fbpx
Satelity w służbie polskiego rolnictwa fotolia

Satelity w służbie polskiego rolnictwa

Napisał  Wrz 05, 2018

Obrazowanie satelitarne może się przydać rolnikom do określenia wielkości zbiorów, czy też oszacowania strat. I takie właśnie rozwiązania zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa – być może już wkrótce np. szacowanie strat w uprawach będzie nie na podstawie oceny komisji, a zdjęć satelitarnych.

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił innowacyjne działania i pomysły mające poprawić sytuacje w polskim rolnictwie. Jednym z nich było wykorzystanie obrazowania satelitarnego.

- Współcześnie dostępność satelitów sprawia, że możemy je wykorzystywać w sposób, jaki do tej pory był wręcz nieosiągalny dla branży rolnej – zaznaczył minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski − Dla mnie sprawą pierwszorzędnej wagi jest to, żebyśmy mogli przy mniejszym wysiłku bardziej precyzyjnie określać parametry upraw, posługując się obrazowaniem satelitarnym – dodał.

Jak mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, obrazowanie satelitarne pomogłoby w określeniu wielkości zbiorów, co przyda się do racjonalnego zarządzania rynkiem. Byłoby również bardzo przydatne przy szacowaniu strat. Nie trzeba by było wtedy powoływać do tego komisji i spisywać protokołów.

- Obecny system jest systemem, od którego trzeba odejść w kierunku ocen zobiektywizowanych. Wydaje się, że obrazowanie satelitarne daje taką możliwość uzyskiwania obiektywnej i niekwestionowanej oceny, bardziej precyzyjnej. Co jest istotne także dla budżetu państwa. Dodatkowo daje możliwość przesunięcia części pracowników do innych zadań – mówił minister Ardanowski.

Według ministra rolnictwa takie rozwiązanie ma szanse już niebawem wejść w życie.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źrodło: MRiRW

Udostępnij: