20.3°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
reklama
1/9

UAZ Profi – rosyjski samochód dla rolnika

Napisał  Maj 04, 2018

Czy pamiętacie Tarpana – samochód specjalnie dedykowany rolnikom? Czy wiecie, że od jego czasu na polskim rynku nie było samochodu o tym przeznaczeniu?

Do czasu prowadzenia UAZ-a Profi lub Hulka dla rolników ceniących tradycyjną markę w połączeniu z ekstremalnymi rozwiązaniami i ręcznym, indywidualnym montażem.

UAZ-y kiedyś były kojarzone z wojskiem, chwalono ich właściwości jezdne w trudnych warunkach terenowych, ich niezawodność i odporność na uszkodzenia. Dziś UAZ-y jeżdżą prowadzone przez koneserów - kolekcjonerów i użytkowników, którzy przekonawszy się do ich zalet, nie myślą o zamianie na inną markę.

Tym bardziej, że dla obu legendarnych modeli UAZ-ów,  terenowego łazika 469B i pochodnych oraz dostawczych modeli serii 451/452 producent proponuje nowe samochody, nowoczesne, niedawno zaprojektowane dla użytkowników z branży rolniczej, i zapewniające nie mniejsze emocje jak te legendy!

Te wozy mają być mocne, ekonomiczne i z jak najlepszą powierzchnią ładunkową. Do tego zwrotne i o wielkości nie przekraczającej rozmiarów SUV-a, czy furgonetki.

Nowe UAZ-y w rolnictwie z łatwością znajdą swoje zastosowanie: ich starsi bracia nie tylko dobrze służyli w spółdzielniach rolniczych, a później rolnikom indywidualnym i współczesnym firmom rolniczym, to jeszcze zapisali się w historii jako zdobywcy szczytów, uczestnicy pustynnych rajdów, czy pogromcy zaśnieżonych syberyjskich przestrzeni.

Do dziś jeżdżą na wszystkich kontynentach, od Chin, przez Egipt, całą Europę, aż po Kubę i USA. A fabryka UAZ-a jest dziś chyba ostatnim na świecie producentem, zajmującym się wyłącznie produkcją samochodów typowo terenowych – nawet model Patriot, ukłon w stronę wielbicieli SUV-ów, ma typową dla aut 4x4 konstrukcję.

Firma TARMOT 4x4 z podpoznańskiego Wysogotowa proponuje dziś model Profi, czyli – profesjonalistę do zadań specjalnych. Auto nowe, dopiero zaczyna podbijać rynki, premierę bowiem miało dopiero w ubiegłym roku. UAZ Profi przedstawiany jest jako elegancki samochód terenowy nadający się do eksploatacji w ciężkich warunkach, zdolny do transportu dużej ilości towaru lub specjalistycznego wyposażenia, a przy tym proponowany w rozsądnej cenie.

Jego konstrukcja podwozia oparta jest o masywną ramę, sztywne mosty mosty napędowe, do tego atutami są: mocny silnik, komfortowe wnętrze, i możliwość wszechstronnej konfiguracji. I ma coś jeszcze: niezbędne tylko minimum elektroniki, która i tak nie zawsze zdaje egzamin w trudnych warunkach.

Profi proponowany jest w dwóch podstawowych wersjach nadwoziowych – z pojedynczą kabiną, i większą skrzynią ładunkową lub z samą ramą oraz wersji z podwójną kabiną z nieco mniejszą skrzynią, lub też samą ramą. Obie mogą być wyposażone w napęd 4x4 z reduktorem, i na obu można montować lub wykonać dowolną zabudowę. Tym bardziej, że w standardzie jest bowiem rama do zabudowy, fabryczne skrzynie ładunkowe instalowane są dodatkowo.

Wersja z pojedynczą kabiną może mieć skrzynię ładunkową o wymiarze wewnętrznym 3089 x 1870 mm lub 3089 x 2060, czyli o powierzchni odpowiednio 9,4 mkw i 10,1 mkw. Natomiast dla wariantu z kabiną podwójną przewidziano skrzynię o wymiarach 2350x x1870 mm, czyli zapewniającą powierzchnię ładunkową 7,1 mkw.

W standardzie samochód ma ABS + EBD, airbag kierowcy, elektrycznie sterowane lusterka, regulowaną kolumnę kierownicy, filtr kabinowy, schowek sufitowy na dokumenty, elektrycznie sterowane szyby, regulowany fotel kierowcy, światła do jazdy dziennej, komputer pokładowy i uchwyty w przestrzeni ładunkowej.

Ale można zamówić wersję Komfort, w której dostajemy dodatkowo klimatyzację i chłodzony schowek, centralny zamek z pilotem, światła przeciwmgielne z przodu, fotel z regulacją lędźwi dla kierowcy, radio z mp3, ogrzewaną szybę przednią, ogrzewane fotele przednie i powiększone miejsca na baterię 77 amp.

Jako ciekawostkę warto dodać, że TARMOT 4x4 proponuje koneserom bardzo ciekawą wersję UAZ-a – projekt TX, reklamowany jako najlepszy UAZ, jaki kiedykolwiek jeździł. Z imponująco dużymi kołami w wersji Hulk, da sobie radę w każdym terenie, na każdym gospodarstwie.

Zarówno Hulk, jak i Profi, były prezentowane na Poznań Motor Show 2018.

(rtr) Paweł Okoński

reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama
reklama