33.1°C

partnerzy:

reklama
1/4

Claas Tucano – kombajn na strome zbocza

Napisał  Cze 08, 2019

W plejadzie kombajnów małych i dużych, zwrotnych i bardzo silnych oraz wydajnych, rolnicy szukają maszyn nie tyle o wyśrubowanych osiągach, ale ekonomicznych i zdolnych do pracy w nienajlepszych warunkach, np. na zboczu, czy w kiepskiej glebie.

Należy do nich Claas – nowe Tucano 560 z APS Hybrid System.

Ten kombajn ma zbiornik ziarna o pojemności 11 tys. litrów i – jak reklamuje go producent – dostępny jest również w wersji Montana: może z powodzeniem pracować np. na dość stromym zboczu, czy w pośpiechu przed nadciągającym deszczem.

Claas zapewnia, że TUCANO 560 posiada sprawdzony APS HYBRID SYSTEM, który łączy system stycznego omłotu APS i oddzielanie ziarna ROTO PLUS – a ten ostatni ma zapewniać  wysoką wydajność i delikatną obróbkę słomy. Wspomniany system omłotu APS ma dawać wysoką przepustowością i wysoką moc, a do tego przyspieszać przepływ materiału już przed bębnem młócącym z 3 m/s do 20 m/s.

Jak reklamuje Claas, duże siły odśrodkowe, będące efektem wysokich prędkości, dają efekt w postaci optymalnego oddzielania ziarna podczas omłotu. Tak działa połączenie systemu omłotu APS z wysokowydajnym oddzielaniem ziarna ROTO PLUS: oddając głos producentowi, „duży pojedynczy rotor oddzielania ziarna ROTO PLUS o średnicy 570 mm już przy niskich obrotach osiąga wysokie siły odśrodkowe, które umożliwiają wyjątkowo wydajne oddzielanie ziarna.

Ponadto system omłotu APS i oddzielanie ziarna ROTO PLUS przy APS HYBRID SYSTEM można ustawiać bezstopniowo niezależnie od siebie. W ten sposób operator w zależności od warunków atmosferycznych, pory dnia i ilości materiału może dokonać optymalnych ustawień dla jakości słomy i oddzielania ziarna. Wykorzystując powyższe mechanizmy zaleca się niskie obroty rotora, aby delikatnie przetwarzać suchą, łamliwą słomę.

Podczas wykonywania prac wieczorem, w przypadku zielonych lub wilgotnych od rosy łanów, można wybrać wysokie obroty w celu zapewnienia wymaganej maksymalnej wydajności oddzielania”…

Kombajn Tucano 560 napędzany jest silnikiem Mercedes Benz o mocy 313 KM. Łączy moc urządzenia o sześciu wytrząsaczach z gabarytami kombajnu o pięciu wytrząsaczach. Ogumienie o szerokości 800 mm nie przekracza szerokości transportu wynoszącej 3,50 m tak więc maszyna nie powoduje żadnych ograniczeń podczas przejazdów drogami.

Ponadto TUCANO 560 dzięki nowo ukształtowanemu situ dolnemu, z płaskim kątem drgań, lepiej kieruje ziarna przez sito dolne, co sprzyja uzyskiwaniu czystszego ziarna i następnie – łatwiejszego dla operatora procesu czyszczenia.

Claas twierdzi, że o połowę w stosunku do poprzednich modeli kombajnów „większa wydajność układu przenoszenia ziarna i wzmocniony napęd ślimaka umożliwiają większe natężenie przepływu. Jest to szczególnie ważne przy zbiorze kukurydzy na ziarno”. Mając na myśli zwiększenie wydajności, producent przy modelach 450 i 570 powiększył o tysiąc litrów zbiornik na ziarno, który teraz mieści łącznie 10.000 litrów.

(rtr) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama