20.7°C

partnerzy:

reklama
John Deere prasuje, foliuje i chroni przed wilgocią oraz słońcem fot. John Deere

John Deere prasuje, foliuje i chroni przed wilgocią oraz słońcem

Napisał  Kwi 14, 2019

John Deere sygnuje swoją marką nie tylko ciągniki, ale także – między innymi – prasy zwijające zmienno-komorowe. Pierwszą prasę firma sprzedała ponad sześćdziesiąt lat temu, a do tej pory znalazła ponad 350 tysięcy nabywców.

Marka rozszerzyła swoją ofertę o nowe modele zmiennokomorowych pras zwijających i w ofercie ma teraz modele do słomy, siana, sianokiszonki i kiszonki, czyli prasy serii G, M i R. Modele G, czyli np. V451G, przedstawiane są jako ekonomiczne i proste w obsłudze, idealne do codziennej pracy i zapewniające najlepsze wyniki przy suchych plonach.

Modele V451M / V461M nadają się do różnych rodzajów plonów, do mniej lub bardziej intensywnego użytkowania i mogą przygotować belę o maksymalnej średnicy odpowiednio 1,65 i 1,85 m. Wreszcie V451R / V461R mają wzmocnioną konstrukcję, przerabiają więcej niż 30 ton słomy na godzinę, nadają się do wszystkich rodzajów plonów i mają wielokrotnie sprawdzaną wysoką gęstość beli. To takie najkrótsze wizytówki, dosłownie kilkuwyrazowe, z oferty producenta.

Informując szerzej o swoich prasach John Deere podaje, że jego prasy zapewniają wyjątkowo wydajną pracę, dlatego, że:
- produkują większą masę bel niż inne prasy na rynku: sprawia to komora prasowania o szerokości 1,21 m, sprzyjająca powstawaniu bel o bardzo wysokiej gęstości i z możliwością regulacji tej ostatniej, a także bel o maksymalnej średnicy do 1,65/1,85 m;
- umożliwiają osiągnięcie wyższej jakości plonów: rozstaw noży wynosi od 40 mm, podwójnie hartowane noże mają indywidualne zabezpieczenie, prasa ma w standardzie miękki rdzeń, a w czasie jazdy – dzięki szerokim oponom - charakteryzuje się niskim naciskiem na podłoże, co daje ograniczone ugniatanie gleby,
- plony mają być bardziej wydajne – dzięki powiększonemu bębnowi podbieracza w każdym modelu prasy, bardzo dobremu układowi podawania i mocy maszyny do 180 KM,
- są wszechstronne – mają konstrukcję opartą na bieżni krzywkowej, trzy walce prasowania początkowego w komorze prasy, a także rolki o dużej średnicy, napędzające pasy,
- mają solidniejszą konstrukcję – tu zaletami są łożyska nadmiarowe z optymalnym uszczelnieniem, prosta konstrukcja napędu i skrzynia przekładniowa T w odlewanej obudowie, a także wykorzystanie materiałów o wysokich parametrach przy np. produkcji prętów zębatych (stal Hardox), czy osłon podbieracza (stal nierdzewna).

Sam napęd oparty jest wyłącznie na wspomnianych skrzyniach przekładniowych T Cztery łańcuchyJohn Deere zapewnia, że prasy cieszą się doskonałymi osiągami nawet wtedy, gdy pracują z najbardziej suchą słomą i najbardziej mokrą kiszonką.

Do tego można w nich łatwo usuwać zatory bez wychodzenia z kabiny (tym bardziej, że na cylindrze rotora przyspawany jest zbieżny przenośnik ślimakowy 480 mm, który zapewnia maksymalną wydajność pobierania materiału bez zatorów), łatwo podłączać je i nie trzeba obawiać się skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Rolnicy używający pras Deere’a mogą skorzystać z dodatkowych produktów zwiększających wartość wytworzonych beli, a używanych do pakowania plonów. Należy do nich siatka do pras rolujących JD B-Wrap, pozwalająca na składowanie bel zarówno w stodole, jak i na wolnym powietrzu, chroniąc przed deszczem i śniegiem.

Siatka ta ogranicza przenikanie wilgoci z podłoża, utrzymuje suchość w środku beli i tym samym utrudnia działanie pleśni.

Do bel można też zastosować siatkę Xtranet, z systemem ułatwiającym ładowanie, siatkę Coveredge – jak nazwa wskazuje, dedykowaną osłonie krawędzi bel i zmniejszającą ryzyko powstawania zgrubień, a także folię Xtrafilm Stretchwrap – dobrze przylegającą, szczelną, chroniącą przed promieniowaniem UV i fizycznymi uszkodzeniami – przebiciami i rozdarciami.

(rtr) Paweł Okoński

reklama reklama