logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *

16.3°C

1/3

John Deere 7R – pracy o zmierzchu się nie boi

Napisał  Lut 25, 2019

Czy duży i ciężki ciągnik rolniczy może być zwrotny i szybki? Albo – czy konieczność pracy w nocy nie spowoduje dreszczyku emocji u właściciela dużej maszyny, który może obawiać się uszkodzenia olbrzyma, w warunkach kiepskiej widoczności?

John Deere rozwiewa wątpliwości – informuje, że dla nowoczesnego ciągnika, wielkość nie ma negatywnego znaczenia użytkowego, a noc wcale nie musi być barierą dla pracy...

John Deere przedstawia serię 7R jako „wydajne, mocne, ciche”. Ale nie ogranicza się tylko do tych określeń. Ciągniki serii 7R mają być też zwrotne, szybkie i wielofunkcyjne, co oznacza np. możliwość pełnienia roli konia roboczego w zadaniach nie tylko rolniczych, a wymagających dużej mocy w firmach logistycznych, czy budowlanych, albo pracy w warunkach złego, lub zerowego oświetlenia naturalnego.

Spójrzmy na „siódemki”: długość całkowita, bez przednich obciążników, wynosi ponad pięć metrów – 5520 mm w modelach 7210R i 7230R, lub 5540 mm – dla modeli 7250R, 7290R i 7310R. Wysokość całkowita osi od 3245 mm (opony grupy 47) do 3630 mm (opony grupy 49 i światło sygnalizacyjne), rozstaw osi 2925 mm, a szerokość 2602 mm.

Jak mówi producent, wytrzymałe podwozie, przednia oś z zawieszeniem TLS Plus oraz duży rozstaw osi zapewniają większą siłę uciągu i stabilność, co sprzyja większej skuteczności działania przy wyższych obciążeniach w trudnych nawet warunkach.

Wizytówkę uzupełnią jeszcze dane dotyczące silników: modele 7210R i 7230R napędzane są silnikami 6,8 l PVS o mocy znamionowej (97/68/WE) odpowiednio 210 i 230 KM, a maksymalnej mocy z IPM (97/68/WE) 249 i 269 KM. Modele 7250R i 7250R mają silnik 6,8l PSS i moce odpowiednio 250 i 270 oraz 290 i 305 KM. Wreszcie modele 7290R i 7310R mają silnik 9.0 l PSS i odpowiednio moc 290 i 310 oraz 332 i 352 KM.

Czy duże i ciężkie maszyny nadają się do zadań kojarzonych raczej z lżejszymi ich odpowiednikami? John Deere zapewnia, że tak: nawet holując cysterny z gnojowicą, czy pokonując długie dystanse, ciągniki 7R mają być w opinii użytkownika... lekkimi choć wytrzymałymi rumakami: są przecież szybkie, zwrotne, z układem kierowniczym Active Command, zawieszeniem TLS+ i wzmocnionymi hamulcami przedniej osi. Mają też adaptacyjny, hydropneumatyczny układ zawieszenia, który rozpoznaje zmieniające się warunki terenowe i dostosowuje się do nich, bez konieczności stosownego oprogramowania dla zastosowań polowych i drogowych.

A noc? Proszę Państwa - „siódemki” mogą przewozić baterię świateł, sprawiając, że pole działania wokół nich jest oświetlone jak w dzień. Dość powiedzieć, że na ich pokładzie na komendy operatora czekają standardowo 22 światła, gwarantując oświetlenie w promieniu 360 stopni!

John Deere podaje, że zainstalowane na ciągnikach białe światła LED zwiększają widoczność na boki o 40%, a widoczność z tyłu – o 10%.

Zapewniają też lepszy kontrast, dobrą odporność na wibracje i skrajne temperatury, a ich minimalny czas eksploatacji wynosi 10 tysięcy godzin. Czyli – wieczność w praktyce...

Na jednym ciągniku można zainstalować do 26 lamp, uzupełniających wzajemnie zasięg promienia światła. W skład oświetlenia podstawowego wchodzi sześć świateł halogenowych na kracie przedniej, dwanaście świateł halogenowych na dachu kabiny, dwa światła na tylnym błotniku, dwa tylne światła kierunkowskazów i światła stop z tyłu, dwa przednie światła narożnikowe i dwa na pasie kabiny, wreszcie lewe światło sygnalizacyjne obrotowe uzupełnia wachlarz oświetlenia.

W wariancie Premium wszystkie halogeny znikają, a na ich miejscu pojawiają się światła LED – z wyjątkiem dwóch świateł mijania.

W opcji uzyskujemy jeszcze możliwość zainstalowania dwóch świateł obrotowych, dwóch świateł ładowacza / jazdy i prawego obrotowego światła sygnalizacyjnego. Wszystkimi wymienionymi światłami można bez problemu sterować z panelu Command Center. Ciągnikom John Deere serii 7R zmierzch i noc w polu są jak widać niestraszne...

(rtr) Paweł Okoński

reklama