-1.4°C

1/4

Steyr Kompakt S – zwrotny ciągnik na małe przestrzenie

Napisał  Cze 14, 2018

Wśród niewielkich i zarazem popularnych ciągników, analogicznie do branży samochodowej, nazwanych kompaktowymi, znajduje się Steyr Kompakt S.

Reklamowany przez producenta jest jako lekki i zwrotny, a dzięki wyposażeniu w renomowane rozwiązania technologiczne większych ciągników - ma sprawdzić się niemal przy każdej pracy.

Jak zapewnia Steyr, silniki o mocy od 58 do 114 KM oraz wyśmienity stosunek mocy do masy świadczą o optymalnej efektywności. Przy okazji silnika – zaplanowano dla niego aż 600-godzinny czas pracy między przeglądami.

Ciągnik napędzany jest nowym 4-cylindrowym silnikiem F5C firmy FTP z układem wtryskowym common rail, który zapewnia wykorzystanie pełnej mocy już przy ekonomicznych 1800 obr/min.

W efekcie użytkownik nie tylko ma wpływ na ograniczenie zużycia paliwa przy pracy, ale też na zwiększenie komfortu jazdy, dzięki zmniejszeniu poziomu hałasu i wibracji.

Dodajmy, że w sercem ciągnika jest silnik wysokoprężny z systemem bezpośredniego wtrysku Common Rail, turbodoładowany, wpisujący się w poziom emisji spalin Stage IIIB. Pojemność silnika wynosi 3.400 ccm, a znamionowa moc w najsłabszym modelu - 58 KM (43 kW)

Kompaktowe S-ki Steyra mają klimatyzację i ogrzewanie z ulepszonym systemem wentylacji, przewożą silne reflektory sprzyjające pracy w polu o zmierzchu i o świcie, a ich operator ma pełny widok na sytuację z każdej strony pojazdu, a więc w zakresie 360 stopni.

Producent zapewnia, że podobnie jak znane klasyki marki, takie jak modele 80, 84, 86 czy pochodzące z serii Steyr Plus, tak i Kompakt S jest łatwy w obsłudze i idealnie adaptuje się do każdej pracy: łączy cechy małego ciągnika - jest ekonomiczny, lekki i zwrotny, przy tym jest przestronny, niezawodny i mocny jak jego więksi bracia.

Steyr przekonuje, że modele Kompakt S wyposażone są w wytrzymały mechaniczny układ regulacji zaczepu (MHR), podczas gdy modele 4075 - 4115 zamiast mechanicznego mogą mieć elektroniczny układ regulacji zaczepu (EHR).

Maksymalny udźwig tylnego zaczepu z dodatkowym zewnętrznym siłownikiem podnoszącym wynosi 3700 kg. Gdyby dodać drugi siłownik podnoszący, to na tylnym zaczepie możemy uzyskać udźwig do 4400 kg.

Kabina ciągników Kompakt z płaską podłogą jest zaprojektowana podobnie jak w przypadku większych ciągników, z dostępem z każdej strony, i z otwieranymi szybami przednimi, tylnymi, i bocznymi, do tego z oknem dachowym z osłoną przeciwsłoneczną. Producent zapewnia ergonomiczne elementy wsparcia operatora, wygodne fotele dla operatora i instruktora, odpowiednią izolację akustyczną oraz wspomniany już układ wentylacji i klimatyzacji.

Na zakończenie tej wizytówki Kompakta S warto wspomnieć o jego zwrotności: ciągnik da sobie radę na ciasnym podwórku, lub wewnątrz obiektów gospodarstwa, bo jego promień skrętu wynosi tylko 3,82 m.

Włączenie napędu na cztery koła jest bardzo proste i następuje automatycznie dzięki układowi hamulcowemu OptiStop, po naciśnięciu dwóch pedałów hamulca.

Steyr dodaje, że opcjonalne hamulce tarczowe w osi przedniej zapewniają bezpieczne hamowanie w czterech  kołach, a elektrohydrauliczna blokada mechanizmu różnicowego lub mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu zapewniają nieskrępowane możliwości trakcyjne w każdych warunkach.

(rtr) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama