1/12

Czy naprawa maszyn rolniczych jest opłacalna? Może warto zainwestować w nowszy model?

Napisał  Sie 31, 2018

Większość nowoczesnych gospodarstw rolnych funkcjonuje wyłącznie w oparciu o wykorzystanie maszyn rolniczych. Praca człowieka sprowadza się coraz częściej do roli operatora tych maszyn.

W każdym, nawet najmniejszym gospodarstwie potrzebne są przynajmniej podstawowe urządzenia, w tym przede wszystkim ciągnik. Zasobność portfela jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru maszyn, który skłania rolników do wyboru maszyny nowej, używanej, bądź naprawienia dotychczas używanej. Które z tych rozwiązań wydaje się najkorzystniejsze?

Zakładamy, że nowe maszyny charakteryzują się niezawodnością, prezentują najwyższe standardy jakości i spełniają najwyższe normy bezpieczeństwa, co ma sprawić, że praca przy ich użyciu będzie łatwa i wymagająca niewielkiego wysiłku. Nowoczesne rolnictwo to przede wszystkim zaawansowana technika rolnicza. Ponadto ryzyko usterek powinno być niewielkie, dzięki czemu w pracy ewentualne postoje powinny być ograniczone do minimum.

Dodatkową cechą posiadania nowych maszyn jest fakt, iż są one objęte kilkuletnią gwarancją, toteż prawdopodobne problemy związane ze sprzętem nie powinny stać się dodatkowym źródłem kosztów.

Należy pamiętać, że inwestycja w nowe maszyny rolnicze wiąże się zazwyczaj z se sporym wydatkiem. Pomimo tego, że koszty są duże to rolnicy mogą skorzystać z unijnych programów dofinansowania rozbudowy parku maszynowego, w czym często pomagają sami dealerzy sprzętu. Ponadto, można sięgnąć po kredyt preferencyjny, pożyczkę lub leasing, wówczas należy się jednak liczyć z kosztami dodatkowymi.

Co, jeśli rolnicy nie mogą kupić nowego sprzętu, ponieważ nie mają wystarczającej ilości gotówki, dodatkowo nie są skłonni do zaciągania kredytów, a dofinansowanie nie zostało przyznane lub jest zbyt niskie?

W takich sytuacjach gospodarstwa rolne mają do wyboru kupno używanego sprzętu lub przeprowadzenia naprawy czy też remontu posiadanych maszyn i urządzeń.

Kupno modelu używanego czy naprawa posiadanego?

Jeśli rolnik zdecyduje się na zakup używanego modelu z nieco niższej półki, powinien liczyć się z tym, że zapłaci mniej, ale istnieje ryzyko kupienia maszyny w złym stanie technicznym.

Dlatego przy wyborze używanego sprzętu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów pozwalających na wybór bezawaryjnego narzędzia pracy. Wtedy właściwa decyzja przyczyni się do przepracowania na tym sprzęcie co najmniej kilku, kilkunastu lat bez zbędnych usterek.

Mianowicie istotne jest posiadanie wiedzy na temat liczby wcześniejszych właścicieli, sposobie jej użytkowania, wielkości dotychczasowych gospodarstw. Warto dowiedzieć się czy maszyna była garażowana oraz kto był odpowiedzialny za jej serwisowanie.

Dodatkowym plusem są posiadane przez poprzedniego właściciela faktury za zakup olejów, smarów oraz części zamiennych. Powinno się również zwrócić uwagę na stan ogumienia kupowanego sprzętu, uwzględniając datę produkcji opon, zużycie bieżnika oraz właściwego dobrania rozmiarów ogumienia.

Co więcej, w czasie zakupu używanej maszyny należałoby spojrzeć na stan licznika motogodzin, sprawdzić ciśnienie oleju silnikowego za pomocą manometru, funkcjonalność wszystkich przełączników i wskaźników oraz równą pracę silnika, z czym związana powinna być możliwość przetestowania wybranego sprzętu przez potencjalnego kupca.

W ostatnim etapie przed zakupem powinno się przyjrzeć dokumentom zakupu i dowodowi rejestracyjnemu maszyny – ważna jest data ostatniego przeglądu. Jeśli wybór został wstępnie dokonany, można negocjować cenę na podstawie stanu kabiny, siedziska, oświetlenia i dodatkowego wyposażenia.

To rozwiązanie jest wskazane dla mniej zamożnych właścicieli gospodarstw rolnych. Poleca się skorzystanie z ofert używanych maszyn rolniczych renomowanych marek, takich jak: Zetor, Ursus, New Holland. Z uwagi na bezproblemową dostępność nowych części eksploatacyjnych i zamiennych.

Często bywa tak, że rolnicy są mocno związani ze swoim obecnym sprzętem, który im służył do pracy i nie zamierzają go zmieniać.

Co wtedy?

Na rynku jest wiele firm, które wychodzą naprzeciw takiemu rozwiązaniu i proponują naprawę posiadanej maszyny.

Warsztat oferujący naprawę sprzętu rolniczego powinien zdawać sobie sprawę z tego, że od maszyn i urządzeń rolniczych użytkownik oczekuje maksymalnej sprawności, określonej niezawodności i trwałości, przy minimalnych kosztach.

Dlatego też koszty jej naprawy nie powinny być zbyt wysokie. Warto nadmienić, że park maszynowy będący aktualnie na wyposażeniu większości polskich gospodarstw jest w znacznym stopniu zużyty pod względem technicznym i ekonomicznym.

Dlatego też, wymagane jest zapewnienie właściwego stanu technicznego maszyn, który jest istotnym wyzwaniem dla warsztatów oferujących bieżące serwisowanie, naprawę i renowację maszyn rolniczych.

W rolnictwie, z uwagi na sezonowy charakter pracy wielu pojazdów mechanicznych i urządzeń, ich bezawaryjne działanie ma istotny wpływ na efektywność ekonomiczną gospodarstw.

Specyfika produkcji rolniczej i konieczność terminowego wykonania niezbędnych prac agrotechnicznych wymaga użytkowania sprawnych, wytrzymałych i odpornych na zużycie maszyn rolniczych.

Unia Europejska oferując dotacje na warsztaty naprawy maszyn rolniczych wraz z powstającymi i już istniejącymi przedsiębiorstwami posiadającymi szeroki zakres usług wysokiej jakości, wychodzą naprzeciw wysokim wymaganiom rolników oferując dokładną diagnozę, doradztwo oraz kompleksowy serwis sprzętu w celu zniwelowania istniejącej usterki.

Ponadto istnieją systemy, strony, ankiety online służące do zweryfikowania stopnia zużycia eksploatacyjnego maszyn rolniczych. Jednym z takich rozwiązań jest system „RSPmech” – odpowiada za ocenę stopnia eksploatacji ciągników, z kolei w internecie możemy znaleźć „ABC liczenia kosztów eksploatacji maszyn rolniczych”.

Dodatkowa wiedza dotycząca prawidłowych zasad użytkowania sprzętu rolniczego pozwala na zapewnienie im dużej bezawaryjności w trakcie ich eksploatacji. Zrozumienie zachodzących procesów zużycia jest konieczna do zapewnienia odpowiedniego stanu technicznego oraz wczesnego zapobiegnięcia awariom maszyn. Dzięki takim programom rolnik może wpłynąć na zwiększenie stopnia bezawaryjności swojego sprzętu, jest istotnym aspektem związanym z ograniczeniem kosztów w swoim gospodarstwie.

Mając wiedzę na temat systemów sprawdzających stopień zużycia sprzętu rolniczego oraz o firmach oferujących kompleksową usługę w ramach ich naprawy wraz z dobrą dostępnością części zamiennych do wielu maszyn wykorzystywanych do pracy na polskim rynku, właściciele gospodarstw rolnych mogą przedłużyć żywotność używanego sprzętu i stosunkowo zmniejszyć koszty gospodarstwa rolnego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy wybór nowego modelu się opłaca.

Istotne jest to, czy koszt naprawy maszyny i okres, przez który będzie po naprawie użytkowana nie zbliży się lub nie przekroczy kwoty za którą można by nabyć nowy sprzęt. Decyzję musi zawsze podjąć właściciel, ale jedno jest pewne: sprzęt zadbany i serwisowany zgodnie z zaleceniami producenta może służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.

(rtr) AB

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia