10.3°C

Agro Show 2018 – dron wyemituje obraz z pokazów na polu! © Riko Best - Fotolia.com

Agro Show 2018 – dron wyemituje obraz z pokazów na polu!

Napisał  Wrz 13, 2018

Zbliżająca się wystawa AGRO SHOW 2018 w Bednarach będzie różniła się od poprzednich edycji, m.in. sposobem prezentacji maszyn. akcji zobaczymy je zatem na polu pokazowym w dwóch blokach: Rolnictwo precyzyjne i Technika siewu zbóż w systemie uproszczonym.

Pokaz zatem – patrząc na przykładzie pierwszego bloku - będzie dostępny dla gości w kilku perspektywach: gdy zatem na pole wyjadą rozsiewacze nawozów mineralnych, będą miały do pokonania odcinek 300 metrów, przy czym dystans ten będzie dwukrotnie wyższy, bo trzeba pokonać go w układzie „tam i z powrotem”.

Widzowie zobaczą maszyny w ruchu w standardowej perspektywie, ale ponadto… na dwóch telebimach na polu pokazowym będą śledzić obraz z dwóch kamer: jednej w kabinie ciągnika, a drugiej – zamontowanej na dronie lecącym za maszyną!

Operatorzy każdego urządzenia dostaną nawóz, jednakowy dla każdego uczestnika pokazu, będą go wysiewać w oparciu o mapę zmiennego nawożenia, dostarczonej przez organizatora, a praca będzie odbywać się na szerokości rozsiewu 24 metry. Przy pierwszym przejeździe rozsiewacze będą mieć włączony układ do nawożenia granicznego.

Drugi pokaz tego pierwszego bloku obejmie prezentację ciągników, które będą – jak podaje organizator - „wyposażone w rozwiązania techniczne oraz oprogramowanie, umożliwiające realizację zadań w systemie rolnictwa precyzyjnego i z współpracę maszynami”.

Tym samym operatorzy będą mieli do dyspozycji różne układy służące celom rolnictwa precyzyjnego, przy czym mają być one zgodne z normą ISO 11783. Oddając głos organizatorowi wyposażenie to zazwyczaj obejmuje „automatyczne sterowanie torem jazdy maszyny, także konturowej, zarządzenie ciągnikiem i maszyną na uwrociu, sterowanie maszynami do prac rzędowych z wykorzystaniem kamer, prowadzenie maszyn po polu w systemie wirtualnego dyszla, rejestracja danych GPS, dokumentowanie pracy, tworzenie map plonu itp”.

Uwaga – dealerzy ciągników nie są związani ograniczeniami funkcji swoich pojazdów, prezentowanych w czasie pokazów.

W bloku poświęconym technice siewu zbóż w systemie uproszczonym, prezentacje będą dotyczyć siewu bezorkowego. Wystawcy pokażą w akcji zestawy maszyn realizujących siew zbóż, „począwszy od agregatów uprawowo - siewnych do siewu w mulcz, przez siew bezpośredni, po uprawę i siew pasowy”.

(rtr) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama