17°C

1/9

Zetor Gerlach 4x4 - wóz opancerzony na potrzeby armii

Napisał  Wrz 06, 2018

Czeska firma Zetor Engineering zaprezentowała prototyp swojego nowego pojazdu pancernego 4x4 o nazwie GERLACH.

Pojazd został w pełni opracowany w oparciu o doświadczenie żołnierzy stacjonujących podczas operacji bojowych w Iraku i Afganistanie przy użyciu podobnych opancerzonych pojazdów kołowych.

Koncepcja pojazdu została zainicjowana przez czeską spółkę Zetor Enginnering dwa lata temu w ścisłej współpracy z jej spółką zależną ZETOR Engineering Slovakia w odpowiedzi na zapotrzebowanie na pojazd opancerzony 4x4 dla słowackich sił zbrojnych.

Obecnie armia słowacka używa RG-32M od BAE Systems, Aligatora produkowanego na Słowacji i starego radzieckiego BRDM-2. Układ Gerlacha jest standardem dla nowoczesnego kołowego pojazdu pancernego z silnikiem z przodu, przedziałem załogi, oraz z przestrzenią ładunkową na tyle pojazdu.

Pojazd bazuje na modułowej koncepcji pancerza i może być skonfigurowany tak, aby pomieścić od 4 do 6 wojskowych. Załoga wchodzi do pojazdu przez cztery drzwi umieszczone po obu stronach kadłuba.

Kabina Gerlacha zapewnia standardową ochronę balistyczną Level 1 STANAG 4569 i chroni przed amunicją 7,62 × 51 mm, ale może być wyposażona w dodatkowy pancerz do poziomu 3, zapewniający ochronę przed balistycznymi zagrożeniami dotyczącymi amunicji 7,62 × 51 mm.

Pojazd ma podwójną podłogę z przeciwminową tarczą "V", zapewniającą wysoki poziom ochrony przed minami i wybuchami IED (Improvised Explosive Device), do poziomu 2a w standardowej konfiguracji oraz do poziomu 3a / 3b w opcji.

Dach przedziału żołnierzy może być wyposażony w różnego rodzaju systemy uzbrojenia, takie jak prosty pojedynczy uchwyt do lekkiego karabinu maszynowego lub zdalnej broni, uzbrojony w karabin maszynowy do kalibru 12,7 mm. Opancerzony pojazd Gerlach 4x4 jest napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy 326 KM. sprzężony z 6-stopniową automatyczną skrzynią biegów. Może poruszać się z maksymalną prędkością 110 km / h, a jego maksymalny zasięg wynosi 800 km.

Pojazd ma długość 5,65 m, szerokość i wysokość 2,5 m. Zgodnie z wymaganiami klienta, Gerlach może być wyposażony w wiele opcjonalnych urządzeń, w tym system ochrony CBRN (chemiczny, biologiczny, radiologiczny i jądrowy), radioodbiorniki, centralny system pomiaru ciśnienia w oponach (CTIS) i inne.Wygląda na to, że portfolio Zetora poszerzy się o nowy asortyment, pytanie, czy z takim samym sukcesem jak przy produkcji ciągników rolniczych.

(rtr) Paweł Pąk / źródło: armyrecognition.com

reklama