandeki zakrywające mogą być w razie potrzeby zwinięte. Sita, zarówno dla skrzyni nasiennej jak i skrzyni na nawóz, są na wyposażeniu standardowym siewnika.

(rtr) Tomasz Kodłubański

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama
reklama