Zbieranie zielonek za pasem – zgrabiarka KUHN GA 4121 GM okiem rolnika fot. Tomasz Kodłubański

Zbieranie zielonek za pasem – zgrabiarka KUHN GA 4121 GM okiem rolnika

Napisał  Mar 31, 2019

Firma KUHN jest pionierem w produkcji zgrabiarek karuzelowych m.in. takich jak model GA 4121 GM, która podobnie jak większe modele zapewnia dokładne, a zarazem delikatne zgrabianie pokosu chroniąc wartościowe listki i zapewniając pełną wartość odżywczą paszy.

KUHN GA 4121 GM to zgrabiarka zawieszana na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika, jej cechy charakterystyczne to m.in. ruchoma głowica, szeroki rozstaw kół, przekładnia MASTERDRIVE, stycznie montowane ramiona (demontowane ramiona ułatwiają transport i magazynowanie), duża liczba ramion i par zębów oraz fartuch pokosowy zamontowany na równoległoboku.

Regulacja fartucha na równoległoboku nie tylko ułatwia ustawienie odpowiedniej szerokości wału pokosu, ale również zapewnia jego optymalne położenie w stosunku do roślin wydostających się spod karuzeli.

Ten opatentowany system firmy KUHN jest standardowo montowany m.in w zgrabiarkach: GA 3201, 3501 oraz 4121. Zgrabiarki GA wyposażone w ruchomą głowicę zachowują się podczas pracy w ten sam sposób jak zgrabiarki zaczepiane.

Producent zapewnia, że rozwiązanie to daje doskonałą jakość pracy, nawet podczas prowadzenia maszyny po łuku.

- Trzeba docenić wysoką jakość zębów zgrabiarki GA 4121 GM z dużymi zwojami amortyzującymi, zapewniającymi czyste zgrabianie pokosu i formowanie równych wałów oraz niezawodną pracę przez długi czas – mówi rolnik Mirosław Pasłowski.

Poza obróbką cieplną, zęby są dodatkowo poddawane specjalnemu procesowi ulepszania, który znacznie zwiększa ich odporność na zużycie. Dodatkowe koło podporowe Wszystkie modele zgrabiarek mogą być wyposażone w dodatkowe koło podporowe montowane przed karuzelą.

- Z mojego doświadczenia wiem, że zaletą tego modelu zgrabiarki jest dokładne zgrabianie i kopiowanie terenu na nierównym podłożu, szerokość robocza z pojedynczym pokosem 4,1 m oraz demontowane ramiona, które na czas transportu są mocowane z przodu maszyny. Atutem jest również szerokość transportowa, która ze zdemontowanymi ramionami wynosi 1,75 m, co oznacza nie tylko jej znaczne zmniejszenie, ale także ma wpływ na przemieszczenie środka ciężkości maszyny, w ten sposób poprawiając jej stabilność w transporcie. Wówczas przestrzeń potrzebna do magazynowania maszyny jest zdecydowanie mniejsza. Poza tym maszyna waży tylko 540 kg – dodaje Mirosław Pasłowski.

(rtr) Tomasz Kodłubański

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia