12.3°C

partnerzy:

reklama
Trzy aplikacje mobilne, które pomogą wstępnie rozpoznać szkodniki i choroby roślin. © Bits and Splits - Fotolia.com

Trzy aplikacje mobilne, które pomogą wstępnie rozpoznać szkodniki i choroby roślin.

Napisane przez  Sie 06, 2018

Co robić, kiedy pojawiają się problemy związane z uprawą roślin – choroby, szkodniki. Nasuwa się pytanie: Jak odpowiednio zdiagnozować zagrożenie ze strony patogena i jak szybko go zwalczyć?

Niestety często wiedza nie wystarcza, a znalezienie dobrego specjalisty wiąże się z utratą cennego czasu, który warto wykorzystać na walkę z potencjalnym zagrożeniem.

W tym momencie na ratunek mogą przyjść aplikacje mobilne, które są w taki sposób przygotowane, aby mogły zrealizować pożądany cel. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż większość właścicieli gospodarstw rolnych usprawnia i optymalizuje czas pracy za pomocą nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Rynek aplikacji mobilnych oferuje pełną gamę poradników, programów głównie w języku polskim i angielskim, które oferują szeroki zakres działań usprawniających pracę w gospodarstwie rolnym.

Spośród wielu znaleźliśmy trzy aplikacje godne, naszym zdnaniem, rozpatrzenia i zainstalowania na smartfonie lub tablecie. Mogą się one okazać pomocne we wstępnej ocenie fitopatologii rośliny, oszacowaniu jej strat oraz zastosowaniu właściwego środka chemicznego lub biologicznego ze wskazaniem dawki.

W celu oszacowania choroby warto zwrócić uwagę na „Atlas Chorób” – firmy ADAMA z 2018 – zbóż, roślin kapustowatych, okopowych, ogrodniczych i ozdobnych. Zawiera w swoim opisie najczęściej spotykane jednostki chorobowe oraz tych, które powodują największe szkody gospodarcze.

Na wstępie zawiera opis technologii ochrony rośliny w kolejnych jej fazach wzrostu, następnie wymienione są fungicydy wraz z ich przeznaczeniem, kolejno przedstawione są zdjęcia wraz z charakterystycznym porażeniem rośliny oraz opis choroby (występowanie i szkodliwość, objawy, cykl rozwojowy i patogeneza, zwalczanie).

Atlas zawiera 42 opisy chorób roślin uprawnych m.in. zgnilizny twardzikowej, szarej pleśni, rdzy źdźbłowej zbóż i traw oraz inne, które występują w Polsce. Na samym końcu zamieszczone są nazwiska i numery telefonów osób, które są przedstawicielami na dany region. Chcąc zainstalować wybraną aplikację należy szukać ikony z porażonym białym liściem na czerwonym tle.

Ciekawą aplikacją tej samej firmy jest „Agro Porada” – Twój Program Doradczy. Dzięki tej aplikacji można uzyskać informacje na temat zagrożeń, które pojawiają się wraz z początkiem danej fazy rozwoju rośliny.

Do każdej fazy rozwojowej przypisane są chwasty, choroby lub szkodniki oraz środki ochrony roślin wraz z dawkami, które należy zastosować w walce z potencjalnym zagrożeniem.

Zainstalowanie przedstawionej aplikacji będzie zbawienie w czasie uprawy pszenicy ozimej, rzepaku ozimego, ziemniaków, buraków cukrowych, kukurydzy, pomidorów, cebuli, kapusty, marchwi i jabłoni. Za pomocą tej aplikacji również jest możliwość sprawdzenia pogody oraz kontakt z przedstawicielem.

Aby skutecznie walczyć z porażeniami rośliny ze strony patogenów, warto oszacować procentowy stopień uszkodzenia liści rośliny. Pomoże w tym aplikacja „Leaf Doctor” zainstalowana na smartfonie z systemem Android.

Po zainstalowaniu narzędzia na swoim smartfonie lub tablecie wystarczy wybrać przycisk odpowiadający analizie, a następnie wykonać zdjęcie liścia z widocznym zakażeniem. Można również wykonać analizę zdjęć już zapisanych w galerii.

Po załadowaniu obrazu następuje zbadanie porażonego liścia rośliny i po krótkim czasie pojawia się wynik. Dokładniej ta interaktywna aplikacja umożliwia użytkownikom zabieranie lub przesyłanie zdjęć objawowych narządów roślin (np. liści) i mierzenie procentu tkanki chorej.

Dane oceny i zdjęcia mogą zostać przesłane e-mailem do dowolnego odbiorcy. Warto wiedzieć, żeby poprawnie wykonać zdjęcie należy liście ułożyć na jednolitym czarnym tle, takim jak czarny kawałek papieru lub tkanina.

Alternatywnie, zdjęcie można zmodyfikować za pomocą programu Adobe Photoshop lub innego oprogramowania, w celu utworzenia czarnego tła otaczającego pojedynczy liść. Zdjęcie powinno być zrobione w cieniu.

Pomoże to zminimalizować odbicie światła na powierzchniach liści, co mogłoby skomplikować algorytm pomiaru choroby w aplikacji. Dodatkową wskazówką jest nieużywanie lampy błyskowej. Jeśli wybiorą Państwo to narzędzie, warto przeczytać zakładkę „About” – zawiera dokładniejszą instrukcję obsługi.

Oprócz wybranych programów doradczych warto zapoznać się z całą gamą aplikacji mobilnych oferowanych np. przez „sklep play”, gdzie można znaleźć wiele innych ciekawych narzędzi, które mogą się przydać w trakcie uprawy roślin.

(rup) Anna Bluszcz

Doktorantka III roku
Katedra Mikrobiologii Ogólnej i Środowiskowej
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama