23.2°C

partnerzy:

reklama
1/26

Premiera agregatu przedsiewnego Agro-Masz GRASS 300

Napisał  Kwi 21, 2018

Na zaproszenie firmy Agro-Masz mieliśmy przyjemność uczestniczyć w przedpremierowym pokazie dla mediów w którym główną rolę odegrał najnowszy agregat przedsiewny GRASS 300.

Przed przystąpieniem do prac uprawowych bardzo ważny jest odpowiedni wybór sekcji roboczej, która zagwarantuje prawidłową uprawę gleby w każdych warunkach w porze wiosennej, letniej jak i na jesień.

Prawidłowo przygotowane podłoże siewne gwarantuje optymalne warunki dla prawidłowego wzrostu uprawianej rośliny.

Właściwy dobór agregatu podsiewającego do użytków zielonych.
Na rynku wybór tego typu maszyn wcale nie jest duży. Z tym większą radością producenci rolni powitają zapewnie nową propozycję firmy Agro Masz ze Strzelec Małych (woj. łódzkie), czyli agregat przedsiewny GRASS 300.

Przedsiębiorstwo Agro Masz Paweł Nowak od momentu założenia w 2006 roku rozwija się bardzo dynamicznie, rokrocznie zwiększając liczbę pracowników oraz produkcję. Dzisiaj firma zatrudnia ponad dwieście osób.

Firma z okolic Przedborza ma w swojej ofercie produkcyjnej całą gamę maszyn rolniczych począwszy od pługów i bron poprzez agregaty uprawowe, uprawowo-siewne oraz podorywkowe, a skończywszy na siewnikach zbożowych, poplonów pneumatycznych oraz nadbudowanych.

Firma wykonuje maszyny na zamówienie odbiorców w kraju i za granicą. W roku 2017 w fabryce w Strzelcach Małych wyprodukowano pięć tysięcy maszyn, z czego około dwudziestu pięciu procent zostało sprzedanych na eksport.

Agregat przedsiewny GRASS 300 służy do obróbki użytków zielonych oraz podsiewu traw. Maszyna składa się z czterech sekcji, z których najważniejszą rolę pełnią zęby sprężynowe ułożone w trzech rzędach.

Zęby o średnicy dwunastu milimetrów zdzierają wierzchnią warstwę gleby pod wysiew traw lub poplonów, a rząd zębów o średnicy ośmiu milimetrów lekko przykrywa wysiane nasiona.

Do agregatu może być zamontowany siewnik SP 200 przeznaczony do poplonów. Wysiewu nasion dokonuje się poprzez specjalny wałek, poprzez który nasiona ze zbiornika o pojemności dwustu litrów dostają się do elementu rozdzielającego, z którego za pomocą hydraulicznej lub elektrycznej dmuchawy trafiają na płytki rozsiewające.

Warto dodać, że praca siewnika jest sterowana i kontrolowana przez komputer, którego panel sterowniczy informuje o szybkości, ilości wysiewanego ziarna oraz o ilości ziarna jaka pozostała w zbiorniku. Panel można elektronicznie dostosować do materiału siewnego jaki chcemy wysiewać.

Komputer można wykorzystać także w przypadku gdy chcemy dokonać próby kręconej. W tylnej części agregatu znajduje się koło kopiujące za pomocą którego można otrzymać informację o prędkości roboczej agregatu. Dużą zaletą siewnika SP200 jest fakt, iż można go używać również do pracy z innymi maszynami.

Ważną rolę w agregacie stanowi listwa zagarniająca regulowana z kabiny kierującego oraz wał regulowany hydraulicznie, którego rolą jest wgniatanie nasion do wnętrza gleby wcześniej odpowiednio przygotowanej przez zęby sprężynowe.

Agregat był testowany przez lokalnego rolnika i hodowcę Mariusza Gaika, który używał go do przygotowywania gleby pod użytki zielone.

Zdaniem rolnika agregat jest bardzo wydajny przy obróbce pola pod zasiewy trawy oraz poplonów, a także do wyrównywania pola usianego przez kretowiska i do napowietrzania gleby.

Cały agregat waży tysiąc czterysta kilogramów, a przewidywana przez producenta szybkość pracy ma wynosić około dziesięciu kilometrów na godzinę, co oznacza wydajność pracy w granicach od dwóch do trzech hektarów na godzinę.

Niewątpliwą zaletą agregatu oraz siewnika z dodatkowym wyposażeniem będzie konkurencyjna cena ok. 35 tysięcy złotych netto. Taki zestaw - agregat przedsiewny GRASS 300 oraz siewnik SP200 będzie dostępny w sprzedaży od czerwca 2018 roku.

(rtr) Tomasz Kodłubański

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama